• یکشنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-23514-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

شرایط دریافت کمک هزینه بارداری تامین اجتماعی چیست؟


مدیرکل تامین‌اجتماعی استان زنجان گفت: بیمه‌شدگان زن تحت پوشش سازمان تامین‌اجتماعی به هنگام بارداری نیز مانند ایام بیماری از حمایت‌های سازمان برخوردار می‌شوند.

 

مسعود علیاری در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: سازمان تامین‌اجتماعی علاوه بر ارائه خدمات پزشکی به بیمه‌شدگان زن در ایام بارداری، برای جبران کاهش و یا قطع درآمد هنگام مرخصی زایمان، کمک هزینه بارداری به آنان پرداخت می‌کند. مشروط بر اینکه فرد یک سال پیش از زایمان، حق بیمه 60 روز کار را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کرده باشد.

 

این مسئول ادامه داد: اشتغال نداشتن به کار در طول مدت استراحت ایام بارداری و دریافت نکردن مزد و حقوق از کارفرما طی این مدت از شرایط اصلی دریافت کمک‌هزینه بارداری به‌شمار می‌رود. علاوه بر این فرد باید روز قبل از شروع استراحت مشغول به کار بوده و یا در مرخصی استحقاقی باشد.

 

وی با بیان اینکه کمک‌هزینه بارداری از اولین روز شروع استراحت مرتبط با بارداری محاسبه و پرداخت می‌شود، افزود: مدت مرخصی زایمان برای مادرانی که فرزندان‌شان را از شیر خود تغذیه می‌کنند، در زایمان‌های یک و دوقلو 6 ماه و برای زایمان‌های 3 قلو و بیشتر یک سال است. این در حالی است که حداقل 3 ماه از غرامت دستمزد، بابت استراحت پزشکی بعد از تاریخ زایمان بوده و قابل پرداخت است.

 

علیاری تصریح کرد: میزان غرامت دستمزد ایام بارداری، معادل دو سوم آخرین مزد یا حقوق بیمه شده است. نحوه محاسبه آخرین مزد نیز به این ترتیب است که مبالغی که فرد در آخرین 90 روز قبل از استراحت دریافت کرده با هم جمع و بر روزهای کارکرد بیمه شده در این مدت تقسیم می‌شود.

 

مدیرکل تامین‌اجتماعی استان زنجان تاکید کرد: زنان مشمول قانون تامین‌اجتماعی می‌توانند برای انجام همه مراقبت‌های پزشکی پیش از زایمان، هنگام زایمان و پس از آن به مراکز درمانی تامین اجتماعی مراجعه کنند و بدون پرداخت هیچ وجهی از خدمات این مراکز بهره‌مند شوند. این در حالی است که مدت دریافت کمک بارداری، جزو سوابق بیمه‌ای محسوب می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: