• شنبه ۱۰ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۶
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 964-2885-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

مدرس حوزه علمیه زنجان:

آیت‌الله سلیمی استاد خستگی‌ناپذیر در راه علم بود


مدرس حوزه علمیه زنجان گفت: مرحوم آیت‌الله سلیمی، استاد به تمام در راه علم بود که در طول عمر با برکتش هرگز دست از تدریس نکشید.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، حجت‌الاسلام سیدیعقوب موسوی عصر امروز در مراسم یادبود مرحوم آیت‌الله ابوالفضل سلیمی که در مسجد جامع (سید) زنجان برگزار شد، اظهار کرد: یکی از امتیازهای بزرگی که خداوند به ائمه‌اطهار (ع) قائل شده، مسئله علم است. علم به دو نوع علم اکتسابی و انتسابی تقسیم می‌شود، در علم اکتسابی شخص باید به دنبال فراگیری علم برود اما در علم انتسابی که از آن به عنوان علم لدونی یاد می‌شود اختصاص به ائمه‌اطهار (ع) و اولیا الهی می‌شود که اهدایی از سوی خداوند است.

 

وی افزود: در قرآن‌کریم به علم لدونی پیامبران الهی از جمله حضرت موسی (ع) و حضرت خضر (ع) اشاره شده است. در قرآن بیان شده که به حضرت موسی (ع) موهبت عظیم از سوی کسی که رحمت و موهبت عظیم و علم فراوان داده شده بود و امتیازی که برای حضرت خضر (ع) بیان می‌کند، امتیاز علمی است که علم فراوان از جانب خود به حضرت اهدا شده بود. درباره حضرت موسی بیان فرمودند هنگامی حضرت موسی (ع) قوی و نیرومند شده و به او حکمت و دانشی داده شد و ما انسان‌های نیکوکار را اینگو جزا و پاداش می‌دهیم.

 

این مدرس حوزه علمیه زنجان تصریح کرد: علم وسیله‌ است و طبق سخن امام علی (ع) امتیاز زیبایی و جمال با لباس فاخر و قیمتی نیست، بلکه زیبایی در علم و ادب است، زینت و زیبایی از علم است و در سخنی دیگر می‌فرمایند یتیم کسی نیست که پدرش را از دست داده باشد، بلکه کسی است که محروم از علم و ادب شود.

 

موسوی افزود: در دین مبین اسلام جایگاه بسیار ارزشمندی به عالم اعطا شده است که در مبانی دینی و روایی از آن یاد شده است، به‌طوری که در احادیث آمده است سه نفر در روز قیامت شفاعت خواهند کرد، انبیا، علما و شهدا که این سخن جایگاه والای عالم را بیان می‌کند، اگر به انسان بخواهیم ارزش و قیمتی قائل شویم باید علم او را سنجید.

 

وی ادامه داد: این مجلس به مناسبت درگذشت آیت‌الله سلیمی، مفسر قرآن برگزار شده است. ایشان از ابعاد مختلف قابل تعریف است، از لحاظ اخلاق، شخصی خوش‌برخورد، خوش‌رفتار و انسانی شایسته و والا بود. نزدیک به ۶۰ سال در حوزه و دانشگاه مشغول تدریس بود و موجب تعجب است که ایشان از لحاظ صبر و طهارت در طول عمر بابرکتش هرگز خسته نشد.

 

موسوی خاطرنشان کرد: مرحوم آیت‌الله سلیمی از کسی توقعی نداشت، طالب پست و مقامی نبود و این در حالی است که بنا به تشخیص خود، راه تدریس و ارائه دروس مختلف در جامعه به خصوص بانوان را پیش گرفت. ایشان در راه اسلام زحمات بسیاری کشیده و زندگی ساده و بی‌آلایشی داشت. همچنین از لحاظ علمی شخص باسوادی بود و اکثر طلاب در استان از کلاس درس ایشان بهره‌های فراوانی گرفتند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: