• دوشنبه ۱۹ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۱
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 964-4185-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

نقش موثر بسیج در توسعه گفتمان عفاف و حجاب در جامعه


مسئول بسیج جامعه زنان استان زنجان گفت: بسیج به عنوان یکی از نهادهای برخواسته از دل انقلاب و مردم نقش موثری در توسعه گفتمان عفاف و حجاب در جامعه اسلامی ایفا می‌کند.

 

فاطمه سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: حجاب و عفاف به عنوان دو ارزش در جامعه بشری و به ویژه در جوامع اسلامی مطرح است و گرایش به پوشش و عفاف یک گرایش فطری در میان زنان و مردان محسوب می‌شود.

 

وی افزود: میزان و شکل حجاب و عفاف ارتباط مستقیمی با اخلاق و فرهنگ جوامع دارد، رشد اخلاق و فرهنگ دینی رسالت مهمی است که می‌تواند در این برهه از تاریخ انقلاب اسلامی از طریق تمسک به اندیشه‌های والا در آیات و روایات مورد بازیابی و بازخوانی قرار گیرد.

 

سلیمانی تصریح کرد: آسیب جدی در مسیر نهادینه کردن عفاف و حجاب در جامعه وجود دارد، آنچه به عنوان آسیبی جدی در مسیر در جامعه مطرح است داشتن نگاه افراطی و تفریطی در این موضوع است که تبعات متفاوتی را در خانواده و جامعه به همراه دارد.

 

مسئول بسیج جامعه زنان استان یادآور شد: در کنار نگاه دینی به حل مشکلات و معضلاتی که این روزها از حوزه فردی به حوزه اجتماع سرایت کرده، به طوری که نگاه عقلانی تکیه بر اصل زندگی خردورزانه در چارچوب عفاف و حجاب باید مورد توجه قرار گیرد که متاسفانه مغفول مانده است.

 

سلیمانی افزود: عفاف و حجاب به عنوان یک رفتار خردمندانه که مناسبات زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی را تنظیم می کند پس لازم است این جایگاه در جامعه به افراد شناسانده شود.

 

وی تصریح کرد: بخشی از رسالت همه فعالان و دغدغه‌مندانی که در صدد ایجاد تحولی در وضعیت ایجاد شده در حوزه عفاف و پوشش اجتماعی هستند، خواستار ایجاد یک گفتمان جدید مبتنی بر پاسخ‌گویی به حس جستجوگر انسان نسبت به این موضوع هستند که می‌تواند به خودی خود مفید واقع شود.

 

مسئول بسیج جامعه زنان استان زنجان گفت: رسیدگی به وضعیت حجاب در جامعه اسلامی ما موضوعی است که ذهن بسیاری از فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را به خود معطوف کرده است، بسیج به عنوان یکی از نهادهای برخواسته از دل انقلاب و مردم می‌تواند نقش موثری را برای توسعه گفتمان عفاف و حجاب در جامعه اسلامی ایفا کند.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: بسیج جامعه زنان استان زنجان جهت نهادینه کردن فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه برنامه‌هایی را پیش‌بینی کرده است که می‌توان به برگزاری نشست‌های عفاف و حجاب در پایگاه‌های مقاومت استان، تجلیل از بانوان محجبه در حوزه بازار و اصناف، برگزاری کارگاه‌های مادران پرچمداران مقابله با جنگ‌نرم در طول سال، برگزاری کارگاه‌های مهارت‌های زندگی دختران 16 سال به بالا در طول سال، برگزاری گردهمایی صیانت از حریم خانواده در روز 21 تیرماه 96 با حضور آحاد مختلف مردم در زنجان، قیدار، سلطانیه، ابهر و ایجرود، برگزاری همایش طلایه‌داران عفاف و حجاب در روز 21 تیرماه در شهرستاهای خرم‌دره، ماه‌نشان و طارم اشاره کرد.

 

وی در ادامه گفت: برپایی نمایشگاه‌های عفاف و حجاب در طول هفته در سراسر استان در ادارات و بیمارستان‌ها، برگزاری طرح نهضت ما زنده‌ایم در مدارس با شعار «ما زنده‌ایم به عفاف، ما زنده‌ایم به حجاب» در طول سال، ترویج فرهنگ عفاف و حجاب چهره به چهره در حلقه‌های صالحین با شناسایی زنان بدپوشش و آسیب‌پذیر، صدور بیانیه، فعالیت ویژه در فضای مجازی، ارسال پیامک‌های محتوایی در خصوص عفاف و حجاب به عموم مردم، برگزاری کارگاه‌های مشاوره مذهبی و روان‌شناسی در مکان پایگاه‌های مقاومت و اماکن مذهبی، راه‌اندازی پویش مردمی من حجاب را دوست دارم و چرا حجاب در فضای مجازی، برگزاری همایش آسیب‌های فضای مجازی در عفت‌زدایی و تاثیر آن در بدحجابی توسط بسیج مهندسین کشاورزی، فضاسازی سطح شهر با تهیه و نصب بنرهای محتوایی در سراسر استان از برنامه‌هایی است که بسیج جامعه زنان استان زنجان پیش‌بینی کرده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: