• شنبه ۲۴ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۱
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 964-8591-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

حرم امام‌زاده یعقوب (ع)؛ زیارتگاه دلدادگان خاندان نبوت و امامت


رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان ابهر گفت: حرم امام‌زاده یعقوب (ع) در شهر صائین‌قلعه، زیارتگاه دلدادگان خاندان نبوت و امامت است و چون نگینی بر تارک این شهر می‌درخشد.

 

عباس شمشیری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: آرامگاه امام‌زاده يعقوب (ع) صائين‌قلعه در سه كيلومتری سمت جنوبی شهر در بالای يک تپه طبيعی قرار گرفته است. این امام‌زاده از دیرباز در بین مردمان ایران زمین و به خصوص مردم استان و شهرستان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، به طوری که هر ساله ارادتمندان آن حضرت از نقاط مختلف کشور به زیارت آن بزرگوار مشرف می‌شوند.

 

وی در رابطه با شجره‌نامه امام‌زاده یعقوب (ع) تصریح کرد: در رابطه با شجره‌نامه آن حضرت اختلاف‌نظر وجود دارد. نویسنده کنزالانساب وی را از اولاد بلافصل حضرت امام موسی کاظم (ع) دانسته، اما بر طبق نظر دیگر، امام‌زاده یعقوب از احفاد و نوادگان حضرت امام جعفر صادق (ع) است.

 

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان ابهر گفت: شیخ ابوسعید در کتاب «بحرالالقاب» نقل کرده: «هنگامی که خبر شهادت امام رضا (ع) به مدینه رسید، لشگری به همراه جمعی از سادات به سر لشگری حضرت زید (ع) برای قتل عباسیان راهی بصره شدند که در راه، حضرت زید (ع) را دستگیر کرده و به دستور مأمون به شهادت رسانیدند.

 

وی افزود: از جمله ساداتی که از مدینه حرکت کرده بود، حضرت امام‌زاده یعقوب (ع) بود که ایشان راهی بغداد شدند و از آنجا به طرف قم حرکت کردند. وجود حضرت در قم باعث شد که کم‌کم سادات به دور ایشان جمع شده و تعداد زیادی با ایشان بیعت کنند. حضرت لشکری در حدود 400 نفر از این افراد جمع‌آوری کردند و از قم به طرف رودبار حرکت کردند.

 

شمشیری با استناد به منابع تاریخی به جنگ حضرت با مخالفین اشاره و تصریح کرد: وقتی رستم بن سیامک در رودبار راه را بر حضرت بست، حضرت او را به دین اسلام فرا خواند. بعد از قبول نکردن اسلام، جنگ آغاز شد. حضرت امام‌زاده یعقوب (ع) وی را به هلاکت رسانید. حضرت نایب خود را در آنجا نصب فرمود و به طرف طارم حرکت کرد.

 

وی به جنگ حضرت با حاکم طارم اشاره کرد و گفت: ابوالمعالی فرماندار طارم چون خبر شکست رستم را شنید قشونی را جمع‌آوری کرد و راه را بر حضرت بست. حضرت پس از جنگی که میان دو لشکر صورت گرفت آن را شکست داد. حضرت امام‌زاده یعقوب (ع) به مدت یک ماه در طارم توقف و تمام طارم تحت تصرف حضرت درآمد. اهالی طارم شیعه و از تمام اطراف به خدمت آن حضرت شرف‌یاب شدند و اسلام اختیار کردند. در این زمان حاکم حصار ارمنی (از بخش قیدار) به نام نعمان یکی صاحب‌منصبان خود را به نام عمر باقی (عمربلاغی) با لشگری به مقابله با لشگر میان حضرت فرستاد و طی جنگی که در منطقه صورت گرفت عمر باقی به هلاکت رسید امامزاده یحیی (ع) که قبر مطهرشان در صائین‌قلعه است بعد از ورود به ایران، جهت کمک به حضرت امام‌زاده یعقوب (ع) لشگری جمع کردند.

 

شمشیری در ادامه خاطرنشان کرد: امامزاده با لشکری وارد قیدار شدند و طی جنگی که در چند روز صورت گرفت حضرت امام‌زاده یعقوب (ع) وردان نهروانی را شکست دادند و در حدود 500 نفر از افراد لشکر امامزاده به شهادت رسیدند. حضرت قشونی جمع‌آوری و به سمت ابهر حرکت کردند و در حدود شهر خرم‌دره (10 کیلومتری ابهر) با لشکر کفر مصادف شده و جنگی بین آن‌ها صورت گرفت. در این جنگ حضرت امام‌زاده یحیی (ع) که سردار لشکر آن حضرت بود به شهادت رسیدند و در اثر این فاجعه حضرت امام‌زاده یعقوب (ع) بسیار متأثر شدند ولی دست از جنگ برنداشتند.

 

وی افزود: بر طبق منابع تاریخی این جنگ سه روز به طول انجامید و در روز چهارم هر دو لشکر دست از جنگ کشیدند و حضرت مراسم تعزیت و تدفین را نسبت به امام‌زاده یحیی (ع) به جا آوردند. لشکر حضرت در مزرعه مشکین خیمه زده و دوباره جنگ با اشعث شامی آغاز شد و این نبرد سه روز ادامه داشت و در روز چهارم حضرت امام‌زاده یعقوب به شهادت رسیدند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: