• چهارشنبه ۷ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-3814-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

کودکان حق دارند؛ بخوانند، بدانند


کودکان امروزی، چه شهرنشین و چه روستانشین، با وجود همه امکانات پیشرفته روز و ظهور نسل اندروییدهای رنگارنگ، با سرعتی باورنکردنی به سمت ناآگاهی می‌روند و عده‌‌ ای از کارشناسان معتقدند که دلیل عمده این جهل مدرن، دوری از کتاب است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، در این میان عده‌ای هستند که روستا به روستا می‌روند و بدون هیچ چشم داشتی برای آگاهی بخشی به بزرگسالان فردا تلاش می‌کنند تا حباب این همه دانایی کاذب در کودکان بشکند و کودکان امروز نیز تا حدودی از حس خوب شکوفایی که در لابه لای برگ‌های کتاب نهفته است، بهره ببرند.

 

 طرح "ما با کتاب رشد می‌کنیم" یکی از این طرح‌های فاخر است که با تکیه بر احصای نیازهای اساسی کودکان پایه‌ریزی شده است. جمعیتی که اجرای این طرح سراسری را بر عهده گرفته‌اند، برنامه‌ریزی‌های خود را از بهمن ماه سال گذشته آغاز کرده اند و امیدوارند که روزی بتوانند این طرح را در همه روستاها پیاده کنند.

 

مصطفی کریمی، مسئول اجرای طرح "ما با کتاب رشد می‌کنیم" با بیان اینکه‌ طرح مذکور برای اولین بار، آذر ماه پارسال و توسط موسسه پژوهشی کودکان دنیا پیشنهاد شد، اظهار می‌کند: در جلسه نیازسنجی استان زنجان که بهمن ماه سال گذشته توسط تعدادی از سمن‌های فعال حوزه کودکان برگزار شد، 10 نیاز اولیه کودکان شناسایی شد که کتابخوانی یکی از آنها بود؛ در واقع هدف از اجرای این طرح ترویج کتابخوانی است و تحقق آن بین کودکان روستایی و شهری تفاوتی ندارد؛ چرا که متاسفانه کودکان امروزی به جز کتاب‌های درسی، گرایشی به خواندن کتاب‌های دیگر ندارند و زمان خود را با سایر وسایل سرگرمی می‌گذرانند.

 

وی ادامه داد: علاوه بر این، شاید در خیلی از روستاهای استان، گرایش به کتابخوانی پررنگ باشد اما فضاسازی و زیرساخت‌های لازم محدود بوده و کودکان علاقمند به مطالعه چاره‌ای جز تن دادن به محرومیت نداشته باشند. این در حالی است که هرکدام از ما ممکن است یک یا چند کتاب داشته باشیم که چندین بار خوانده‌ایم و گوشه طاقچه‌ها و کتابخوانه‌ها خاک می‌خورند ولی می‌توانند به یک کودک محروم روشنگری ببخشند.

 

کریمی تصریح کرد: اولین هدف ما روستای ملک باغی در 90 کیلومتری استان زنجان است. ملک باغی در اطراف خود 10 روستا دارد و با استقرار یک مرکز کتاب، کودکان زیادی می‌توانند از موهبت کتابخوانی برخوردار شوند. همچنین برگزاری برنامه‌های ترویجی در این منطقه از دیگر برنامه‌های شبکه دوست داران کودک استان است و قصد داریم که به سمت روستایی با شاخص‌های دوست دار کودک حرکت کنیم.

 

وی با بیان اینکه این طرح به تدریج و روستا به روستا اجرا خواهد شد، تاکید کرد: همه شهروندان زنجانی جهت مشارکت در اجرای هر چه بهتر این طرح عام‌المنفعه و اهدای کتاب می‌توانند با شماره تلفن 09124421561 تماس بگیرند و به چشم انتظاری کودکان و نوجوانان محروم زیر 18 پاسخ بدهند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: