• پنجشنبه ۸ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-7414-5
  • خبرنگار : 28002
  • منبع خبر : ----

نگذاریم خاک نابود شود


عضو شورای مرکزی خانه کشاورز با تاکید بر اینکه اجازه ندهیم خاک نابود شود، گفت: فرسایش خاک بعد از بحران آب از جمله نگرانی‌های عمده در حوزه کشاورزی و توسعه روستایی است.

 

نازخند صبحی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با بیان اینکه اوضاع فرسایش خاک اصلا خوب نیست، به طوری که سازمان فائو اعلام کرده است که بالغ بر 36 درصد از کل زمین و 60 درصد از خاک‌های کشاورزی در ایران در معرض فرسایش است، افزود: عمده‌ترین دلیل فرسایش خاک در ایران، از بین رفتن پوشش گیاهی و چرا بی‌رویه است، به عبارتی فرسایش خاک در ایران چند برابر متوسط جهانی است.

 

وی تصریح کرد: منابع خاک ایران در معرض فرسایش، شوری، کاهش مواد آلی، تخریب شرایط فیزیکی و افزایش انواع آلودگی‌ها قرار داد. در عین حال تغییر کاربری اراضی کشاورزی نیز یکی دیگر از چالش‌های مهم کشور است که بدین ترتیب هر ساله هزاران هزار هکتار از اراضی حاصل‌خیز کشور که برای نیاز نسل‌های آینده کشور ضروری است، به مصارف غیرکشاورزی تبدیل می‌شود.

 

این فعال حوزه کشاورزی در مورد چالش‌های انسان امروز برای حفظ خاک به‌عنوان پدیده‌ای گران‌بها، اظهار کرد: بی‌شک، جمعیت ایران در سال‌جاری به بیش از 80 میلیون نفر می‌رسد. موضوع تخریب محیط زیست و خاک، بحران آب، خشکسالی و تامین امنیت غذایی جمعیت آینده کشور یکی از چالش‌های بزرگ کشور است.

 

صبحی ادامه داد: در روی خاک فقیر، کشاورزان معمولا فقیرتر می‌شوند و در طول تاریخ هم تمدن‌های بزرگی در جهان بوده‌اند که در اثر استفاده غیراصولی و تخریب خاک‌های زراعی و حاصل‌خیز خود فرآیند شوری و فرسایش از بین رفته‌اند و دیگر نتوانسته‌اند غذای مورد نیاز جمعیت خود را تامین کنند و به تدریج رو به زوال گذاشته‌اند.

 

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز زنجان در خصوص عمده‌ترین بهره‌های خاک به انسان، جامعه و طبیعت، خاطرنشان کرد: خاک به‌عنوان یک موهبت الهی نقش مهم و حیاتی در بقای انسان و گیاهان و حیوانات دارد و بدون خاک، طبیعت به شکل موجود آن از بین می‌رود، پس خاک را از آلودگی نجات دهیم و نگذاریم نابود شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: