• یکشنبه ۴ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-587-5
  • خبرنگار : 28018
  • منبع خبر : ----

صادرات قمه و شمشیرهای زینتی آسان شد


مدیرکل دفتر صادرات و بازرگانی معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور اظهار کرد: با رفع ستاره‌دار بودن صادرات قمه و شمشیرهای زینتی، روند صادرات این اقلام صنایع‌دستی استان زنجان تسهیل شد.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط‌عمومی معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور، مدیرکل دفتر صادرات معاونت صنایع‌دستی کشور گفت: خوشبختانه در جلسه کمیته فنی کمیسیون اقتصاد با حضور علی نصیری اقدم، دبیر کمیسیون اقتصاد دفتر هیئت دولت، نماینده معاونت صنایع‌دستی پیشنهادها و دفاعیات خود را در جهت رفع ستاره‌دار بودن صادرات قمه و شمشیر تزیینی ارائه کرد و خوشبختانه با موافقت اعضای کمیسیون به تصویب اولیه رسید.

 

پویا محمودیان ادامه داد: با توجه به این‌که کشور عراق بازار مناسب و مطلوبی برای یکی از محصولات تولید شده در استان زنجان (قمه و شمشیرتزیینی) است، در حال حاضر صادرات اقلام یادشده به‌دلیل کد تعرفه ستاره‌دار، نیازمند گرفتن مجوز از وزارت دفاع هستند و این موضوع در مقررات صادرات و واردات، بسیاری از صادرکنندگان این محصولات را با مشکل مواجه کرده بود.

 

وی با اشاره به پیگیری‌های مکرر معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور در این‌باره، اظهار کرد: با توجه به اهمیت فعالیت هنرمندان و صنعت‌گران این حوزه و لزوم ادامه یافتن تولید و فروش این اقلام از صنایع دستی استان زنجان، با پیگیری‌های مکرر، این معاونت موفق شد نظر موافق کمیسیون یادشده را برای برگزاری جلسه کمیته جلب کند که خوشبختانه نتیجه نیز به نفع صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور و هنرمندان و صنعتگران زنجانی رقم خورد.

 

در گمرکات کشور اقلام دارای کد ستاره‌دار اقلامی هستند که از محدودیت‌های صادرات در زمینه‌های مختلف اعم از مجوز صادرات یا موارد دیگر برخوردار هستند که با تصویب شدن طرح یاد شده، شمشیرهای زینتی و قمه زنجان از کد ستاره‌دار خارج و از ممنوعیت صادرات مستثنی شدند.

 

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی ۱۲ آبان‌ماه سال ۹۵ با پیشنهاد کمیسیون قضایی برای الحاق دو تبصره به ماده ۶۱۷ قانون مجازات اسلامی موافقت کردند که به موجب آن، حمل و واردات سلاح سرد شامل قمه، شمشیر، چاقوی ضامن‌دار، ساطور، قداره و پنجه بوکس و نیز سایر ادواتی که در درگیری فیزیکی کاربرد دارد، ممنوع و جرم محسوب می‌شود و کسی که مرتکب این جرم شود، به حداقل مجازات مقرر در این ماده، محکوم و واردکننده نیز به جزای نقدی درجه ۶ حسب مورد محکوم می‌شود. در این ماده قانونی آمده است که تولید، عرضه یا حمل ادوات موضوع این قانون در موارد ورزشی، نمایشی، آموزشی و نیاز ضروری اشخاص برای استفاده شغلی یا دفاع شخصی پس از دریافت مجوز بلامانع است.

 

بعد از آن‌که حمل ادواتی که در درگیری فیزیکی و ضرب و جرح کاربرد دارد، ممنوع شد، هنرمندان چاقوساز زنجان کمپینی را برای حمایت از این هنر ۷۰۰ ساله تشکیل دادند و اعتراض خود را نسبت به این قانون اعلام کردند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: