• سه شنبه ۲۰ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 964-4385-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

کارشناس امور دینی:

مراقب بیماری غرور و تکبر باشیم


کارشناس امور دینی گفت: غرور و تکبر یکی از اخلاق‌های رذیله در اسلام محسوب می‌شود که در مقابل تواضع و فروتنی قرار دارد، باید با توجه به صفات شخص مغرور و متکبر مراقب باشیم گرفتار این بیماری نشویم.

 

حجت‌الاسلام علی محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: غرور یعنی تمایل به چیزی که با هوای نفس موافق است و طبع انسان به آن تمایل دارد و تکبر یعنی خود بزرگ‌بینی، یعنی اینکه من خودم را بزرگ پنداشته و از دیگران بالاتر بدانم، در مقابل صفت غرور و تکبر تواضع و فروتنی قرار دارد.

 

وی افزود: تواضع دارای مراحلی از جمله تواضع در برابر خدا، تواضع در برابر پیامبران، تواضع در برابر قانون تشریعی و تواضع در برابر قوانین تکوینی پروردگار و تواضع در برابر بندگان خدا می‌شود.

 

محمدی تصریح کرد: غرور و تکبر باعث از خودبیگانگی و جهل نسبت به خویشتن و دیگران می‌شود، غرور انسان را از خدا دور می‌کند و به شیطان نزدیک می‌سازد، غرور و تکبر سرچشمه صفات رذیله دیگری مانند کینه و حسد نسبت به دیگران و تحقیر آن‌ها است، غرور و تکبر نوعی تورم شخصیت و از القائات شیطانی است.

 

وی یادآور شد: فرد متکبر موجود ذلیلی است، چون ذلت را در نفس خود درک و تلاش می‌کند تا در سایه تکبر این نقص خود را بپوشاند؛ امام صادق (ع) می‌فرمایند: سرچشمه تکبر چیزی جز عقده حقارت نیست.

 

محمدی افزود: تکبر با عزت نفس متفاوت است، مبدا، خودبینی و خودخواهی جهل است، که غایت آن نفس و خودنمایی و نتیجه‌اش سرکشی و طغیان است؛ در مقابل آن مبدا عزت نفس، توکل بر خدا، اعتماد بر حق تعالی و هدفش خدا و ثمره‌اش ترک غیر است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: