• چهارشنبه ۲۱ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 964-7591-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

معاون امور توانبخشی بهزیستی استان زنجان‌:

راه‌اندازی بنیاد فرزانگان در خرم‌دره پیگیری شود


معاون امور توانبخشی بهزیستی استان زنجان‌ گفت: راه‌اندازی بنیاد فرزانگان در شهرستان خرم‌دره پیگیری شود.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، فرهاد میرزایی ظهر امروز در جلسه ساماندهی سالمندان شهرستان خرم‌دره با بیان اینکه با توجه به افزایش امید به زندگی نرخ رشد سالمندی در کشور بالا رفته است، عنوان کرد: طبق استعلام از دبیرخانه اداره‌کل ثبت‌احوال استان جمعیت استان در سال ۹۵ بیش از یک میلیون نفر است که ۱۰۳ هزار و ۴۵۱ نفر از این جمعیت را سالمندان تشکیل می‌دهند.

 

وی با بیان اینکه نرخ رشد جمعیت سالمند استان ۹.۸ دهم درصد است، یادآور شد: با افزایش این نرخ برنامه‌ریزی برای آینده در جهت رفاه حال سالمندان ضروری است.

 

میرزایی با اشاره به اینکه در ایران یک درصد مجموع قوانین تصویب شده به سالمندان اختصاص دارد، اظهار کرد: در اصل ۲۹ قانون اساسی آمده است برخورداری از تامین‌اجتماعی از نظر بازنشستگی، بیکاری، پیری از کار افتادگی، بی‌سرپرستی و نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی حقی همگانی است.

 

این‌مسئول با اشاره به ابنکه در برنامه سوم توسعه مقرر شده است که یک شورای ساماندهی سالمندان به‌عنوان شورای ملی سالمندان در کشور تشکیل شود، اظهار کرد: پنج سال است این دبیرخانه در بهزیستی کشور تشکیل شده است که از مهم‌ترین اقدامات آن می‌توان به ارائه سند ملی رفاه سالمندان است که اگر این سند تصویب شود شاهد برنامه‌ریزی‌های خوبی در سطح کلان و استان‌ها برای ارائه خدمات خواهیم بود.

 

میرزایی با اشاره به مهم‌ترین اهداف سند ملی برنامه‌های راهبردی سالمندان در کشور، بیان کرد: از مهم‌ترین این اهداف می‌توان به ارتقای سلامت جسمی، روانی، حمایتی، مراقبت و خدماتی اقامتی را برای همه سالمندان تامین می‌کند.

 

این مسئول با اشاره به اینکه وزارت کار و رفاه‌اجتماعی، سازمان بهزیستی کشور، کمیته امداد، صندوق بیمه بازنشستگی، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و نهادهای غیر دولتی مرتبط از نهادهای پوشش دهنده سالمندان در کشور هستند، تصریح کرد: وزارت تعاون به‌عنوان متولی اصلی نظام تامین اجتماعی ماموریت ارائه خدمات پیشگیری و حمایتی به کلیه اقشار جامعه از جمله سالمندان را به عهده دارد و در بخش عمده سازمان‌ها و نهادهای خدمات دهنده به سالمندان زیر مجموعه این وزارتخانه است.

 

وی با بیان اینکه 2100 نفر در استان زنجان سالمند معلول داریم، اظهار کرد: در خرم‌دره به ۴۰ نفر در غالب طرح مراقبت در منزل خدمات ارائه می‌شود.

 

این مسئول با اشاره به اینکه استفاده از ظرفیت نهادهای غیردولتی در نگه‌داری از سالمندان غفلت شده است، تصریح کرد: خیلی از کشورهای پیشرفته بسیاری از اهداف خدماتی خود را در رابطه با سالمندان با این ارگان‌ها انجام می‌دهند که این ظرفیت در کشور ما مورد غفلت واقع شده است.

 

میرزایی با بیان اینکه اساسنامه بنیاد فرزنگان ارائه شده است، افزود: گام‌های خوبی در این زمینه در استان برداشته شده است که یک‌ مرکز در شهرستان خدابنده و یک ‌مرکز نیز در شهرستان زنجان راه‌اندازی شده است که باید ایجاد آن در خرم‌دره نیز پیگیری شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: