• سه شنبه ۳۰ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 963-4487-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

یک نویسنده:

وجود جمع ادبی منسجم نیاز ادبیات داستانی امروز است


یک نویسنده اظهار کرد: وجود جمع ادبی منسجم، نیاز ادبیات داستانی امروز استان است.

 

سلمان کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه اگر داستان استان زنجان آن‌طور که باید رشد پیدا نکرده است، گفت: یک عامل این موضوع برمی‌گردد به ریشه تاریخی استان که این استان سابقه داستان‌نویسی به آن لحاظ ندارد و تنها شخصی که می‌توان در تاریخ استان به آن اشاره داشت تنها تقی فاضلی است که او نیز به تنهایی در زمینه داستان در استان کار کرده است.

 

وی ادامه داد: در استان فرد شاخصی در زمینه داستان نداریم و تنها در اواخر دهه 70 گروهی داستانی که در این زمینه مشغول به کار شدند که این گروه هم به ندرت توانسته است به جایی در ادبیات استان برسد.

 

کریمی افزود: در استان زنجان به لحاظ سابقه‌ای که شعر زنجان دارد به نظر می‌رسد از جایگاه بهتری برخوردار باشد اما در زمینه داستان نزدیک به 20 سال است که افرادی در تلاش هستند وضعیت داستان را بهتر کنند.

 

این نویسنده خاطرنشان کرد: هیچ ارگانی به صورت منجسم از داستان‌نویسان استان حمایت نکرده است و هنرمندی که نزدیک به بیست است در استان مشغول فعالیت است به دلیل اینکه رابطی ندارد و یا ناشری از او حمایت نمی‌کند و یا اگر قرار بر چاپ اثرش توسط ناشرین شهرستانی مجبور به پرداخت هزینه است به آن معنا که باید پیشرفت نمی‌کند.

 

وی با اشاره به اینکه طی برنامه‌هایی که در چند سال اخیر اتفاق افتاده است فضای خاطره‌نویسی در استان جدی‌تر دنبال می‌شود و این ادبیات داستانی را تحت سیطره خود در آورده است، اذعان کرد: داستان‌نویسی در استان زنجان نوپا است و هنوز باید بر روی آن سرمایه‌گذاری و وقت صرف شود اما متاسفانه بحث خاطره‌نویسی که برای شناخت و گسترش خود نیروی جدیدی را پرورش نداد و از همان نیروی داستان نویسی در جهت پیشبرد اهداف خود استفاده کرد موجب صدمه زدن به فضای داستان استان شد.

 

کریمی گفت: گروهی از بچه‌های داستان‌نویسی که با اصول داستان‌نویسی به مراتب آشنایی داشتند و چند سالی در این زمینه کار کرده بودند با کمترین هزینه جذب فضای خاطره‌نویسی غالب در استان شدند و چون اصول نوشتن را بلد بودند کارشان چاپ شد و یک سری از نیازهای داستان‌نویسی در این دریچه تامین شد.

 

وی افزود: از عمده گرایشاتی که موجب شد داستان‌نویسان به سمت خاطره تمایل پیدا کنند می‌توان به مواردی نظیر راحت‌تر بودن خاطره، تامین حداقلی نیازهای مالی و چاپ اثرش در قالب کتاب که این بخش تامین کننده نیاز روانی او است، اشاره کرد.

 

این نویسنده گفت: در استان زنجان از دهه هفتاد نویسندگان خوبی نظیر آرزو بهرامی، محمدعلی خامه‌پرست، مهران مرتضایی، محمود مرادی داشتیم که قابلیت کشوری شدن را داشتند اما به دلیل مشکلاتی که در استان در حوزه ادبیات وجود دارد موفق نشده‌اند اما نسل امروز داستان در استان در حال شکوفایی است که می‌توان به آن‌ها امیدوار بود.

 

وی وجود یک جمع منسجم را در پیشرفت ادبیات استان موثر دانست و گفت: یک جمع منسجم مطمئنا می‌تواند در شکوفایی افراد موثر باشد چنانچه در استان اصفهان شاهد آن بودیم.

 

کریمی خاطرنشان کرد: وجود چنین جمعی در استان نیاز می‌شود تا بتواند شخصیت‌های موثری را در حوزه ادبیات تربیت کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: