• دوشنبه ۲۶ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-24914-5
  • خبرنگار : 28003
  • منبع خبر : ----

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان:

توجه به آبخیزداری به معنای توجه به سرنوشت آیندگان است


مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان از اجرای طرح آبخیزداری به مساحت 2 هزار هکتار در حوزه سد «سفیدرود» زنجان خبر داد .

خلیل آقاجانلو در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهارکرد: طرح‌های آبخیزداری در 16 هزار و 791 هکتار از اراضی استان زنجان اجرایی شده است و معتقدیم آبخيزداری تکیه‌گاه مطمئنی برای توسعه به شمار می‌آید و توجه به آبخیزداری به معنای توجه به سرنوشت آیندگان است و باید به این بخش نگاه ویژه‌تری داشت .

 

وی با بیان اینکه آبخیزداری در جلوگیری از فرسایش خاك و كنترل و مهار فرسایش خاك و كاهش فرسایش‌پذیری خاک‌های حاصل خیز در حوزه‌های آبخیز، اصلاح و ساماندهی كاربری اراضی كه در مجاورت رودخانه‌ها و مسیرهای محل عبور سیلاب‌ها موثر است، افزود: جلوگیری از بروز سیلاب یکی دیگر از فواید توجه به مقوله آبخیزداری است .

 

وی تصریح‌ کرد: كنترل و بهره‌وری سیلاب‌ها و روان‌آب‌ها به جهت تغذیه منابع آبی داخل حوزه‌ها است، لذا باید با اجرای طرح‌های آبخیزداری ضمن نفوذ جریان‌های سیلاب و روان‌آب‌ها به داخل سفره‌های آب زیرزمینی و تغذیه منابع آبی از هدر رفتن سیلاب جلوگیری كنیم .

 

این مسئول با یادآوری اینکه عدم اجرای طرح‌های آبخیزداری، امکان بروز سیلاب در استان را افزایش می‌دهد، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون نقشه سیل‌خیزی بسیاری از اراضی استان آماده است که با اجرای دقیق طرح‌های آبخیزداری و با هدایت صحیح آب‌های روان، می‌توان از بروز خسارات جلوگیری کرد و همچنین شرایط را برای استفاده مفید از این نعمت مهیا کرد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: