• سه شنبه ۱۳ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-3984-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان:

۸۵ درصد مصوبات اقتصاد مقاومتی در سال گذشته اجرایی شده است


رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: پارسال ۸۵ درصد از مصوبات کارگروه‌های ذیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اجرایی شده است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، شهرام طهماسبی ظهر امروز در نشست خبری با اشاره به اقدامات انجام شده در ستاد اقتصاد مقاومتی در سال گذشته، اظهار کرد: به منظور اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در استان كارگروه‌های تخصصی با هدف تسهيل روند اجرا و پيشنهاد راه‌حل‌های رفع موانع و مشكلات، از جمله کارگروه مسکن و ساختمان، کارگروه آب و کشاورزی، كارگروه صنعت و معدن و کارگروه ساماندهی نیروی کار تشکیل شده است.

 

وی افزود: کارگروه خدمات و گردشگری، کارگروه اقتصاد دانش‌بنیان، کارگروه بخش خصوصی، ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و كارگروه توسعه صادرات، از دیگر کارگروه‌های تشکیل شده در راستای اقتصاد مقاومتی است.

 

این مسئول با اشاره به جلسات تشکیل شده ذیل افتصاد مقاومتی در سال گذشته، خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۱۱۱ جلسه با ۸۳۳ مصوبه که ۸۵ درصد آن‌ها اجرایی شده است، برگزار شد. همچنین ۱۳ درصد مصوبات این کارگروه‌ها در حال اجرا و فقط ۲ درصد آن هنوز اجرا نشده‌اند که قابل قبول است.

 

طهماسبی یادآور شد: از جمله پروژه‌های شاخصی که در استان ذیل برنامه‌های اقتصاد مقاومتی به اجرا رسیده است که می‌توان از آن‌ها به گازرسانی به 320 روستای استان با 40 هزار 153 خانوار در دولت یازدهم، توسعه روش‌های نوین آبیاری در ۲۵ هزار هکتار از اراضی استان، پروژه اصلاح نژاد گوسفند افشاری، احداث و راه‌اندازی پست ۶۳.۲۰ کیلووات زنجانرود، احداث و راه‌اندازی پست سیار ۶۰.۲۳ کیلو وات خمارک اشاره کرد.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان با اشاره به دیگر اقدامات انجام شده، یادآور شد: تکمیل و راه‌اندازی طرح راشا کاسپین ایرانیان، افتتاح اولین واحد تولید پرمنگنات پتاسیم، افتتاح مدرن‌ترین و بزرگ‌ترین واحد چاپ هفت رنگ کشور، افتتاح بزرگ‌ترین واحد شمش چدن استان توسط سرمایه‌گذار چینی (شرکت ریخته‌گری پیوسته سهند)، افتتاح واحدهای کنسانتره و گندله آهن استان توسط سرمایه‌گذار چینی و ... از جمله اقداماتی است که فقط در حوزه صنعت استان انجام شده است و پروژه‌های دیگری نیز در همین بخش در دست اجرا بوده و در بخش‌هایی از جمله میراث‌فرهنگی نیز اقدامات مناسبی انجام شده و برخی نیز در دست اجرا است.

 

وی در رابطه با کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، اظهار کرد: در این کارگروه ۲۰۷ مصوبه تصویب شده که قریب به ۸۳ درصد این مصوبات عملیاتی شده و مابقی در دست اجرا و مراحل پایانی خود قرار دارد.

 

این مسئول با اشاره به پیشنهاداتی که توسط این سازمان برای تسهیل در اجرای مصوبات اقتصاد مقاومتی ارایه شده است، گفت: پیشنهاداتی از قبیل مقیاس و مکمل زنجیره‌های تولید، اولویت ایجاد و گسترش زیرساخت‌های استانی برای بارانداز و باز توزیع کالاها و خدمات با عملکرد منطقه‌ای، حمایت از ایجاد و گسترش صنایع معدنی و ساختمانی با رویکرد تولید صنعتی، تخصیص منابع اعتباری بودجه استانی با اولویت سیاست‌های برنامه ششم استان،حمایت از استقرار صنایع مادر در صنایع شیمیایی و پتروشیمی، حمایت از سرمایه‌گذاری با ارزش‌افزوده بالا، ایجاد زمینه‌های اشتغال، فعالیت و سرمایه‌گذاری توسط بخش عمومی، تعاونی و خصوصی استان برای نگه‌داشت و جذب نیروهای نخبه، ماهر و متخصص بومی و غیربومی از پیشنهادات این سازمان است.

 

وی در رابطه با دیگر راهکارهای ارائه شده، افزود: اولویت حمایت از فعالیت صنعتی و معدنی مزیت‌دار استان جهت تغییر الگوی تولید و فناوری با رویکرد اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و افزایش بهره‌وری، حمایت از توسعه خوشه‌های روی، نساجی و صنایع غذایی، برق و الکترونیک و صنایع دستی، اولویت تخصیص منابع سرمایه‌گذاری جهت استقرار روش‌های نوین تولید در بخش کشاورزی استان، محوریت حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی خارجی در توسعه استان، حمایت از طرح‌ها و ایده‌های منجر به جذب سرمایه‌گذاری نهادهای بین‌المللی در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی، اعطای مشوق‌های ویژه استانی برای جذب و استقرار سرمایه‌های خارجی با قابلیت تولید کالا و خدمات قابل صدور، اولویت استان در جذب منابع خارجی در تکمیل زیرساخت‌های اقتصادی وزیربنایی با تأکید بر قابلیت بخش آب و ... از دیگر راهکارهای ارائه شده توسط این سازمان برای تسهیل در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و مصوبه‌های کارگروه آن در استان است.

 

طهماسبی تاکید کرد: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و کارگروه‌های آن فقط تزریق منابع مالی و بخشودگی‌ها بخشودگی‌های مالیاتی، تامین اجتماعی و ... نیست، بلکه رفتاری سخت‌افزاری با رویکردهای بهرورانه است و اگر به دنبال بهبود فضای کسب و کار هستیم باید اقدامات مناسبی را در زیر ساخت‌ها انجام دهیم؛ چرا که در برنامه ششم توسعه بخش عمده‌‌ای از رشد ۸ درصدی پیش‌بینی شده از محل بهره‌وری است.

 

در ادامه این جلسه، دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان زنجان گفت: در دوره 84 تا 89 تعداد افراد 10 سال و بیشتر استان زنجان با نرخ رشد متوسط سالانه 93 صدم درصد از 812 هزار و 336 نفر در سال 84 به 850 هزار و 800 نفر در سال 89 رسیده است. همچنین در همین مدت نیروی کار فعال استان از 373 هزار و 675 نفر با رشد متوسط 4 صدم درصد به 374 هزار و 352 رسیده‌ است.

 

خلیل قاسملو ادامه داد: نرخ بیکاری در سال‌های برنامه چهارم از ۹.۵ درصد در سال 84، به ۹.۶ درصد در سال 89 رسیده است. همچنین در همین مدت نرخ مشارکت نیروی کار در فعالیت‌های اقتصادی از 46 درصد در سال 84 به 44 درصد در سال 89 رسیده‌است.

 

وی تصریح کرد: به بیان دیگر با وجود کاهش نرخ مشارکت نیروی کار در فعالیت‌های اقتصادی، نرخ بیکاری نیز افزایش مختصری داشته‌است. در همین مدت نرخ بیکاری زنان با رشد منفی ۶.۹۳ درصد از نرخ ۱۶.۹ درصد در سال 84 به ۱۱.۸ درصد در سال 89 کاهش یافته‌است و درطی سال‌های برنامه پنجم نیز همین اتفاق برای نرخ بیکاری و نرخ مشارکت نیروی کار در فعالیت‌های اقتصادی می‌افتد، به‌طوری ‌که نرخ مشارکت از ۴۱.۶ درصد در سال 90 به ۳۹.۹ درصد در سال 94 رسیده ‌است.

 

این مسئول با بیان اینکه در همین مدت نرخ بیکاری با افزایش به میزان نرخ متوسط ۳.۹۳ درصد از ۸.۴ درصد در سال 90 به ۹.۶ در سال 94 رسیده ‌است، خاطرنشان کرد: به طور کلی می‌توان گفت که هر چند نرخ بیکاری در ابتدا و انتهای دوره مورد بررسی تغییر محسوسی نکرده است، ولی متاسفانه در طی 10 سال مشارکت نیروی کار در فعالیت‌های اقتصادی در این مدت از 46 درصد به ۳۹.۹ درصد کاهش یافته است که نشان از خروج نیروی کار فعال از فعالیت‌های اقتصادی و تبدیل آن‌ها به افراد غیر فعال است.

 

دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان زنجان با بیان اینکه ایجاد برش استانی برای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی ابتکار استان زنجان است، یادآور شد: در ایجاد برش‌های استانی همه دستگاه‌ها از جزء به کل دسته‌بندی شده و اقدامات انجام شده به روش کمی ارزیابی می‌شود و استان زنجان کارنامه قابل ملاحظه‌ای را در این بخش‌ها دارد.

 

وی تصریح کرد: در اکثر موارد کارنامه دولت‌ها با شاخص‌های کلان بیکاری، رشد اقتصادی و اشتغال سنجیده می‌شود و در استان زنجان این شاخص نسبت به میانگین کشوری وضعیت مطلوبی دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: