• یکشنبه ۱۸ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 964-3885-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

کارشناس امور دینی:

اسراف در جامعه تبدیل به فرهنگ شده است


کارشناس امور دینی گفت: متاسفانه امروز سبک زندگی در جامعه اسلامی به گونه‌ای شده که اسراف در تبدیل به فرهنگ شده است.

 

حجت‌الاسلام کریم حسنی در گفت‌‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: با ورود به فصل تابستان و افزایش میزان دما موجب شده تا میزان مصرف آب و برق در کشور افزایش یابد و این موضوع موجب شد تا نگاه ویژه‌ای در امر صرفه‌جویی و اسراف در دیدگاه دین اسلام مورد توجه قرار گیرد.

 

وی افزود: در دین مبین اسلام مطالب زیادی درباره موضوع اسراف بیان شده‌است که این حاکی از اهمیت و جایگاه اسراف در اسلام دارد، "انَّ الْمُبَذِّرِينَ كانُوا إِخْوانَ الشَّياطِينِ وَ كانَ الشَّيْطانُ لِرَبِّهِ كَفُوراً" «همانا اسرافكاران برادران شيطان‌هايند و شيطان نسبت به پروردگارش بسيار ناسپاس بود». سوره اسراء آیه 27

 

حسنی تصریح کرد: متاسفانه سبک زندگی در جامعه اسلامی به گونه‌ای شده که ریخت و پاش‌ها و تشریفات مختلف در امور مختلف زندگی اعم از ازدواج، مراسم ترحیم، مهمانی‌ها یک نوع کلاس تلقی می‌شود که در همین راستا شاهد دور ریخته شدن مواد غذایی زیادی از این گونه مراسم هستیم.

 

این کارشناس در ادامه یادآور شد: در امر ترویج فرهنگ صرفه‌جویی عزم ملی، رسانه‌ها و مبلغین دینی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند، متاسفانه در بین اقشار مختلف جامعه بعضا مشاهده می‌شود که اسراف در بین متدینین و قشر مذهبی جامعه بیشتر است. در انجام فریضه وضو و غسل دو عنوان موضوعی است که متاسفانه شاهد اسراف جامعه مذهبی هستیم که لازم است اصلاح شود.

 

حسنی افزود: سازمان تبلیغات اسلامی که تکلیف امور تبلغ مبلغین را بر عهده دارد باید در برنامه‌های جامع تبلیغی را در حوزه استفاده فرهنگ صحیح استفاده از منابع خدادادی و جلوگیری از اسراف را به مردم ارائه کنند تا شاهد کاهش و مدیریت صحیح منابع خدادادی را در کشورمان باشیم.

 

وی خاطرنشان کرد: طبق آمار ارائه شده در خصوص میزان مصرف کشورمان در منابع آب و برق، متاسفانه در حوزه آب کشورمان دو برابر استاندارد جهانی از مصرف آب برخوردار و در حوزه برق سه برابر مصرف جهان در کشورمان مصرف وجود دارد که متاسفانه باید هرچه سریع‌تر اصلاح شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: