• سه شنبه ۱۳ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-13014-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

«محمدباقر حاج‌کاظمی» مدیرکل دامپزشکی استان زنجان شد


ظهر امروز طی مراسمی «محمدرشید کرمی» تودیع و «محمدباقر حاج‌کاظمی» معارفه شد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان دامپزشکی ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل دامپزشکی استان زنجان، اظهار کرد: سازمان دامپزشکی به‌عنوان یک دستگاه حاکمیتی تاثیر به‌سزایی در تامین امنیت غذایی دارد و در مقوله اقتصاد ملی و حمایت از سرمایه ملی نیز جایگاه قابل توجهی دارد. امروز در کشور 320 هزار واحد مرتبط از جمله کارخانجات تولید خوراک در طول زنجیره تولید از قبل از مزرعه تا سفره فعالیت می‌کنند که از جمله 11 هزار و 760 شناگر، 170 اسکله، 27 هزار و 700 واحد مرغ‌داری صنعتی را شامل می‌شود.

 

خالد خداوردی با تاکید بر این‌که نقش سازمان دامپزشکی، نظارت و کنترل بر این زنجیره است، ادامه داد: بیش از 200 بیماری جزو مخاطراتی هستند که این زنجیره تولید را تهدید می‌کنند. در امنیت مواد غذایی، ایران جزو کشورهای نیمه‌خشک است و از محدودیت منابع آب و خاک رنج می‌برد. از این‌رو امکان توسعه دامداری‌ها به صورت کمی یکی از مشکلات کشور به شمار می‌رود و افزایش تولید در واحد سطح باید به جد مورد توجه قرار بگیرد.

 

این مسئول با تاکید بر این‌که سازمان دامپزشکی نقش قابل توجهی در افزایش تولید در واحد سطح با هدف کاهش تلفات دارد، افزود: یکی از مباحثی که می‌تواند نقش قابل توجهی در اقتصاد ملی ایفا کند، صادرات است و سازمان دامپزشکی کشور در حوزه دام و طیور و سایر فرآورده‌ها، تاثیرگذارترین دستگاه در رونق بخشیدن به صادرات محسوب می‌شود؛ چراکه در همه کشورها، سازمان دامپزشکی به عنوان مرجع صلاحیت‌دار به صدور گواهی بهداشتی در بحث فرآورده‌های خام دامی است.

 

وی تصریح کرد: متاسفانه در حوزه صادرات دام زنده و فرآورده‌های خام دامی، همیشه نسبت به کشورهای اطراف از جمله ترکیه کم آورده‌ایم، در حالی که از امکانات و استعدادهای قابل توجهی برخورداریم و صادرات به حمایت از تولید و اشتغالزایی منتج می‌شود. این مسئله جای سئوال دارد و ممکن است به خاطر دلایل مختلفی از جمله نوع دیپلماسی، نوع بسته‌بندی و بالا بودن رقم یارانه صادرات سایر کشورها باشد. با این وجود مسئولان باید تیم کارشناسی تشکیل دهند و این موضوع را بررسی کنند.

 

مدیرکل امور اجتماعی استانداری زنجان نیز در ادامه گفت: دامپزشکی استان زنجان جزو دستگاه‌هایی است که نقش ویژه‌ای در حفظ سلامت مردم دارد و دولت تدبیر و امید به بحث سلامت نگاه ویژه‌ای دارد. اعتباراتی که در طول چهار سال گذشته در حوزه سلامت هزینه شد، بیش از دوره‌های قبلی بود. البته مردم نیز قدردان خدمات دولت هستند و این را در انتخابات ثابت کردند.

 

مسیح‌الله سلطانی با تقدیر از مشارکت کنندگان در اقدامات دامپزشکی استان زنجان، افزود: یکی از برنامه‌های دولت فعلی این است که مدیران از درون خود سازمان‌ها انتخاب شوند؛ چرا که انتخاب مدیران از خارج از مجموعه باعث می‌شود که سازمان‌ها دچار یاس شده و انگیزه چندانی نداشته باشند. در همین راستا امیدواریم که انتخاب حاج کاظمی باعث نزول خیر و برکت به این مجموعه شود. البته دکتر کرمی هم از مدیران کاری و اخلاق مدار استان بودند و کمتر مدیری را می‌توان یافت که 10 سال در پست مدیریت ماندگار بوده باشد.

 

مدیرکل سابق دامپزشکی استان زنجان با بیان اینکه طی چند سال گذشته، تلاش شبانه‌روزی همه پرسنل دامپزشکی استان، زمینه دست‌یابی به اهداف را فراهم کرده است، اظهار کرد: در حال حاضر استان زنجان یک میلیون و 550 هزار راس دام سبک و 180 هزار راس دام سنگین دارد و ظرفیت جوجه‌ریزی طیور گوشتی استان در هر دوره بالغ بر 5 میلیون و 800 هزار است. همچنین استان زنجان از 80 هزار قطعه واحد مرغ مادر، 790 هزار قطعه ظرفیت طیور تخم گذار و 5 واحد کشتارگاه صنعتی طیور برخوردار است.

 

محمدرشید کرمی با بیان اینکه 180 نفر از بخش خصوصی در قالب ناظران بهداشتی، درمانگاه داران و شرکت‌های پخش با اداره‌کل دامپزشکی  همکاری می‌کنند، ادامه داد: سالانه 35 هزار تن گوشت سفید و 16 هزار و 500 تن گوشت قرمز، 688 هزار تن تخم مرغ، 7692 تن عسل و 12 هزار تن انواع آبزیان در استان زنجان تولید می‌شود. علاوه بر این اعتبارات تملک دارایی از سال 86 تاکنون از 270 میلیون تومان به 2 میلیارد و 300 میلیون تومان افزایش یافته است.

 

این مسئول با بیان اینکه در حال حاضر اعتبارات جاری اداره کل، 6 میلیارد و400 میلیون تومان است، افزود: ساماندهی کشتارگاه های دام در سطح استان و تبدیل کشتارگاه‌های سنتی به صنعتی، اجرای نظام بهداشتی در تولیدات دامی علی‌الخصوص در مرغداری‌ها با همکاری معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان، کاهش متوسط تعرفه‌ها در واحدهای مرغداری و کسب رتبه های برتر در بحث شاخص‌های اقتصادی از جمله اقدامات اداره کل دامپزشکی طی چند سال اخیر به شمار می‌رود.

 

وی با اشاره به اینکه کنترل بیماری‌های مختلف در سطح استان از جمله بروسلوز با اقدامات جدی در اقصی نقاط استان صورت گرفت، تصریح کرد: خوشبختانه بسیاری از بیمار‌های واگیردار و مشترک بین انسان و دام از جمله تب برفکی و لمپی اسکین که در صورت شیوع، خسارت‌های سنگین به واحدهای دامداری وارد می‌کند طی سال‌های گذشته در استان زنجان به خوبی کنترل شد و این مهم مرهون تلاش همگانی دامداران و کارشناسان اداره کل دامپزشکی است.

 

به گزارش ایسنا، محمدباقر حاج‌کاظمی پیش از این در سمت معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی استان زنجان فعالیت می‌کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: