• شنبه ۲۷ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-25214-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

مدیرکل منابع‌طبیعی استان زنجان:

تخریب منابع‌طبیعی، وقوع ریزگردها را به همراه دارد


مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت: با موشکافی‌های دقیق می‌توان به این نتیجه رسید که تخریب منابع‌طبیعی وقوع پدیده ریزگردها را به دنبال دارد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، خلیل آقاجانلو صبح امروز در نشست خبری با تاکید بر اینکه ریشه بیابان‌زایی، فعالیت‌های خود انسان است، اظهار کرد: متاسفانه با مدیریت غیر‌اصولی در عرصه‌های منابع‌طبیعی، روند بیابان‌زایی تشدید می‌شود و کاهش شدت خطر و میزان چالش‌ها نیازمند تلاش در حوزه‌ها مختلف است. به عنوان مثال، اگر مشکلات خوزستان از جمله وقوع ریزگردها را بررسی کنیم سرنخ را در تخریب منابع‌طبیعی پیدا می‌کنیم.

 

این مسئول ادامه داد: در دهه 80 استان خوزستان 10 هزار هکتار مرتع داشت ولی این میزان در حال حاضر به 2000 هکتار کاهش یافته است. این در حالی است که اراضی دیم خوزستان نیز از 40 هزار هکتار در دهه 80 به 140 هزار هکتار افزایش یافته است و در واقع همه عوامل برای تخریب اراضی این منطقه دست به دست یکدیگر داده‌اند.

 

وی افزود: در بیابان‌زدایی اولویت اصلی با آموزش و ترویج است و متاسفانه با این سرعت روند تغییرات، اقدامات اصلاحی پاسخ‌گو نیست. در کشورهایی از جمله ایران که میزان بارندگی یک سوم و میزان تبخیر نیز سه برابر متوسط دنیا است، همه اقشار و مسئولان باید برای بیابان‌زدایی دست به دست یکدیگر دهند.

 

آقاجانلو تصریح کرد: باید در وهله اول مدیریت آب و اکوسیستم جدی گرفته شود؛ چرا که در غیر این‌صورت شاهد بروز اتفاقات خوزستان در همه استان‌ها خواهیم بود.

 

معاون فنی اداره منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان زنجان نیز در ادامه گفت: برای جلوگیری از پیشرفت بیابان در قالب طرح، پروژه‌های اصلاح و احیای مراتع را انجام می‌دهیم.

 

بهروز گنج‌خانلو افزود: قبل از اجرای عملیات اصلاح و احیای مراتع در جهت بیابان‌زدایی، سامانه‌های عرفی و حدود ثبتی به تفکیک مطالعه می‌شوند و همه عوامل از جمله نوع خاک، پوشش گیاهی، میزان بارندگی و شیب مد‌نظر قرار می‌گیرد.

 

این مسئول ادامه داد: بعد از اتمام مراحل مطالعاتی، پروژه‌های پیشنهادی مشاور در دوره‌هایی که معمولا 5 ساله است، اجرا می‌شود و عمده پروژه‌ها نیز بذرکاری، کپه‌کاری، نهال‌کاری، احداث آب‌شخوار و پروژه‌های آبخیزداری است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: