• یکشنبه ۲۸ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-9484-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

استاندار زنجان عنوان‌ کرد:

لزوم افزایش صادرات در استان توسط بخش خصوصی


استاندار زنجان گفت: امیدواریم شاهد افزایش صادرات استان توسط بخش خصوصی باشیم.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، اسدالله درویش‌امیری ظهر امروز در اولین جلسه کارگروه توسعه صادرات استان در سال‌جاری، اظهار کرد: قدم‌های موثری در راستای بهبود وضعیت صادراتی استان برداشته شده است و باتوجه به ظرفیت بالای تولید در کشاورزی استان که تقریبا 2.5 برابر میزان مصرف است باید به صادرات بخش‌های کشاورزی توجه ویژه‌ای شود.

 

این مسئول ادامه داد: باید کارهای اساسی در حوزه‌های گردشگری و ورود گردشگر در استان کرد؛ چرا که فقط 2 درصد از تراز صادراتی استان را خدمات گردشگری شامل می‌شود و جای خوشحالی دارد که از سال گذشته استارت صادرات خدمات فنی و مهندسی در استان زده شده و امیدواریم اینگونه صادرات‌ها افرزایش یابد؛ چرا که استان ظرفیت مناسبی را در این زمینه دارد.

 

وی افزود: بر اساس آمارهای میانگین کشوری صادرات استان بیش از واردات آن است که یکی از دلایل آن افزایش 14 فعال اقتصادی در حوزه تجارت خارجی به بدنه تجاری استان است و باید زمینه حضور این افراد و شرکت‌ها را در استان فراهم کنیم و نیز بهتر است جلسه‌ای برای بررسی مشکلات و موانع برگزار شود تا بتوان سرعت و حجم صادرات استان را افزایش داد.

 

درویش‌امیری خاطرنشان کرد: امیدواریم سال‌جاری شاهد افزایش صادرات استان توسط بخش خصوصی باشیم تا سود و منفعت حاصل از این صادرات عاید آن‌ها شده و شاهد افزایش سرانه درآمدی در کشور باشیم. همچنین یکی از نشانه‌های موفقیت در اقتصاد مقاومتی افزایش تراز تجاری با صادرات توسط بخش خصوصی است که حضور فعال بخش خصوصی می‌توان در رسیدن به این مهم تاثیر بسزایی داشته باشد.

 

نماینده عالی دولت در استان زنجان با اشاره به صادرات برخی کالاهای صادراتی از استان از سایر گمرکات کشور، یادآور شد: تولیدکنندگان شهرهای ابهر و خرم‌دره به دلیل نبود دفتر گمرک در این شهرها صادرات خود را از گمرکات استان‌های تهران و قزوین صادر می‌کنند که بهتر است گمرک دفتری را در این شهرستان‌ها ایجاد و راه‌اندازی کند.

 

در ادامه این جلسه، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار زنجان نیز گفت: یکی از مشکلاتی که در صادرات کشور وجود دارد نبود شرکت‌های صادراتی است که صادرات استان زنجان نیز به آن مبتلا است و باید توجه داشت که این شرکت‌ها به صورت تخصصی تیم‌های مذاکراتی، حقوقی و مطالعاتی دارند که جدای از کار حرفه‌ای تولید است و لازم به توجه است که لزوما هیچ تولیدکننده‌ای صادرکننده خوبی نمی‌تواند باشد و باید برای توسعه صادرات استان افزایش تعداد شرکت‌های تخصصی صادرات را در دستور کار قرار داد.

 

فرامرز نیک‌سرشت ادامه داد: پیوند دادن و ایجاد ارتباط بین واحدهای صادرکننده و واحدهای تولیدکننده، از جمله وظایف حاکمیتی است و بخش‌های دولتی باید بتوانند حلقه اتصالی را بین صادرکنندگان و تولیدکنندگان ایجاد کنند تا بتوان در راستای افزایش صادرات استان تلاش کرد.

 

وی با اشاره به دریافت مالیات بر ارزش‌افزوده از واحدهای صادراتی، خاطرنشان کرد: مشکلاتی که در این زمینه ایجاد می‌شود بهتر است در این کارگروه‌ها بیان شود تا به عنوان مصوبه کارگروه به مراجع بالادستی اعلام شود.

 

در ادامه این جلسه، مدیرکل اقتصاد و دارایی استان زنجان نیز گفت: در گذشته استرداد مالیات بر ارزش‌افزوده صادرکنندگان در برخی موارد قریب به شش ماه طول می‌کشید، ولی با رعایت قوانینی کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید این مدت زمان به حداکثر به 50 روز پس از اتمام و مدارک رسید.

 

ابوالفضل عباسچیان ادامه داد: آماده مذاکره با واحدهایی که در این رابطه مشکل دارند، هستیم و اگر راه‌حلی برای مشکلات آنان در استان نباشد، برای تسهیل امور از مراجع بالادستی در مرکز و ارائه بخشنامه‌های جدید درخواست خواهیم داد.

 

در ادامه این جلسه، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان، اظهار کرد: برای نخستین‌بار در استان زنجان میزان تحقق صادرات استان در سال ۹۵ بیش از میزان هدف‌گذاری صورت گرفته است، به طوری که با توجه به اینکه هدف‌گذاری صورت گرفته در پارسال، ۳۳۰ میلیون دلار بوده است‌، در پایان سال ۳۵۴ میلیون دلار تحقق یافت که این میزان حاکی از تحقق ۱۰۷ درصد از هدفگ‌ذاری صورت گرفته است.

 

ناصر فغفوری ادامه داد: ارزش هر تن محموله صادراتی در کشور ۳۳۹ دلار بوده در حالی که این میزان در استان بیش از ۱۲۲۵ دلار است که حاکی از ۴ برابر بالا بودن ارزش کالاهای صادراتی استان نسبت به کشور است و لازم به ذکر است که عمده صادرات استان مربوط به محصولات نهایی با ارزش افزوده بالا بوده و 87 درصد از صادرات استان در حوزه صنعتی و معدنی صورت گرفته است.

 

وی افزود: طی سال گذشته تعداد واحدهای صادراتی استان 14 مورد افزایش یافته و به 92 واحد صادراتی رسیده است، همچنین به لحاظ ارزش دلاری بخش صنعت بیش از 69 درصد و بخش معدن بیش از 16.5 درصد عملکردی صادرات استان را تشکیل می‌دهد.

 

در ادامه این جلسه، مدیرکل گمرک استان زنجان، گفت: طی دو ماه ابتدایی سال‌جاری بیش از 47 میلیون دلار صادرات از گمرکات استان به ثبت رسید که 71 درصد نسبت به صادرات مدت زمان مشابه در سال گذشته افزایش داشته است.

 

حمید احمدی ادامه داد: طی این مدت واردات 49 میلیون دلاری از گمرک این استان ثبت شده است، در حالی که این رقم در دو ماهه نخست سال گذشته به 41 میلیون دلار بوده است و اغلب کالاهای وارداتی این استان را مواد اولیه و ماشین‌آلات خط تولید تشکیل می‌دهند.

 

این مسئول تصریح کرد: 70 درصد واردات این استان را مواد اولیه سرب و روی شکل می‌دهند که نشان‌دهنده ظرفیت بالای صنعت فرآوری این خاک در زنجان است و سایر صنایع استان صادرات محور نبوده و بیشتر محوریت تولید برای مصرف در داخل را دارند.

 

وی افزود: دفترخانه گمرک در ابهر ایجاد خواهد شد تا صادرات از این شهر دیگر توسط سایر گمرکات از دیگر استان‌ها انجام نشود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: