• سه شنبه ۱۳ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۱
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 964-3291-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان زنجان:

اعتیاد دانش‌آموزان در سطح استان زنجان نزدیک به صفر است


دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان زنجان گفت: اعتیاد دانش‌آموزان در سطح استان نزدیک به صفر است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، تقی نصیری در همایش پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و مبارزه با موادمخدر در شهرستان ابهر با تاکید بر نقش تاثیرگذاری معلمان و مدیران مدارس در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، اظهار کرد: معلمان مهم‌ترین رکن شکل‌‌دهنده فرهنگ و نگرش ضد مصرف موادمخدر در جامعه هستند.

 

وی با اشاره به اینکه نزدیک به 170 کشور درگیر مسئله اعتیاد هستند، تصریح کرد: بر اساس آمار سازمان ملل 250 میلیون نفر در جهان یک بار یا بیشتر موادمخدر مصرف کرده‌اند.

 

این مسئول با اشاره به اینکه اعتیاد علاوه بر خسارت مادی، آسیب‌های فرهنگی و معنوی بسیار زیادی را به دنبال دارد، عنوان کرد: نتیجه اعتیاد نابودی، افزایش مرگ، طلاق و انواع ناهنجاری‌های اجتماعی است.

 

نصیری، اعتیاد را مساوی با زخمی کردن نسل جوان عنوان کرد و یادآور شد: اعتیاد امروز در جامعه جهانی به عنوان نوعی بیماری تلقی می‌شود و هیچ کشوری تاکنون نتوانسته است از طریق مبارزه مسلحانه به درمان اعتیاد بپردازد.

 

وی با اشاره به اینکه اعتیاد دانش‌آموزان در سطح استان نزدیک به صفر است، عنوان کرد: اولیا و مربیان با آگاهی‌بخشی در زمینه مضرات اعتیاد به موادمخدر به ویژه مواد روان‌گردان به دانش‌آموزان، آن را در صدر برنامه‌های خود داشته باشند.

 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان زنجان با بیان اینکه استان زنجان در اقدامات پیشگیرانه در موضوع مبارزه با اعتیاد رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است، تصریح کرد: در حال حاضر کاهش سن اعتیاد و رشد آن در بین زنان از مهم‌ترین چالش‌های پیش ‌روی مسئولان است.

 

نصیری با اشاره به اینکه در حوزه مبارزه با موادمخدر چهار نوع مبارزه مسلحانه، حقوقی، درمانی، فرهنگی و پیشگیرانه وجود دارد، تاکید کرد: کمترین هزینه از طریق اقدامات فرهنگی و پیشگیرانه به کشور تحمیل می‌شود و آموزش و پرورش و معلمان مهم‌ترین نهاد و سربازان خط مقدم مبارزه با موادمخدر هستند.

 

در ادامه این همایش نیز رئیس آموزش و پرورش شهرستان ابهر با اشاره به انواع آسیب‌های اجتماعی و ناهنجاری‌های نوظهور به دلیل استفاده از فناوری‌های نوین، اظهار کرد: در حال حاضر کشورمان با چهار دغدغه جدی با فراوانی بالا مواجه است که این چهار دغدغه شامل بیکاری، فقر، طلاق و اعتیاد است که برای مقابله با این موارد باید بر فرهنگ‌سازی و آموزانآموزش‌های مهارت زندگی در بستر مدارس تمرکز شود.

 

موسی رضایی، طلاق عاطفی را یکی از مهم‌ترین چالش‌های خانواده‌ها عنوان کرد و افزود: این پدیده دانش‌آموزان را با خطرات مختلفی مواجه کرده و به نوعی مدارس را نیز درگیر کرده است.

 

وی، بیکاری افراد تحصیل‌کرده را نیز یکی دیگر از مشکلات جامعه عنوان کرد و افزود: بیکاری، فقر و اعتیاد زمینه‌ساز بروز و ظهور بسیاری از آسیب‌های اجتماعی در جامعه است.

 

رضایی با تاکید بر اینکه اعتیاد یک نفر 60 مشکل را در جامعه به وجود خواهد آورد، خاطر نشان کرد: مهم‌ترین راهکار ریشه‌کنی اعتیاد افزایش حمایت‌های اجتماعی و تمرکز بر استحکام کانون خانواده است.

 

وی با اشاره به لزوم آموزش خودباوری و مهارت نه گفتن به دانش آموزان تاکید کرد و گفت: این آموزش‌ها وظایف مشترک بین اولیا و مربیان در مدرسه است.

 

مدیر آموزش و پرورش شهرستان ابهر با بیان اینکه نباید حتی برای یک بار رفتار پر خطر توسط جوانان تجربه شود، اظهار کرد: بسیاری از افراد با بیان جمله «یک بار ضرر نداره» وارد باتلاق اعتیاد می‌شوند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: