• چهارشنبه ۲۱ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-6284-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور:

برنامه‌ها در استان‌ها بر اساس اولویت‌ها تعریف شود


معاون توسعه منابع انسانی و امور استان‌های سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: در استان‌ها باید برنامه‌ها بر اساس اولویت‌ها تعریف شود.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، زهرا اربابی ظهر امروز در هفتمین نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان زنجان که به صورت مشترک با کارگروه اشتغال استان برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر در سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» هستیم که دنباله سیاست‌های پارسال است و نیز این نام‌گذاری در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی سال گذشته است.

 

این مسئول ادامه داد: باید برنامه‌های اقتصاد مقاومتی سال گذشته را ارزیابی کنیم و نیز ارزیابی‌هایی را از برنامه‌های خود داشته باشیم و ببینیم که چند درصد از برنامه‌ها پیش‌بینی شده تا‌کنون محقق شده است و بر اساس آن‌ها با توجه‌ به بسته‌های سیاستی ابلاغی برنامه‌ریزی‌ها را انجام دهیم و اگر حرکتی بدون هدف انجام شود نتایج آن نمی‌تواند مثبت باشد که از آن استفاه کرد.

 

وی افزود: در حال حاضر روند تحولات فناوری‌ها بسیار سریع و عوامل بسیاری بر برنامه‌ها، ایده‌ها و ... تاثیرگذار است. همچنین علاوه ‌بر تحولات سریع فناوری‌ها در دوران عدم قطعیت نیز هستیم و کشور از نظر جغرافیایی در منطقه‌ای است که در آن ریسک مخاطرات بالا است و این مهم سبب شده که امروز ناچار به کشف استعدادهای مادی و معنوی باشیم تا با استفاده از آن گام‌های موثری را برداریم.

 

اربابی خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که امکانات و منابع مالی، انسانی، فنی و تخصصی و معنوی محدود کمیاب هستند و باید با مدیریت کارآمد و موثر برای بالندگی سرمایه انسانی و تقویت زیرساخت‌ها از این منابع محدود استفاده کنیم و برنامه‌ها را به سرعت به مرحله عملیاتی برسانیم.

 

وی خاطرنشان کرد: برنامه‌های پیش‌بینی نشده گاها به خاطر برخی متغیرها تغییر می‌کند و طرح‌ها به خاطر این تغییرات متوقف می‌شود، برای اینکه هزینه سنگینی پرداخت نکنیم و با وجود مشکلات احتمالی اجرایی و فنی طرح‌ها را عملیاتی کنیم به یک تغییر در رویکرد مدیریتی نیاز داریم.

 

این مسئول یادآور شد: برای اجرای برنامه‌ها مدیری نیاز است که با منابع محدود و در کوتاه‌مدت برنامه‌ها را اجرایی کند. همچنین مدیریت موثر و کارآمد با حداقل منابع و زمان می‌تواند برنامه‌ها را اجرایی کند و فقط مدیر‌انی با روش‌های نوین و علمی می‌توانند گام‌های بلندی را بردارند، مدیریت زمانی موثر است که در شرایط بحران و سخت منابع را مدیریت کنند که این مدیران موثرتر و موفق‌تر هستند.

 

معاون توسعه منابع انسانی و امور استان‌های سازمان برنامه و بودجه کشور، یادآور شد: باید توجه کرد که در بسته‌های اقتصاد مقاومتی برنامه‌ها بر اساس اولویت‌ها تعریف شود و هر چه در شناسایی مزیت‌ها متمرکز شویم، برنامه‌ها عملیاتی می‌شود و البته باید واقع‌بینانه برنامه‌ها را طراحی کرد و دنبال رویاپردازی و ایده‌آل‌گرایی نباشیم به دنبال برنامه‌هایی باشیم که برای اجرا قطعیت بالایی داشته باشند.

 

وی با بیان اینکه مدیران دولتی قدرت ریسک‌پذیری پایین‌تری دارند، افزود: با وجود این رویکرد مدیران باید تغییر کند و رویکرد آنان باید آینده‌نگری باشد شناخت محیطی باشد و مدیر نباید صرفا در جهت آنچه که دستورالعمل ابلاغی است، حرکت کند و باید تغییر بنیادی در مدیران اجرا شود.

 

اربابی با اشاره به اینکه برنامه خوب برای اجرا نیازمند مدیر توانمند است، اظهار کرد: فقط برنامه‌ریز خوب بودن کافی نیست و الزام آن اجرای همه برنامه‌ها در چارچوب یک واقع‌گرایی است و اگر اینگونه نباشد مشکل تولید و اشتغال حل نخواهد شد و مدیری که نتواند خود را با سیاست‌های جاری مطابق نکند جایش پشت میز آن سیستم نیست.

 

این مسئول تاکید کرد: در برنامه‌ها بیشتر بار بر عهده سیستم بانکی است که اگر اصلاح نشود جامعه دچار مشکل خواهد شد و سنگ‌اندازی‌هایی که وجود دارد نشان از آن دارد که این افراد  به منافع ملی فکر نمی‌کنند و باید با التزام به جمهوری اسلامی حتی اگر اعتقادی به دولت ندارند در راستای بهبود شرایط کشور در اشتغال،گام برداشته بردارند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: