• دوشنبه ۱۹ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-3687-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

فرماندار شهرستان زنجان:

امروز بیش از گذشته نیاز به ساخت کتابخانه داریم


فرماندار شهرستان زنجان اظهار کرد: امروز بیشتر از ساخت مسجد، نیاز به ساخت کتابخانه داریم.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، رسول بیات در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان زنجان با اشاره به اینکه رویکرد جدید انجمن کتابخانه‌های عمومی بر اساس دانش‌محوری است و در مسیر تولید معرفت حرکت می‌کند، گفت: یکی از مشکلاتی که در زمینه کتابخوانی و ترویج آن وجود دارد این است که جامعه اکنون به سمت سطحی‌نگری حرکت می‌کند و مردم با حجم زیادی از اطلاعات عمومی روبه‌رو هستند و از طرف دیگر این حجم اطلاعات سطحی است و عمق کمی دارد.

 

وی ادامه داد: باید به اطلاعات مردم عمق‌بخشی داده شود و اگر مردم به سمت کتاب نمی‌روند به هر طریقی کتاب را به سمت مردم ببریم تا سطح آگاهی آن‌ها را عمق ببخشیم.

 

بیات با اشاره به اینکه در تولید محتوا نیز باید سعی کنیم حقوق شهروندی و اطلاعات حقوقی را به نوعی به مخاطبان تزریق کنیم، گفت: زندگی مدرن امروز افراد جامعه را به سمت آپارتمان‌نشینی سوق داده است اما متاسفانه در زمینه فرهنگ آن کار نکرده است و همین امر موجب بسیاری از مشکلات در زمینه آپارتمان‌نشینی شده است.

 

وی افزود: در سطح استان باید تولید کتاب به عنوان یکی از شاخصه‌های ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی قرار بدهیم و تعداد مولفان و ناشران و مترجمان را در سطح استان به دست بیاوریم و نقش تولید و توزیع کتاب را در فرهنگ کتابخوانی بررسی کنیم.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: ما الان بیشتر از ساخت مسجد نیاز به ساخت کتابخانه و پمپ آب برای روستاها داریم. خیلی از مساجد ما در حال حاضر خالی هستند و جز ایام محرم هیچ استفاده‌ای از آن نمی‌کنند. این موضوع به معنای این نیست که مسجد را انکار کنیم ولی مسجد در جای خود اهمیت پیدا می‌کند.

 

وی با اشاره به اینکه ما در زنجان 7 منطقه به عنوان سکونت‌گاه غیررسمی داریم، اظهار کرد: در این مناطق باید در زمینه ساخت کتابخانه بیشتر تلاش کنیم که در حال حاضر در اسلام‌آباد و بی‌سیم برآوردی که شده است در حدود 200 میلیارد ریال باید فراهم شود.

 

در ادامه این جلسه، رئیس نهاد کتابخانه‌های عمومی استان زنجان با اشاره به اینکه کتابخانه‌ها را باید از حالت هزینه‌ای به حالت سرمایه‌ای سوق دهیم، گفت: در دو، سه سال اخیر این امر جزو رویکرد اصلی این انجمن قرار گرفته است؛ چراکه کتابخانه‌ها به عنوان سرمایه‌های این مرز و بوم هستند.

 

امیرعلی نیک‌بخش با اشاره به اینکه شاخص کتاب‌خوانی در کشور ضعیف است، گفت: تنها سه درصد جامعه ما عضو کتابخانه‌ها هستند و باید در این زمینه کار شود.

 

وی افزود‌: 78 هزار نفر در استان عضو کتابخانه‌ها هستند که قریب به 46 هزار نفر آن‌ها در شهر زنجان هستند.

 

این مسئول خاطرنشان کرد:در بحث بودجه و اعتبارات اختصاص یافته استان و شهرستان زنجان نگاه جدیدی به مسئله وجود دارد و خوشبختانه پارسال اعتبارات این بخش سه برابر شده است و امسال اعتبارات اختصاص یافته از 1.5 میلیارد تومان به 3 میلیارد توما افزایش یافت.

 

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی، گفت: باید از فضای مجازی در جهت پیشبرد اهداف ترویج فرهنگ کتابخوانی استفاده کنیم و در بحث توسعه کتابخوانی تلاش کنیم.

 

در ادامه، رئیس نهاد کتابخانه‌های عمومی شهرستان زنجان با اشاره به اینکه تعداد کتابخانه‌های استان در سال 95 بالغ بر 36 باب بوده است که زیربنایی در حدود 17 هزار و 838 مترمربع است.

 

سیروس نعمتی افزود: جمع‌کل پیش‌بینی‌های منابع درآمدی استان زنجان برای امسال در حدود 4 میلیارد تومان بوده است.

 

وی ادامه داد: 536 هزار و 725 جلد موجودی کتاب در سال 96 در کتابخانه‌های استان زنجان است که در حدود 46 هزار و 489 نفر عضو فعال از این کتاب‌ها استفاده می‌کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: