• چهارشنبه ۲۱ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-6484-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان عنوان کرد:

نرخ مشارکت اقتصادی بانوان زنجانی بالاتر از میانگین کشوری


رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: نرخ مشارکت اقتصادی زنان در زنجان بالاتر از میانگین کشوری است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، شهرام طهماسبی ظهر امروز در هفتمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان که به صورت مشترک با کارگروه اشتغال برگزار شد، اظهار کرد: نرخ بیکاری در استان زنجان طی سال‌جاری افزایش ۲.۷ درصدی داشته و به رقم ۱۱.۱ درصد رسیده است و این در حالی است که این میزان در سال گذشته ۹.۷ درصد بوده است.

 

این مسئول ادامه داد: گزارش‌های سالانه را می‌توان مبنایی برای تحلیل‌هایی که برای تصمیم‌گیری‌ها استفاده می‌شود، قرار داد.

 

وی با بیان اینکه نرخ مشارکت اقتصادی در استان زنجان افزایش یافته است، افزود: افزایش نرخ مشارکت اقتصادی در حالی است که نرخ بیکاری نیز در استان بالا رفته است و این افزایش نرخ مشارکت به معنی افزایش تعداد شاغلان در استان است، به طوری که نرخ مشارکت اقتصادی استان از ۳۹.۹ درصد به ۴۰.۸ درصد رسیده است.

 

طهماسبی، گردشگری را بهترین بخش برای اشتغالزایی در حوزه خدمات دانست و گفت: سهم اشتغال استان زنجان در بخش کشاورزی ۳۴ درصد و حوزه خدمات ۳۵ درصد است که باید سهم اشتغال در حوزه خدمات بیشتر شود؛ چرا که این ایجاد اشتغال در این بخش‌ها کم‌هزینه‌تر و پراشتغال‌تر است و علاوه‌ بر توانمندسازی بخش‌های صنعت و کشاورزی، بایستی که رویکردها به سمت حوزه خدمات حرکت کند.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، در رابطه با نرخ مشارکت اقتصادی زنان، خاطرنشان کرد: نرخ مشارکت اقتصادی زنان استان زنجان در اقتصاد بالاتر از میانگین کشوری است و این نرخ در استان بیش از ۱۵ درصد است و ۱۱.۳ درصد بانوان زنجانی بیکار هستند که البته باید برای رسیدن به توسعه،‌ نرخ مشارکت افزایش پیدا کند.

 

وی با بیان اینکه اختیارات فرمانداران در شهرستان‌ها برای انجام امور کم است، یادآور شد: کم بودن سطح اختیارات فرآیند نادرستی است که باید رفع شود و استان‌ها نیز به سطحی از بالندگی رسیده‌اند که بتوانند به وظایف خود عمل کنند و بهتر است وظایف ملی و استانی جدا شود.

 

در ادامه این جلسه، مدیرکل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی، اظهار کرد: پنج‌هزار نفر در سامانه مربوط به طرح کارورزان در استان زنجان ثبت‌نام کرده‌اند و ۲۴ واحد پذیرنده برای حضور کارورزان در استان زنجان وجود دارد و دوره‌های کارورزی هم در استان چهار تا ۶ ماه پیش‌بینی شده است.

 

محمدرضا یوسفی ادامه داد: دوره‌های کارورزی در مناطق محروم به مدت ۹ ماه اعلام شده و میزان کمک‌هزینه پرداختی توسط بنگاه‌های اقتصادی هم به کارورزان ۳۱۰ هزار تومان است.

 

وی افزود: استان زنجان جزو استان‌هایی است که در نیمه دوم سال گذشته مشمول طرح تکاپو شده است و مطالعات دینامیک در نقاط مختلف استان در این راستا آغاز شده و در مراحل پایانی است. طرح تکاپو با هدف اشتغالزایی در استان اجرا می‌شود.

 

یوسفی با اشاره به طرح آموزش در محیط واقعی کار، خاطرنشان کرد: این طرح با مسئولیت اداره‌کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اجرا خواهد شد. همچنین طرح روستا ـ تعاون در دو مرحله در استان زنجان اجرا می‌شود و این طرح برای ۳۲ تعاونی در استان در دستور کار قرار می‌گیرد.

 

مدیر کل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی استان زنجان، یادآور شد: 3200 فرصت شغلی از محل اجرای طرح روستا، تعاون در استان زنجان ایجاد خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: