• شنبه ۲۷ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-25414-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان:

روستاها را برای ماندن روستاییان به صرفه کنیم


نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان گفت: ما اگر خواهان جلوگیری از مهاجرت روستایبان به شهرها هستیم باید به توسعه روستایی توجه کنیم و باید روستاها را برای ماندن روستاییان به صرفه کنیم تا آنان در روستاها باقی مانده و مشغول تولیدات مربوط به این حوزه باشند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، آیت‌الله علی خاتمی ظهر امروز در همایش بزرگداشت 27 خرداد سالروز تشکیل جهادسازندگی و چهارمین سالروز تشکیل بسیج مهندسین کشاورزی و منابع‌طبیعی، اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نهاد جهادسازندگی با هدف رسیدگی به مناطق محروم در ۲۷ خردادماه ۵۸ به دستور امام راحل تاسیس شد که در ادامه جهادسازندگی به وزارتخانه‌ای در دولت تبدیل و سپس با جهاد‌کشاورزی ادغام شد.

 

وی افزود: عدم توجه به توسعه روستایی یکی از مشکلات مهمی بود که در ادغام جهادسازندگی با آن مواجه شدیم و متاسفانه از این موضوع غفلت کردیم، در زمینه تولیدات کشاورزی کارهای بزرگی انجام گرفته و دانش و فناوری نوین وارد مزارع شده است؛ در زمینه اصلاح بذر و خاک، با بهره‌وری مناسب از آب، دستاوردهای خوبی کسب کردیم.

 

آیت‌الله خاتمی تصریح کرد: ما در زمینه داشت و برداشت با مشکل مواجه هستیم ولی در امر کشت قدم‌های بزرگی برداشته‌ایم ولی در این راستا بحث توسعه روستایی بار دیگر باید مورد توجه مسئولان امر قرار گیرد.

 

وی تصریح کرد: امروز خوشبختانه شاهد رشد و شکوفایی در امر کشاورزی کشور و همین‌طور استان زنجان هستیم ولی کافی نیست؛ بیش از ۸۰ درصد از غذای مردم از کشاورزی تهیه می‌شود و این بیانگر اهمیت این حوزه است که در کنار آن توسعه روستایی جلوه نمایی می‌کند.

 

نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان افزود: قبل از انقلاب بیش از ۷۰ درصد از جمعیت کشور در روستاها زندگی می‌کردند ولی رفته‌رفته مهاجرت و بروز مشکلات در امر کشاورزی موجب شد این جمعیت به شهرها مهاجرت کند که در ادامه این مهاجرت مشکلات زیادی به همراه داشت.

 

آیت‌الله خاتمی گفت: ما اگر خواهان جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها هستیم باید به توسعه روستایی توجه کنیم و باید روستاها را برای ماندن روستاییان به صرفه کنیم تا آنان در روستاها باقی مانده و مشغول تولیدات مربوط به این حوزه باشند.

 

وی خاطرنشان کرد: امروز بار دیگر لازم است با مشارکت دستگاه‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط، بار دیگر صنایع کوچک احیا شود که نبود و کمبود این صنایع در کشور به خوبی احساس می‌شود و لازم است بار دیگر وارد عرصه تولید شوند.

 

در ادامه مراسم، فرمانده سپاه انصارالمهدی (عج) استان زنجان نیز اظهار کرد: در روزهای پیروزی انقلاب اسلامی گروهی از دانشجویان تصمیم گرفتند تا در روستاها جهت محرومیت‌زدایی و آبادانی حضور یابند که در ادامه این اقدامات صحنه‌های ماندگاری در انقلاب اسلامی ثبت و ماندگار شد.

 

جهانبخش کرمی تصریح کرد: در طول دوران هشت سال دفاع‌مقدس عرصه‌هایی بود که دشمن با تمام تجهیزات نظامی و یگانی در برابر رزمندگان اسلام صف‌آرایی کرده بود ولی همواره با اعتقاد و عمل خالص و توکل بر خدا نتوانستند مقابل سربازان ملت ایستادگی کنند، در نتیجه پذیرای شکست و سرخوردگی شدند.

 

وی افزود: هشت سال دفاع‌مقدس عرصه بسیار مهم و تاریخ‌ساز در کشورمان محسوب می‌شود که باید از همه صحنه‌های این دوران درس گرفت و در ادامه جریان انقلاب، سازندگی و کسب قدرت بهره برد.

 

کرمی تصریح کرد: امروز جهادسازندگی در عرصه‌های مختلف، از جمله محرومیت‌زادیی، سازندگی، آموزش، کشاورزی، فرهنگی و عمرانی در قالب اعزام اردوهای جهادی در روستاها حضور مهم و سازنده‌ای دارند که در کنار آن نیز تشکیل بسیج مهندسین کشاورزی نیز اقدام دیگری در این سازمان محسوب می‌شود که خوشبختانه دارای نتایج خوبی بوده است.

 

وی یادآور شد: موضوع امنیت غذایی همچون امنیت نظامی از اهمیت بسیار مهمی برخوردار است؛ چرا که امنیت غذایی یعنی تولید، قدرت نظام، کشور و تامین اقتصاد و در کنار آن اقتصاد مقاومتی است که از سوی مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفته که لازم است بدان توجه جدی صورت گیرد.

 

کرمی یادآور شد: دیروز جنگ در یک نقطه جغرافیایی با یک عملیات مشخص بود ولی امروز جنگ، جنگ اقتصادی است و در این جنگ همه کشور، مناطق جنگی و روستاییان لشکریان این نبرد هستند؛ پس باید جهادی و انقلابی در این جنگ حضور داشت و با رمز اخلاص، ایمان، شجاعت، راستی و توکل که رمز پیروزی ملت ایران در انقلاب، هشت سال دفاع‌مقدس و در برابر تحریم‌های دشمنان بوده، حضور داشت.

 

در ادامه مراسم، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان نیز اظهار کرد: چهار ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی فرمان تشکیل جهادسازندگی در ۲۷ خردادماه سال ۵۸ از سوی امام راحل صادر شد که در نگاه نخست پیش روی امام راحل از تشکیل جهادسازندگی، توسعه روستاها بود که متاسفانه بعدها فراموش شد.

 

حسین جعفری تصریح کرد: به اعتقاد بسیاری از صاحب‌نظران، راه توسعه شهرها از راه توسعه روستاها می‌گذرد که در ادامه با توجه به بروز مجموعه مشکلات در این قشر نیاز دیده شد تا جهادسازندگی در جهت توسعه روستایی تاسیس شود.

 

وی یادآور شد: تامین امنیت غذایی یکی از مهم‌ترین موضوعات پیش رو در این سازمان محسوب می‌شود که راهکار رسیدن به این هدف، از انتقال دانش فنی به مزارع و افزایش توان علمی کارشناسان به‌دست می‌آید که در ماموریت‌های سازمان انتقال دانش فنی با منابع محدود که می‌توان بیش از دو برابر موجود تولیدات کشاورزی داشت، محسوب می‌شود.

 

جعفری خاطرنشان کرد: در بخش آموزش، پارسال ۵۰ هزار روز نفر تحت پوشش آموزش جهادکشاورزی استان قرار گرفتند که در کنار آن علمی کردن کشاورزی با همکاری جهادسازندگی در قالب اردوهای جهادی، ارتقای بهره‌وری تولیدات با افزایش منابع تبدیلی کشاورزی و غیره، از جمله اقدامات سازمان در جهت رسیدن به اهداف خود بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: