• چهارشنبه ۷ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-984-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

رئیس شورای ملی زیتون ایران:

صنعت زیتون در حال سبقت از صنعت نفت است

رئیس شورای ملی زیتون ایران گفت: در حال حاضر صنعت زیتون در حال سبقت گرفتن از صنعت نفت است.

علی عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: سرانه مصرف زیتون در جهان 500 تا 600 گرم است و این در حالی است که میزان مصرف این محصول در کشور ایران بسیار کم بوده و این میزان مصرف در حدود 22 الی 250 گرم است و در برخی موارد زیتون جزو کالاهای لوکس سبد مصرفی خانوارها محسوب می‌شود.

این مسئول ادامه داد: سوریه، یونان، ایتالیا، اسپانیا از جمله کشورهای تولیدکننده زیتون در جهان محسوب می‌شوند که توانسته‌اند بازارهای خوبی را در جهان برای خود به دست بیاورند که این مهم توانسته ارزآوری خوبی را برای آنان در پی داشته باشد و در حال حاضر می‌توان ادعا کرد که صنعت زیتون در حال سبقت گرفتن از صنعت نفت است.

وی افزود: زیتون در ایران و استان زنجان از دوران باستان به عنوان یک گیاه دارویی مورد توجه بوده و این محصول در ایران دارای قدمتی 2 هزار و 300 ساله است.

عباسی تصریح کرد: در استان زنجان 20 هزار هکتار باغات زیرکشت زیتون وجود دارد که از این میزان 14 هزار هکتار از باغات باروری دارد.

رئیس شورای ملی زیتون ایران خاطرنشان کرد: یک پنجم کل زیتون کشور در زنجان تولید می‌شود و میانگین تولید این محصول در استان زنجان سالانه 45 هزار تن است که البته 40 درصد باغات زیتون استان زنجان دارای بیماری لکه طاووسی بوده و 35 تا 40 درصد زیتون کشور در زنجان تولید می‌شود.

این مسئول افزود: ایستگاه تحقیقات زیتون کشور با شناسایی ارقام مختلف این محصول در زنجان قرار دارد و میزان تولید روغن زیتون در ایران 3 هزار تن بوده و میزان واردات روغن زیتون به کشور نیز 14 هزار تن است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: