• دوشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-27514-5
  • خبرنگار : 28018
  • منبع خبر : ----

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان خبر داد:

امکان مشارکت تشکل‌های دارای مجوز در جمع‌آوری زکات فطره


مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان، از امکان مشارکت تشکل‌های دارای مجوز در جمع‌آوری زکات فطره خبر داد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری زنجان، مسیح‌الله سلطانی در جلسه بررسی نحوه مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد حمایتی و موسسات خیریه در جمع‌آوری زکات فطره امسال، با بیان اینکه تشکل‌های اجتماع‌محور دارای مجوز می‌توانند در جمع‌آوری زکات فطره مشارکت کنند، اظهار کرد: بر اساس تصمیمات کارگروه جمع‌آوری زکات استان هر یک از موسسات خیریه دارای مجوز از شورای زکات، می‌توانند اقدام به جمع‌آوری زکات فطره مردم کنند، ولی باید شفافیت مالی داشته و شخصیت حقوقی آن‌ها نیز به ثبت رسیده باشد.

 

وی افزود: مجوز جمع‌آوری زکات فطره فقط برای یک روز برای تشکل‌های متقاضی صادر می‌شود ولی باید تعداد و محل استقرار صندوق‌های جمع‌آوری زکات آن موسسه در سطح استان مشخص شود.

 

این مسئول با تاکید بر اینکه فروش قبض، نصب صندوق، انتشار تصاویر گروه‌های هدف و اقدام به جمع‌آوری کمک‌های مردمی در سطح معابر عمومی ممنوع است، مگر با مجوز ویژه، ادامه داد: موسسات خیریه و دستگاه‌های حمایتی که گروه هدف آن‌ها شامل ایتام، بیماران، کودکان، معلولان و آسیب‌دیدگان اجتماعی است، در اولویت جمع‌آوری زکات فطره قرار دارند.

 

سلطانی بر لزوم برنامه‌ریزی هدفمند، هماهنگی بین دستگاه‌های حمایتی و داشتن برنامه منسجم در چارچوب مسائل شرعی و قانونی در فضایی منسجم تاکید کرد و گفت: به منظور مدیریت و نظام‌مندی جمع‌آوری زکات فطره برای کمک به اقشار ضعیف و مستضعف جامعه طبق نظر علما، ایجاد وحدت رویه و هماهنگی بیشتر و نظارت دقیق‌تر از سوی دستگاه‌های مربوطه، از جمله فرمانداری‌ها، کمیته امداد، سازمان بهزیستی و نیروی انتظامی ضروری است.

 

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان، ادامه داد: باید کارگروه‌های نظارت بر جمع‌آوری زکات فطره در سطح شهرستان‌ها تشکیل شود و هر مبلغی که در این راستا جمع‌آوری شد، در همان شهرستان هزینه شود.

 

وی به برخورد نیروی انتظامی با افراد سودجو در جانمایی صندوق‌های موسسات خیریه فاقد مجوز و نظارت از سوی کمیته امداد امام برای جمع‌آوری زکات فطره تاکید کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: