• شنبه ۱۰ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-1287-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

یک نویسنده:

نویسنده کودک باید دنیای کودک را بشناسد


یک نویسنده اظهار کرد: نویسنده کودک باید دنیای کودک را بشناسد.

 

معصومه اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه ادبیات کودک نیاز به کار میدانی دارد، گفت: با توجه به تجربه‌ای که در زمینه کار با کودک و نوجوان پیدا کرده‌ام، می‌توانم اذعان کنم که کتاب‌های خوبی از نویسندگان جهان و ایرانی در قالب کار کودک وجود دارد که ارزش‌های انسانی را به کودکان آموزش می‌دهد‌.

 

وی ادامه داد: ادبیات با زندگی انسان‌ها رابطه تنگاتنگی دارد و با آن گره خورده است و به طوری که کودک به واسطه ارتباطش با ادبیات می‌تواند آموزش‌هایی به صورت غیر مستقیم  ببیند که همواره تلاش در این زمینه زیاد است‌.

 

اکبری خاطرنشان کرد: کار کودک زمانی می‌تواند در عرصه ادبیات ماندگار باشد که ارزش‌های انسانی در آن گنجانده شود و به آن به صورت جهانی نگاه شود و به تقویت این مسائل بپردازد.

 

این نویسنده افزود: متاسفانه کارهای سفارشی در عرصه ادبیات کودک جایگاهی در این حوزه ندارد و در عرصه این ادبیات ماندگار نیستند‌.

 

خالق اثر «برای حوا» با اشاره به خدمتی که ادبیات می‌تواند، ایجاد کند، گفت: ادبیات کودک شامل ویژگی‌های زبانی خاص خود است، زبان کودک باید ساده و روان باشد و به زبان معیار نزدیک باشد. همچنین هر چه قدر ماجرا‌ها  بتواند ارزش‌ها و ویژگی‌های انسانی را در خود بگنجاند موفق‌تر است.

 

این نویسنده در پاسخ به اینکه آیا نیاز است در ادبیات کودک آموزه‌هایی گنجانده شود، گفت: در صورتی که ادبیات کودک بتواند پیام ها و ارزش‌های انسانی را درخود بگنجاند به نحوی که به سمت کار‌های سفارشی و شعار دادن حرکت نکند می‌تواند ادبیات کودک سازنده‌ای باشد در غیر این صورت با توجه به اینکه کار سفارشی نمی‌تواند مخاطب خود را جذب کند از عرصه کار کودک به مرور کنار گذاشته می‌شود.

 

اکبری افزود: نویسنده کودک باید جهان کودک را بشناسد و متناسب با ذائقه آن بنویسد در غیر این صورت کارهای او محکوم به شکست است.

 

وی در مورد ظرفیت‌های استانی در زمینه کار کودک، گفت: استان زنجان علی‌رغم ظرفیت‌هایی که در زمینه کار کودک دارد اما هنوز در این زمینه به صورت حرفه‌ای وارد نشده است و برای ورود در این عرصه نیاز به سرمایه‌گذاری است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: