• سه شنبه ۲۰ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-19414-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

چه کسانی مدافع حقوق زنان هستند؟


معاون آموزشی و پژوهشی اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان زنجان گفت: نگاه اسلام به زن همراه با حرمت و کرامت است، اگر چه در دوران مدرن اندیشه‌های فمینیستی مدافع حقوق زنان در تلاش جهت رفع تبعیض از این قشر دچار افراط شدند.

 

حجت‌الاسلام ولی‌الله مصائبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: نگاه اسلام به زن همراه با حرمت و کرامت است، اسلام در بدو پیدایش، زنان را از اسارت فرهنگ جاهلی نجات داد و قدر و منزلت و شخصیت انسانی از دست رفته آنان را در فرهنگ جاهلی مردسالار احیا کرد.

 

وی افزود: اگر چه در دوران مدرن نیز اندیشه‌های فمینیستی مدافع حقوق زنان تلاش زیادی جهت رفع تبعیض از این قشر کرده‌اند اما در این راه دچار افراط شده‌اند و به نحوی زن بودن و تفاوت‌های طبیعی بین دو جنس را فراموش کرده‌اند.

 

مصائبی تصریح کرد: مطرح شدن چنین اندیشه‌هایی در جهان و بالطبع در جامعه ما به دلیل گسترش ارتباطات جهانی، ضرورت بررسی تجویز ارزش‌های اخلاقی همچون حجاب و عفاف و کارکردهای آن را بیش از بیش هویدا کرده است.

 

وی یادآور شد: عفاف به‌عنوان یک ارزش درونی و والای اخلاقی در اخلاق اسلامی جایگاه بسیار والایی دارد. عفاف به‌عنوان ریشه حجاب و حجاب به‌عنوان یک عمل ظاهری، بازتاب عفاف به‌عنوان یک ارزش درونی است؛ به عبارت دیگر عفاف ریشه و سرچشمه حجاب است.

 

این مسئول در ادامه به ثمرات حفظ حجاب اشاره کرد و گفت: ثمرات حفظ حجاب و ترک جلوه‌گری ثمرات بسیاری دارد که برخی از آن‌ها عبارت است از آرامش روحی، استحکام پیوند خانواده، حفظ نسل، جلوگیری از سوء قصد و تجاوز، پیشگیری از امراض مقاربتی و روانی، پایین آمدن آمار طلاق، خودکشی، فرزندان نامشروع و سقط جنین، از بین رفتن رقابت‌های منفی، حفظ شخصیت و انسانیت زن و نجات او از چشم‌ها و دل‌های هوس‌بازی که امروز دنیای غرب و شرق را در لجن فرو برده است.

 

مصائبی یادآورشد: ازدواج در نظام اخلاق جنسی اسلامی برخلاف اخلاق جنسی غرب که از آزادی به محدودیت آمدن است؛ مبتنی بر از محدودیت به آزادی آمدن است و ازدواجی که پایه و خاصیت روانی‌اش از محدودیت به آزادی آمدن است به دنبال خود استحکام می‌آورد و آنکه پایه‌اش از آزادی به محدودیت آمدن است فاقد استحکام است و منجر به طلاق می‌شود.

 

وی در ادامه گفت: عفت و پاکدامنی، ستر و پوشش عمومی به دلیل سالم‌سازی عرصه‌ها و فعالیت‌های اجتماعی به‌عنوان یکی از برترین خصلت‌ها بشمار آمده است. با توجه به اینکه صرف ازدواج باعث نمی‌شود که افراد به سایر افراد دیگر رغبت و تمایل نداشته باشند، بنابراین کنترل جنسی در همه شرایط لازم است؛ زیرا ازدواج شرط لازم است و شرط کافی نیست.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: بهترین نوع ارتباط معنوی بنده با خدای خویش در حالت نماز است. با توجه به وجوب پوشش در نماز که بهترین حالت ارتباط زن با خداوند متعال است به ارزش جایگاه حجاب پی می‌بریم از طرفی زنان مومن برای انجام فریضه الهی نماز در روز چندین بار داشتن پوشش کامل را عملا تمرین و تکرار می‌کنند.

 

مصائبی بادآورشد: رعایت حجاب و پوشش اسلامی برای زنان و مردان مؤمن ومسلمان، تکلیف الهی است. رعایت آن، علاوه بر اینکه موجب عمل به دستورات الهی می‌شود، شخصیت فردی، اجتماعی و معنوی انسان محجوب و پاکدامن، سیر صعودی پیدا کرده و نردبان تعالی و تکامل را یکی پس از دیگری طی می‌کند و از سوی دیگر در تأمین بهداشت روحی و روانی و آرامش خانواده‌ها و صفا، نورانیت و امنیت در جامعه نقش به‌سزایی ایفا می‌کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: