• شنبه ۲۴ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-23114-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

استاندار زنجان تاکید کرد:

لزوم استفاده از پساب تصفیه‌خانه در مصارف صنعتی


استاندار زنجان گفت: صنایع باید از پساب تصفیه‌خانه صنعتی به جای آب شرب استفاده کنند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، اسدالله درویش‌امیری شامگاه امروز در هفتمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان، ضمن تبریک هفته بهزیستی، به استفاده صنعتی از پساب تصفیه‌خانه‌ها در مصارف صنعتی اشاره کرد، ادامه داد: با توجه به منابع محدود آبی بهتر است همچون سایر استان‌هایی که در مصارف صنعتی از پساب تصفیه‌خانه استفاده می‌کنند، این آب در استان نیز مورد استفاده صنعت قرار گیرد و برای تامین آب صنایع به سفره‌های آب زیرزمینی فشار وارد نشود.

 

وی با اشاره به اجلاس عمران سلامت که هفته گذشته در تهران برگزار شد، خاطرنشان کرد: در این جلسه وزیر بهداشت گزارشی از افزایش تخت‌های بیمارستانی، گسترش بیمارستان‌ها و دیگر اقداماتی که در حوزه ایمنی و سلامت انجام شده بود، ارائه داد.

 

نماینده عالی دولت در استان زنجان یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران در زمینه سلامت مردم و پیگیری بسیاری از بیماری‌ها گام‌های اساسی و مهمی را برداشته است و در استان زنجان نیز به همت دانشگاه علوم پزشکی این استان رتبه دو کارگروه سلامت و ایمنی را در کشور کسب کرده است و موفق شده بود که از اعتبارات ملی به نحو شایسته‌ای در استان استفاده کنند.

 

درویش‌امیری، نیاز به هتل را نیاز مرکز استان دانست و خاطرنشان کرد: تاکنون بارها از افرادی که به استان آمده‌اند درخواست توسعه هتل‌ها را در استان داشتیم و چند هتل در دستور کار است که نیاز به مجوز دارد و دستگاه‌های ذی‌ربط باید برای اتمام این پروژه‌ها تلاش کنند.

 

استاندار زنجان تصریح کرد: زنجان جزو استان‌هایی است که در اجرای جشنواره‌ها موفق بوده و باید تلاش کنیم در اجرای جشنواره‌هایی که همچون اکو در استان برگزار شد برای سال‌های آتی مشکلات و ضعف‌ها از بین برود و استان حداکثر بهره‌برداری را از این جشنواره‌ها داشته باشد. همچنین ایران به لحاظ تنوع غذایی کشوری غنی است که باید در معرفی برون‌مرزی رسانه‌ای این جشنواره‌ها تلاش شود تا این معرفی به خوبی انجام شود.

 

وی اظهار کرد: در استان ۳۲ دستگاه از اعتبارات استانی استفاده می‌کنند و مابقی از اعتبارات ملی که در این اعتبارات ملی سهم استانی در نظر گرفته می‌شود که در این اعتبارات سهم یک درصد مطالعات و پژوهش‌ها در نظر گرفته می‌شود که به همین دلیل انتظار اقدامات مناسب در این زمینه از دستگاه‌ها می‌رود.

 

درویش‌امیری خاطرنشان کرد: کارگروه‌ها زیرمجموعه شورا هستند و شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان فقط محل توزیع اعتبارات نیست و کارگروه‌ها باید در ارائه گزارش‌های خود ضعف‌ها و قوت‌ها را نیز ارائه کنند.

 

در ادامه این جلسه، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان نیز گفت: پساب تصفیه‌خانه فاضلاب صنعتی به علت سرمایه‌گذاری که فقط بخش خصوصی در آن انجام داده است سبب شده که هزینه تمام شده آن برای مصارف صنایع بالاتر از آب‌شرب سالم باشد، به همین دلیل صنایع تمایل چندانی به استفاده از پساب تصفیه‌خانه ندارند.

 

جواد رحمتی با اشاره به اتصال برخی از دستگاه‌ها به فاضلاب شهری، خاطرنشان کرد: باید آمار کاملی از دستگاه‌هایی که به فاضلاب شهری وصل شده‌اند و آن‌هایی که هنوز به فاضلاب شهری متصل شده‌اند، احصا شود و نزدیکی دستگاه‌هایی که به فاضلاب شهری متصل نیستد به لوله‌گذاری‌های انجام شده نیز باید مدنظر قرار گیرد.

 

در ادامه این جلسه، معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: کارگروه سلامت و ایمنی، امنیت غذایی استان رتبه دوم کشوری را کسب کرده است و با تفاهم‌نامه سه جانبه بین استان، وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی به عمل آمد استان زنجان به عنوان رتبه اول در ساخت و ساز را به دست آورده که قریب به ۶۰ درصد آن تاکنون تحقق یافته است.

 

محمدرضا صائینی ادامه داد: در کارگروه سلامت و ایمنی، امنیت غذایی ۶ جلسه با ۵۹ مصوبه برگزار شده که نزدبک به ۵۶ درصد اجرا شده و ۱۴ درصد نیز در حال اجرا است و هیچ مصوبه اجرا نشده‌ای وجود ندارد.

 

وی افزود: پیگیری‌های لازم در خصوص واگذاری زمین‌های مورد نیاز دانشگاه علوم پزشکی جهت ایجاد مراکز سلامت و خدمات جامع سلامت، تدوین سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های واگیردار و سند استانی، ممنوعیت استفاده از پساب تصفیه‌خانه برای مصارف کشاورزی و ... از موارد مهم مصوب در کارگروه سلامت ایمنی، امنیت غذایی استان است.

 

در ادامه این جلسه، مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان گفت: برگزاری جلسات کارشناسی تدوین برنامه‌های محتوایی یازدهمین دوره جشنواره ملی آش ایرانی و دومین جشنواره بین‌المللی غذای کشورهای اکو ـ جاده ابریشم از برنامه‌های کارگروه گردشگری است.

 

یحیی رحمتی ادامه داد: جلسه کارشناسی تدوین برنامه‌ها و طرح اجرایی دومین همایش طراحی صنعتی در صنایع‌دستی و نشست اقتصاد مقاومتی، گردشگری و کارآفرینی با تاثیر بر تعاونی‌های مردم‌نهاد، از دیگر جلسات برگزار شده برای این کارگروه است.

 

وی افزود: مشکل پروانه ساختمانی هتل سه ستاره حل شده و می‌تواند عملیات اجرایی را آغاز کند و مشکل فاز دوم هتل بزرگ نیز تا حدودی حل شده است.

 

در ادامه این جلسه، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: به واسطه کثرت دستور جلسه و مسائل مربوط به توزیع بودجه سبب شده که مسائل مربوط به دبیرخانه‌ها در این شورای برنامه‌ریزی عنوان نشود و باید بخشی از مصوبات شورا مدنظر دبیرخانه‌ها قرار گرفته و اجرایی شود.

 

شهرام طهماسبی ادامه داد: انتظار می‌رود دبیرخانه‌ها به شکل مناسبی آیین‌نامه‌ها و مصوبات را پیش ببرند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: