• پنجشنبه ۱ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 964-186-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

در جلسه هم‌اندیشی جمعی از مخترعان مطرح شد:

ضرورت تغییر نگاه مسئولان نسبت به شرکت‌های دانش‌بنیان


نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی گفت: در مسیر بهره‌وری از نخبه‌ها، دست‌اندازهای زیادی وجود دارد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، علی وقف‌چی در جلسه هم‌اندیشی جمعی از مخترعان، نخبگان، شرکت‌های دانش‌بنیان و استعدادهای برتر استان اظهار کرد: نخبه‌ها و استعدادهای برتر باید در برابر ناملایمات همت داشته و مقاوم باشند. به جز نخبه‌ها هیچ‌کس نمی‌تواند کشور را نجات دهد و ما به جز بهره‌گیری از وجود نخبه‌ها، راه دیگری برای رسیدن به اهداف نداریم.

 

وی ادامه داد: در مسیر بهره‌وری از نخبه‌ها، دست‌اندازهای زیادی وجود دارد و این قشر باید مقاومت کنند. ما از تک‌تک مسئولان تقاضا داریم که نخبگان را در تولید علم کمک کنند و در این مسیر با کسی تعارف نداریم. ما نماینده نخبگان در مجلس شورای اسلامی هستیم و سوگند خورده‌ایم که از حقوق آن‌ها دفاع کنیم.

 

وقف‌چی افزود: وقتی که مقام معظم رهبری تا این حد روی بهره‌گیری از استعدادهای نخبگان در پیشبرد اهداف کشور تاکید می‌کنند، مسئولان نیز باید بدون کوچک‌ترین وقفه‌ای و خارج از نوبت گوش شنوای این قشر فرهیخته باشند.

 

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متاسفانه شیوه کارمندپروری کشور را به بیچارگی کشانده است و استعدادهای برتر در راه دست‌یابی به اهداف خود با تنگناهایی مواجه هستند. در حالی که در کشورهای پیشرفته، دانشگاه‌ها سربار دولت نیستند و ما نیز راه دیگری نداریم جز اینکه از تفکر و اندیشه نخبگان بهره بگیریم.

 

وی یادآور شد: نخبگان در جبهه اول جامعه هستند و مسئولان باید همت خود را مضاعف کرده و به دور از نگاه سیاسی و دولتی و خصوصی، از حقوق مردم دفاع کنند. همه ما باید خلاء‌های قانونی و نواقص را ببینیم و زبان گویایی برای انعکاس مسائل نخبگان باشیم.

 

رئیس جهاددانشگاهی استان زنجان نیز در ادامه این جلسه گفت: درب جهاددانشگاهی به روی نخبگان باز و این نهاد متعلق به جوانان است.

 

مهدی عباسی با بیان اینکه یکی از عمده‌ترین مشکلات موجود در استان زنجان، عدم استفاده از توان یکدیگر و موازی‌کاری است، اظهار کرد: متاسفانه استان نگاه ویژه‌ای به اقتصاد دانش‌بنیان ندارد و اهرم‌های حمایتی در این منطقه کمتر از استان‌های دیگر است. این در حالی است که جهاددانشگاهی استان زنجان به عدم موازی‌کاری، استفاده از توان نخبگان و در راس قرار دادن اقتصاد دانش‌بنیان معتقد است.

 

این مسئول ادامه داد: جهاددانشگاهی استان زنجان در حوزه‌های مواد غذایی، ICT و سرب و روی آماده حمایت از استعدادهای برتر و نخبگان است. همچنین مرکز رشد صنایع خلاق، فن‌بازار منطقه‌ای استان زنجان و کلینیک کارآفرینی جهاددانشگاهی آماده بهره‌برداری بوده و دست نیاز خود را به سوی نخبگان دراز کرده است.

 

رئیس سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان زنجان نیز در ادامه تاکید کرد: بزرگ‌ترین مشکل ما عدم هم‌افزایی است.

 

عباس بابایی افزود: کشور 2700 مرکز آموزش عالی، 194 مرکز تحقیقاتی، 150 هزار نفر عضو هیئت علمی، 4 میلیون دانشجو و 2900 شرکت دانش‌بنیان دارد ولی شاهد خروجی مطلوبی نیستیم.

 

این مسئول ادامه داد: برای تبدیل علم به فناوری و ثروت با مشکلات فراوانی مواجه هستیم و دقیقا نمی‌دانیم که چه داریم و چه می‌خواهیم. ما به مرکز فرماندهی علمی در کشور نیاز داریم.

 

بابایی تصریح کرد: در خصوص راه‌اندازی صنایع تبدیلی کشاورزی استان، راه‌کارهای زیادی ارائه داده‌ایم ولی متاسفانه هیچ‌کس راهکارهای ما را تحویل نمی‌گیرد. باید بین نیازمندی‌ها و توانمندی‌های خود روابط منطقی احصا کنیم.

 

مدیرعامل یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان در استان زنجان و مخترع سطح سه نیز در ادامه تاکید کرد: تغییر نگاه مسئولان به شرکت‌های دانش‌بنیان ضروری است.

 

آرمین محمدی افزود: متاسفانه با وجود آنکه پارک علم و فناوری و دانشگاه تحصیلات تکمیلی خواهان انتخاب نماینده برای شورای پارک هستند، سلیقه‌ای رفتار می‌شود و یکی از مطالبات ما از نمایندگان مجلس این است که مسائلی از این دست را پیگیری کنند. همچنین ضرورت شناسایی پتانسیل‌ها و متولی‌دار شدن امور شرکت‌های دانش‌بنیان جهت جلوگیری از سوء استفاده‌های در شرف وقوع از دیگر مطالبات ما است.

 

وی تصریح کرد: پیگیری در جهت به حداقل رساندن اعمال سلیقه افراد در امور نخبگان از دیگر مطالبات مهم شرکت‌های دانش‌بنیان به‌شمار می‌رود.

 

یکی دیگر از مخترعان حاضر در این جلسه نیز با ابراز رضایت از عملکرد مسئولان استانی گفت: متاسفانه حوزه کشاورزی استان با دانشگاه ارتباط ندارد، همکاری چندانی بین این دو بخش صورت نمی‌گیرد و مشکلات حوزه کشاورزی به دانشگاه ارجاع نمی‌شود.

 

محمدحسین شهیر افزود: تشکیل کارگروه‌های تخصصی بنیاد نخبگان می‌تواند راه‌حل مناسبی برای رفع معضلات موجود باشد ولی باید تصمیمات جدی‌تری اتخاذ شود؛ چرا که ارتباط کشاورزی و صنعت کاملا قطع شده است. متاسفانه تجاری‌سازی اختراعات هم با مشکل مواجه است.

 

وی تصریح کرد: حدود 10 سال است که یکی از اختراعاتم با پتانسیل اشتغال‌زایی برای 25 نفر به خاطر نبود اعتبار برای تجاری‌سازی بدون استفاده مانده است.

 

مخترع سطح سه دیگری تاکید کرد: زیرساخت‌های استانی آمادگی پذیرش خروجی بنیاد نخبگان را ندارد.

 

حامد نصرالهی افزود: متاسفانه شهرداری زنجان بارها پروژه‌های خود را با صرف هزینه‌های چند برابر به شرکت‌های خارج از استان واگذار کرده است و هیچ کدام از پروژه‌ها به دست نخبگان استانی نرسیده است. همین مسئله باعث می‌شود که چرخه اقتصاد دانش‌بنیان استان ناقص بماند.

 

وی ادامه داد: ما هیچ راه ارتباطی محکمی با مسئولان نداریم و متاسفانه هیچ راه‌حلی وجود ندارد که نخبگان با مسئولان استانی رو در رو صحبت کنند. در حالی که حتی اگر دو ماه یک بار نیز با مسئولان دیدار کنیم نوع دیدگاه به جامعه نخبگان تغییر می‌کند.

 

از دیگر نخبه‌های حاضر در جمع نیز افزود: باید همه نظرات را در دو بخش کلان و جاری بررسی کنیم.

 

رضا رزاقی تصریح کرد: متاسفانه قانون تجارت امروزی ما کپی قانون چند سال پیش است و قانون کار نیز باید به قانون کارگر تغییر نام دهد. ما هنوز هم با 37 سال سابقه، با تامین‌اجتماعی درگیریم و امور مالیاتی برای کسی که سال‌ها فقط لیست حقوق رد کرده مالیات تعیین می‌کند.

 

وی با بیان اینکه اداره شهرک‌های صنعتی با موانعی مواجه است، ادامه داد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید تیم‌های مشاوره تشکیل بدهند و مطالبات را دریافت و آنالیز کنند. باید به فکر 4 سال آتی باشیم.

 

از دیگر استعدادهای درخشان حاضر نیز تاکید کرد: شاهد وقوع اتفاقاتی در دانشگاه ها هستیم که برخلاف اهداف سند 1404 است.

 

سعید هاشمی‌کیا افزود: سال 86 مقرر شد که به دانشجویان دکترا پژوهانه تعلق بگیرد ولی از همان سال به بعد گزینش‌ها با توجیهاتی از جمله نبود منابع مالی محدود شد. این در حالی است که دانشجویان دکترا تمام‌وقت در اختیار دانشگاه هستند و برای تامین هزینه‌های‌شان با مشکل مواجه می‌شوند.

 

وی افزود: متاسفانه تعداد زیادی از دانشجویان دکترا کاملا نسبت به ادامه تحصیل بی‌میل هستند و فقط برای فرار از سربازی و روبه‌رو شدن با واقعیت‌های جامعه در دانشگاه مانده‌اند.

 

هاشمی‌کیا ادامه داد: توجه به تعطیلی تعدادی از واحدهای تولیدی شهرک صنعتی به خاطر عدم حمایت بانک‌ها، رسیدگی به وضعیت دانشجویان دکترا و بودجه‌های مورد نیاز برای توسعه استان از مطالبات استعدادهای برتر است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: