• یکشنبه ۲۸ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-26514-5
  • خبرنگار : 28002
  • منبع خبر : ----

یک مسئول در شرکت آبفای استان زنجان:

زنجانی‌ها 26 درصد بیشتر از نرم جهانی آب مصرف می‌کنند


معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان گفت: زنجانی‌ها 26 درصد بیشتر از میانگین کشوری آب مصرف می‌کنند.

 

علی‌محمد نادرخانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با بیان اینکه مقوله آب و بحرانی که این مایه حیاتی با آن روبه‌رو است، یکی از چالش‌های جدی جوامع بشری در عصر حاضر به‌شمار می‌رود، افزود: با وجود همه اقدامات فرهنگی که تا به امروز در این زمینه صورت گرفته است، اما متاسفانه هنوز با نقطه مطلوب که مصرف آب طبق الگوی صحیح است، فاصله داریم.

 

وی با تاکید بر اینکه بی‌تردید مباحث فرهنگی در زمینه مصرف صحیح آب نباید مقطعی بوده و باید در طول سال تداوم داشته و این یکی از نیازهای امروز جامعه ما است، تصریح کرد: میانگین جهانی مصرف آب به ازای هر نفر در شبانه‌روز 150 لیتر است، در حالی که در استان زنجان میانگین مصرف آب 201 لیتر و در شهر زنجان 204 لیتر به ازای هر نفر است.

 

این مسئول با تاکید بر اینکه مدیریت مصرف آب باید مورد توجه جدی شهروندان قرار گیرد، اعلام کرد: یکی از اقدمات مهمی که از سوی شرکت آب و فاضلاب شهری استان در دست پیگیری است، شناسایی مشترکان دارای مصارف بالای 20 مترمکعب در ماه و کاهش آن به زیر 20 مترمکعب است.

 

نادرخانی ادامه داد: این شرکت پس از شناسایی مشترکان پرمصرف و با صدور اخطاریه به آنان، نسبت به ارایه راهکارهای لازم جهت کاهش مصرف اقدام می‌کند تا این مشترکان با کاهش مصارف آب خود ضمن کمک به حفظ منابع آب زیرزمینی استان، آب‌بهای کمتری را نیز پرداخت کنند.

 

وی، میزان هدررفت آب آشامیدنی در استان زنجان را 5.23 درصد و شهر زنجان را نیز 8.21 درصد اعلام کرد و افزود: این هدررفت آب شامل دو بخش ظاهری و واقعی است و در واقع هدررفت ظاهری، مقدار مصرفی است که به مصرف مشترکان می‌رسد اما اندازه‌گیری نمی‌شود که این نیز به خاطر وجود انشعابات غیرمجاز و عدم دقت کنتورها پیش آمده و 10 مورد هدررفت را شامل می‌شود.

 

نادرخانی خاطرنشان کرد: هدررفت واقعی نیز مقداری است که به صورت نشت مرئی و نامرئی از شبکه توزیع اتفاق می‌افتد و نشت مرئی شناسایی شده و تحت عنوان حوادث رفع می‌شود و این نیز 8.10 درصد را شامل می‌شود. همچنین بی‌هزینه‌ترین و سریع‌ترین راهکار کاهش مصرف آب، تغییر رفتار مشترکان در نحوه استفاده از این نعمت خدادادی است که باید از سوی مصرف‌کنندگان مورد توجه جدی قرار گیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: