• یکشنبه ۱۸ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 964-3985-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

آیت‌الله صدیقی:

برطرف کردن دغدغه مردم، حرکت در مسیر نمایندگی رزاقیت خداوند است


امام جمعه موقت تهران گفت: اینکه انسان دغدغه زندگی مردم را داشته باشد و بتواند دغدغه زندگی آن‌ها را برطرف کند، حرکت در مسیر نمایندگی رزاقیت خدای متعال است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، آیت الله کاظم صدیقی شامگاه امروز در آیین تجلیل از ذاکر روشن‌ضمیر اهل‌بیت (ع) به پاس نیم‌قرن خدمت به مجلس حسینیان، حاج اصغر زنجانی (گنج‌خانلو) که در حسینیه اعظم زنجان برگزار شد، اظهار کرد: خدای متعال آیات مختلفی در خصوص معرفی اهداف آفرینش دارد و ایراد بزرگی است که انسان باشیم و شعور و تفکر داشته باشیم ولی نتوانیم زندگی خود را معنا کنیم.

 

آیت‌الله صدیقی با بیان اینکه خدای متعال راه را به ما نشان داده تا مسیر را اشتباه نرویم و راه سعادت را گم نکنیم، تاکید کرد: انسان برای ماندن نیامده، ما خدایی هستیم و باید به خدا برگردیم.

 

وی با اشاره به اینکه خدای متعال در نظام آفرینش حتی مسیر رشد بذر و گیاه را هم مشخص کرده است، افزود: کفار در روز قیامت آرزوی خاک بودن دارند و می‌گویند: «یا لیتنی کنت ترابا» اشاره به این دارد که خاک بذرپرور بود و آن را در فطرت خود رشد داد ولی کفار در مسیر کمال الهی که خداوند در فطرت نوع بشر قرار داده، گام برنداشتند.

 

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه همه عاشقان اهل‌بیت (ع) باید استکبارستیز باشند، تصریح کرد: اینکه دعای ندبه بخوانیم ولی با استکبار بسازیم، درست نیست زیرا تولی و تبری جدای از هم نیستند و همانطور که در قرآن کریم اشاره شده و در زیارت عاشورا نیز می‌خوانیم کفر به طاغوت مقدم بر ایمان است. «فمن یکفر بالطاغوت».

 

آیت‌الله صدیقی با اشاره به سه قدم که بذر الهی را در وجود نوع بشر رشد و پرورش می‌دهد، تاکید کرد: اولین پایه و مبنا در این مسیر عقیده است و اولین چیزی که در قبر از انسان سئوال می‌شود همین مسئله است «فمن ربک». زیرا با عقیده است که انسان مطیع بی‌چون و چرای خدا و ولیّ خدا می‌شود.

 

وی در خصوص دومین مسئله، افزود: حدیث «خلق آدم بصورته» اشاره به این دارد که خدای متعال انسان را به صورت خودش خلق کرده و تاکید بر این دارد که باید فضایل اخلاقی را در مسیر الهی کسب کنیم.

 

آیت‌الله صدیقی با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های خدای متعال رزاق بودن است، تصریح کرد: دولت و مسئولان باید فقرا را نجات دهند، حاشیه‌سازی نکنند و بیت‌المال را در نظر داشته باشند. اینکه انسان دغدغه زندگی مردم را داشته باشد و بتواند دغدغه زندگی آن‌ها را برطرف کند، حرکت در مسیر نمایندگی رزاقیت خدای متعال است.

 

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه همه آمده‌ایم تا رنگ خدایی بگیریم، تاکید کرد: ایثار نمونه بارز اخلاق است و نمونه بارز ایثار شهدا هستند که هر چه داشتند در راه خدا دادند، خود را محدود به ریاست و مادیات نکردند و رنگ خدایی گرفتند و خدا نیز آنها را به مقام علیت رساند.

 

آیت‌الله صدیقی با اشاره به گام سوم که رفتار است، گفت: اخلاق رفتار را شکل می‌دهد و رفتار به دنبال عقیده حاصل می‌شود و عقیده، سرمایه‌ای است که انسان را الهی می‌کند وگرنه ابلیس شش‌هزار سال خدای متعال را عبادت کرد و بلعم باعور کسی بود که خدای متعال در مورد او در آیه 175 از سوره مبارکه اعراف می‌فرماید: «و خبر آن كس را كه آيات خود را به او داده بوديم براى آنان بخوان كه از آن عارى گشت آنگاه شيطان او را دنبال كرد و از گمراهان شد». که هر دوی این‌ها نشانه‌ای هستند که به دلیل عدم محبت و مودت، هر عبادتی که داشتند ضایع شد.

 

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: در قرآن کریم می‌خوانیم که پیامبر اکرم در برابر مزد رسالت خود چیزی جز محبت خاندان اهل‌بیت (ع) نخواسته است و باید بدانیم این مسئله معطوف بر رفتار است، زیرا کسی که محبت اهل‌بیت (ع) داشته باشد، بی‌چون چرا تسلیم است و از آن جمله ابوهارون مکفوف را می‌توان نام برد که بنا به دستور امام صادق (ع) در تنوری از آتش رفت، ولی گزندی از آتش به او نرسید.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: