• پنجشنبه ۲۲ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 964-8091-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

فرماندار شهرستان خرم‌دره خواستار شد:

بازگشت مجدد مرکز نگهداری بیمارن اعصاب و روان به خرم‌دره


فرماندار خرم‌دره گفت: قبلا یک مرکز نگه‌داری بیماران اعصاب و روان در این شهرستان فعال بود که بیش از 40 نفر از بیماران منطقه در این مرکز نگهداری می‌شدند اما متاسفانه جمع‌آوری شد و به زنجان انتقال یافت.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، حجت محمدی در جلسه کمیته مناسب‌سازی شهرستان خرم‌دره با بیان اینکه وجود معلول در خانواده، آزمایش الهی برای اعضای خانه است، تصریح کرد: وقتی در خانواده یک فرد معلول وجود دارد همه اعضای خانواده درگیر وی می‌شوند و سعی می‌کنند به بهترین نحو زمینه آرامش و راحتی آن فرد را فراهم کنند.

 

وی با تاکید بر اینکه مناسب‌سازی اماکن و معابر عمومی یکی از دغدغه‌های پایدار معلولان است، اظهار کرد: همه افراد چه در ساخت و سازهای شخصی و چه در ساخت و سازهای اداری باید به طور جدی به مقوله مناسب‌سازی توجه کنند، زیرا افراد معلول نیز جزئی از جامعه هستند و حق برخورداری از تمام امکانات اجتماعی را دارند.

 

این مسئول از بانک‌ها به عنوان یکی از اماکن پرتردد یاد کرد و افزود: همه بانک‌ها باید تلاش کنند از اصل مناسب‌سازی غافل نشوند و حتما رمپ‌هایی را برای عبور و مرور معلولان پیش‌بینی کنند.

 

وی با تاکید بر ضرورت توجه جدی به مقوله سالمندی و برنامه‌ریزی در این حوزه، اظهار کرد: با توجه به افزایش امید به زندگی جمعیت کشور ما رو به سالمندی حرکت می‌کند، لذا باید برنامه‌ریزی‌های دقیقی در این زمینه وجود داشته باشد تا در آتیه دچار مشکل نشویم.

 

فرماندار شهرستان خرم‌دره با بیان این مطلب که تکریم سالمندان در همه جوامع انجام می‌شود، تصریح کرد: در هیچ دین و کیشی سالمندان مورد بی‌مهری قرار نگرفته‌اند که آموزه‌های دین مبین اسلام نیز از این قائده مستثنی نیست.

 

وی با اشاره به اینکه اورژانس اجتماعی باید در شهرستان خرم‌دره راه‌اندازی شود، بیان کرد: شهر خرم‌دره جزو سه شهر پرجمعیت استان است که برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی باید زیرساخت‌های لازم در تمام سطوح فراهم شود.

 

این مسئول، فعالیت مرکز اعصاب و روان را یکی از نیازهای اساسی شهرستان خرم‌دره برشمرد و اظهار کرد: قبلا یک مرکز نگه‌داری بیماران اعصاب و روان در شهرستان خرم‌دره فعال بود که بیش از 40 نفر از بیماران منطقه در این مرکز نگه‌داری می‌شدند اما متاسفانه جمع‌آوری شد و به زنجان انتقال یافت.

 

محمدی با تاکید بر اینکه انتقال این مرکز به زنجان مشکلاتی را برای خانواده‌های این بیماران از جمله طولانی شدن مسیر تردد و تحمیل هزینه‌های بالا را برای آن‌ها ایجاد کرده است، عنوان کرد: برای کاستن از مشکلات این بیماران این مرکز دوباره باید به شهرستان بازگردد.

 

در ادامه این جلسه نیز معاون توانبخشی استان زنجان با بیان اینکه موضوع مناسب‌سازی تنها مختص معلولان نیست، اظهار کرد: این موضوع برای همه آحاد جامعه از جمله سالمندان و بانوان باردار را نیز شامل می‌شود.

 

فرهاد میرزایی با بیان اینکه مقوله مناسب‌سازی تنها مسئولان و ساخت و سازهای اداری را شامل نمی‌شود، تاکید کرد: مردم عادی نیز باید از اهمیت مناسب‌سازی آگاه شوند و در ساخت و سازهای شخصی خود این موضوع را مدنظر قرار دهند.

 

وی با تاکید بر اینکه موضوع مناسب‌سازی در روستاهای استان نیز باید مورد توجه جدی قرار گیرد، عنوان کرد: روستای درسجین در شهرستان ابهر با اجرای طرح هادی یکی از بهترین روستاهای استان در زمینه مناسب‌سازی به‌شمار می‌رود.

 

در ادامه این جلسه نیز شهردار خرم‌دره در ساخت و سازهایی که جدیدا اتفاق می‌افتد تاکید بر این است که مناسب‌سازی رعایت شود، عنوان کرد: باید مصوبه‌ای برای تخفیف به کسانی که مناسب‌سازی را در ساخت و سازهای شخصی خود رعایت می‌کنند وجود داشته باشد.

 

محمدابراهیم امیرلو با اشاره به اینکه بیشتر از چندین سال است که پیاده‌روسازی در شهرستان انجام نمی‌گرفت، تصریح کرد: بسیاری از پیاده‌روهای فعلی شهرستان برای رفت و آمد افراد سالم مناسب نیست چه پرسد به اینکه یک فرد معلول بخواهد از آن تردد کند که مناسب‌سازی این پیاده‌روها همچنان در دستور کار قرار دارد.

 

 

در ادامه این جلسه نیز معاون شبکه بهداشت و درمان شهرستان خرم‌دره با بیان اینکه سالمندی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های حوزه بهداشت و درمان است، افزود: با توجه به افزایش امید به زندگی باید برنامه‌ریزی دقیق و منسجمی در شهرستان در حوزه سالمندی وجود داشته باشد.

 

محمد کریمی خاطرنشان کرد: متاسفانه اطلاعاتی از محل سکونت و زندگی سالمندان در شهرستان نداریم این در حالی است که برای ارائه خدمات بهتر نیازمند داشتن اطلاعات کافی از این حوزه هستیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: