• دوشنبه ۲۶ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-5287-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

نقد کتاب بردیا و ملکه سرزمین عاج در کانون پرورش فکری کودک و نوجوان

در بیستمین جلسه انجمن رمان "بردیا و ملکه سرزمین عاج" به نقد گذاشته شد.

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، این جلسه با حضور فاطمه سلیمانی، کارشناس آفرینش‌های ادبی و داود خیری به عنوان منتقد برگزار شد.

در این نشست ادبی، خیری، با اشاره به ارتباط تنگاتنگ داستان با سایر هنرهای نمایشی اظهار کرد: داستان خوب، بن‌مایه نمایش و فیلم و فیلمنامه خوب است. اگر عوامل هنرهای نمایشی، جنس داستان و اصول و مراحل آن‌را بشناسند، شاهد ساخت آثار داستانی موفقی در استان خواهیم بود.

این کارگردان زنجانی افزود: این رمان را با تمام ضعف‌هایش، در این برهه زمانی، کتابی نسبتا خوب است و از آنجایی‌که سیامک گلشیری در یک خانواده ادبیاتی بزرگ شده و مترجم توانمندی نیز هست، تا حدی توانسته با الهام از نمونه‌های خارجی، به دنیای خیالی نوجوان‌ها نزدیک شود و تعلیق را تا پایان قصه ادامه دهد.

مسئول انجمن تئاتر بسیج هنرمندان استان زنجان در ادامه گفت: نویسنده می‌توانست از داستان‌های هزار و یک شب در این رمان بهره بیشتری ببرد و خواننده را کنجکاو کند تا بعد از پایان این کتاب، به سراغ قصه‌های اسطوره‌ای ایران برود.

وی ادامه داد: شروع دیرهنگام ماجرای اصلی، گفت‌و‌گوهای زائد، توصیفات کلی و دور از ذهن مخاطب، تعدد شخصیت‌ها بدون پرداخت کامل به آن، حجم زیاد اتفاقات و تصنعی بودن برخی ماجراها، ایرادهای بارز زبانی(از جمله تکرار برخی جملات و توصیفات)، میانه کند داستان و صحنه‌های اضافی، نمونه ایرادهای این داستان است.

در ادامه این نشست، مریم بیات‌تبار، رمان بردیا و ملکه سرزمین عاج را با تمام کاستی هایش، جزو معدود کتاب‌های تخیلی ایرانی دانست که توانسته تا حد زیادی نوجوان‌های گروه سنی "د" و اعضای نوجوان پسر را با خود همراه کند.

این نویسنده افزود: وجود چنین رمان‌هایی به قلم نویسنده‌های داخلی در قفسه کانون، قدم مهم و نقطه امیدی برای ادامه ژانرهای تخیلی و فانتزی در ایران است که امیدواریم روز به روز شاهد کارهای قوی‌تری از این دست باشیم.

رمان بردیا و ملکه سرزمین عاج اثر "سیامک گلشیری" است. او را، که یکی از پرخواننده‌ترین نویسندگان سال‌های اخیر ادبیات ایران بوده است، به سبب آنکه نویسندگی را تنها پیشه خود قرار داده و رمان‌ها و داستان‌های کوتاه بسیاری خلق کرده، از معدود داستان‌نویسان حرفه‌ای ایران می‌دانند.

گلشیری که تاکنون نزدیک به بیست رمان و چندین مجموعه داستان منتشر کرده است، پنج بار موفق به دریافت جایزه و بیش از ده بار نامزد جوایز مختلف ادبی بوده است. رمان‌های پنج‌گانه خون‌آشام را که در فهرست کاتالوگ کلاغ سفید کتابخانه‌ی بین‌المللی مونیخ سال 2014 جای گرفته، پرفروش‌ترین مجموعه‌رمان تاریخ ادبیات کودک و نوجوان ایران لقب داده‌اند. او سال‌هاست است که در دانشگاه‌ها و مراکز مختلف به تدریس داستان‌نویسی مشغول است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: