• دوشنبه ۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۴
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 964-1785-5
  • خبرنگار : 28002
  • منبع خبر : ----

/یادداشت روز/

عید سعید فطر؛ فرصتی برای بهره‌مندی از کارگاه تربیتی رمضان


عید فطر یک فرصت طلایی برای کسانی است که بهره کامل را از کارگاه تربیتی رمضان اخذ کرده اند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، واژه «عید» از ریشه عود گرفته شده ‏و به معناى بازگشت است و واژه «فطر» از فطرت‏ گرفته شده و به معناى سرشت است، بنابراین عید فطر؛ یعنى بازگشت‏ به فطرت، فطرتی که سرمنشأ آن با خداوند گره خورده است. عید فطر عید بازگشت انسان به فطرت خداجویی خود است. بندگانی که در ماه مبارک رمضان یک ماه به تمرین بندگی پرداختند و در نهایت به پیشه کردن تقوایی الهی در نماز عید فطرت پاداش بندگی خود را دریافت کردند.

 

در دین اسلام چهار عید برگزیده وجود دارد که شامل عید قربان (عید ایثار و از خودگذشتگی)، عید جمعه (عید اتحاد و همبستگی)، عید غدیر (عید ولایت و امامت) و عید فطر (عید بازگشت به فطرت) است. عید فطر برای کسانی است که به‌ خوبی توانسته اند به تکلیف بندگی خود عمل کنند و در این راستا تنها فلسفه روزه‌ در پرهیز از خوردن و آشامیدن و رعایت ظواهر روزه نیست، بلکه عبودیت در مجاهدت و پاکیزه نگه داشتن نفس است که پس از یک ماه روزه داری، پاداش عید را خداوند به این بندگان راستین‌اش عرضه می‌دارد.

 

عید فطر حاوی پیام های مهمی است که در این ارتباط می توان به حضور مسلمانان در صف های نماز جماعت برای خواندن نماز عید فطر که یک نماد وحدت بخش برای مسلمانان به‌شمار می آید، اشاره کرد، به طوری که دشمنان اسلام هر لحظه در صدد ضربه زدن به مسلمانان هستند و این نماز به عنوان یک نماز وحدت‏ بخش حاوی نکاتی است که هجمه دشمنان را مورد رصد قرار می دهد تا فکری برای تهاجم به مسلمین نداشته باشند، پس بهتر است این وحدت همیشه مورد توجه مسلمانان قرار گیرد تا فرصتی برای دشمنان به واسطه اختلاف‌ افکنی های بی مورد قرار ندهد.

 

حضرت علی (ع) در کلامی، عید را منحصر در یک روز نمی دانند و هر روزی که انسان در آن مرتکب گناه نشود برای او عید محسوب می‌شود، پس در نتیجه ای که از این کلام می توان گرفت این است که انسان نباید خود را تنها در این چهار عید که بیان شد خلاصه کند، بلکه آنقدر باید خود را در مسیر خداوند رهنمون سازد که هر روز عید تلقی شود.

 

در نهایت اینکه رمضان، دعوتی است که خداوند یک ماه فرصت هدر رفته بندگی را به انسان ارزانی می‌دارد تا بنده با دریافت فلسفه این ماه به خود گمشده باز یابد و روی به خدای متعال برگرداند تا بندگی یک ماهه تمرینی باشد برای ادامه عمر خود که در مسیر الهی امورات خود را بگذراند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: