• یکشنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-23714-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

برکت در زندگی چیست؟


کارشناس امور دینی گفت: برکت، موضوعی است که در کلام ائمه معصومین (ع) بدان اشاره زیادی شده است که شاید پرداختن به این موضوع امروز کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و این در حالی است که کلمه برکت یکی از واژه‌های پرکاربرد در داد و ستد جامعه سنتی بوده است.

 

حجت‌الاسلام علی محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: برکت، خیری است که متناسب با ظرفیت و کارکرد هر پدیده‌ای در آن قرار می‌گیرد. مثلاً برکت در نسل، به فراوانی فرزندان است که به دو صورت کمی و کیفی مورد بررسی قرار می‌گیرد در کمّی، به معنای فراوانی فرزندان است، ولی در بخش کیفی، به معنای گستردگی معنوی در نسل می‌شود.

 

وی افزود: خیری که در برکت وجود دارد، سرانجام به خیر معنوی منتهی می‌شود یعنی ممکن است خیر، معنوی و مادی باشد، مثل خیر و برکت در دین تقرب به خدا می‌شود و در خیر مادی شامل فراوانی مال و در زیادی می‌شود.

 

محمدی تصریح کرد: در قرآن واژه «برکت» به صورت مفرد نیامده ولی کلمه «برکات» در سه آیه از قرآن آمده که می‌تواند نشانی از فراوانی برکت خداوند داشته باشد. در قرآن هر جا سخن از برکت به میان آمده، به خداوند‌ متعال نسبت داده شده که این امر می‌تواند دلیلی بر منحصر بودن خداوند در توانایی ایجاد برکت باشد.

 

وی یادآور شد: عوامل برکت در زندگی از نگاه اسلام شامل ایمان و تقوا، ولایت علی (ع)، سحرخیزی، خواندن دعای سحر، شکرگزاری، صدقه دادن، اطاعت و رضایت خدا، صله‌رحم، پیران سالخورده، خوش‌رفتاری، یاد و سپاس خدای متعال هنگام غذا خوردن و غیره اشاره کرد.

 

محمدی افزود: در مقابل فزونی برکت، عوامل محرومیت از برکت قرار دارد که شامل تکذیب انبیا، پرداخت نکردن زکات، روی گردانی از خدا، اسراف، خودنمایی در علم‌آموزی، سرقت، بدزبانی و گناه اشاره کرد.

 

وی خاطرنشان کرد: برکت موضوعی است که در کلام ائمه معصومین (ع) بدان اشارات زیادی شده است که شاید این موضوع امروز کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و این در حالی است که کلمه برکت یکی از واژه‌های پرکاربرد در داد و ستد جامعه سنتی بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: