• دوشنبه ۲ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۶
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 965-285-5
  • خبرنگار : 28018
  • منبع خبر : ----

نماینده عالی دولت در استان زنجان:

اعضای شوراهای اسلامی در انتخاب شهردار دقت کنند


استاندار زنجان به اهمیت تشکیل و انتخاب شهردار و هیئت رئیسه شورای اسلامی در دوره پنجم اشاره کرد و گفت: اعضای شوراهای اسلامی شهرهای استان در انتخاب شهردار دقت لازم را داشته باشند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری زنجان، اسدالله درویش‌امیری در همایش منتخبان پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهرهای تابعه استان، مهم‌ترین و نخستین اقدام شوراهای اسلامی شهر در آغاز فعالیت را انتخاب هیئت رئیسه و شهردار عنوان کرد و افزود: تغییرات متعدد در شهرداری فعالیت‌های توسعه‌ای یک شهر را با مشکل و تاخیر مواجه می‌کند و خسارت بزرگی به مدیریت شهری وارد می‌سازد، لذا باید با فکر، مطالعه و تصمیم درست، از تغییرات پی ‌در پی پرهیز کرد.

 

وی ادامه داد: اگر شهردار یک شهر، از عملکرد و همراهی مناسبی برخوردار است نباید اصراری برای تغییر در مدیریت شهر اعمال شود.

 

این مسئول با بیان اینکه شهرداری نهاد حمایتی و محلی برای تامین اشتغال نیست، تاکید کرد: دولت در لایحه بودجه حقوق مستمری‌بگیران را با افزایش سه برابری همراه کرده و این تصمیم مهم عملیاتی می‌شود، لذا نباید از نهاد مدیریتی یک شهر انتظار فعالیت به عنوان یک نهاد حمایتی را داشت.

 

وی، شهرداری را نهادی عمومی برای توسعه و آبادانی شهر توصیف کرد و یادآور شد: نباید بی‌جهت نیروی انسانی جدیدی به بدنه شهرداری افزوده شود که آفتی در ادامه مسیر آن محسوب می‌شود و بودجه شهرداری‌ها نیز باید در راستای عمران و آبادانی مناطق و تامین منافع همه شهروندان هزینه شود.

 

درویش‌امیری خواستار توجه اعضای شورای اسلامی شهرها استان به تعامل با نهادهای دولتی و حاکمیتی شد و تاکید کرد: نخستین انتظار مدیریت استان از اعضای شوراهای اسلامی، هماهنگی و تعامل با معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری و مجموعه‌های ذیل آن است که وظیفه هماهنگی در حوزه عمرانی استان به ویژه شهرداری‌ها را بر عهده دارد.

 

استاندار زنجان با بیان اینکه اعضای شورای اسلامی شهرها باید برای ایجاد منابع درآمدهای پایدار شهری تلاش کنند، افزود: در گذشته نیز این موضوع مورد تاکید قرار گرفته و باید برای داشتن منابع اعتباری مناسب به درآمدهای پایدار اندیشید؛ چرا که نمی‌توان شهر را تنها با دریافت عوارض و از محل جرائم کمیسیون ماده 100 اداره کرد.

 

وی، بسترسازی لازم برای ایجاد پروژه‌های مشارکتی با بخش خصوصی را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید برای به‌کارگیری سرمایه‌های مردمی، ضمن درآمدزایی برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، در اجرای پروژه‌های مختلف تجاری، تفریحی و خدماتی اقدامات لازم صورت گیرد.

 

درویش‌امیری، توجه جدی اعضای شوراهای اسلامی به طرح جامع و تفصیلی شهرها را خواستار شد و تاکید کرد: مشاورین توانمندی مطالعات لازم و طولانی مدت در خصوص شهرها انجام و طرح های جامع و تفصیلی را تهیه کرده‌اند که باید برای رعایت ضوابط و قوانین موجود در آن اهتمام جدی داشت.

 

استاندار زنجان، تامین پارکینگ و رعایت سطح اشغال و تراکم در ساختمان‌ها را یادآور شد و گفت: با رعایت ضوابط مربوط به طرح جامع و تفصیلی، شاهد ساخت شهری مناسب برای شهروندان خواهیم بود و نباید زندگی مردم در شهرها را به بهانه کسب درآمد بیشتر، با افزایش تراکم و حذف پارکینگ دچار مشکل کرد.

 

نماینده عالی دولت در استان زنجان ادامه داد: در انجام مطالعات و اتخاذ تصمیمات مدیریت شهری باید نگاه جدی به زندگی و آینده شهرها داشت و نمی‌توان تنها با در نظر گرفتن شرایط امروزی، تصمیم مناسبی گرفت.

 

وی وفاق، همدلی و تعامل را موجب پیشبرد بهتر امور و دستیابی به توسعه شهری دانست و تاکید کرد: وفاق و همدلی موجب توسعه بیشتر شهرها خواهد شد و ضروری است جلسات مستمری در طول سال بین منتخبین پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهرها با مسئولان دولتی برگزار شود تا این همدلی میان مدیریت شهری و مسئولان تقویت شود.

 

درویش‌امیری با بیان اینکه اعضای شوراهای اسلامی نباید در امور اجرایی شهرداری ها دخالت کنند، افزود: باید تلاش شود جایگاه نظارتی شورا تقویت و به خوبی اجرایی شود و در این راستا عمل به وظایف قانونی شورا باید مورد تاکید بوده و نباید از آن کوتاه آمد.

 

استاندار زنجان با تاکید بر ضرورت توجه به هویت و فرهنگ بومی شهرها، تصریح کرد: با رعایت قوانین باید برای توسعه فرهنگ و تاریخ شهرها تلاش کرد و در عین حال رسیدگی و انجام امور مربوط به مردم نیز باید در شهرداری‌ها تسریع شود.

 

وی، اختلافات شورا و شهرداری را موجب زیان مردم و شهر عنوان کرد و یادآور شد: وجود اختلاف در هر سطح، به منزله سم مهلکی برای مدیریت شهری است، لذا نباید با اقدامات اختلاف برانگیز، مردم شهر را مایوس کرد.

 

درویش‌امیری در ادامه با بیان اینکه انتخابات در کشور تمام شده و فرصت چهار ساله برای خدمت به مردم فراهم شده است، افزود: نتایج انتخابات، سرنوشت چهار سال کشور را رقم زد و منتخبان باید بعد از انتخابات با کنار گذاشتن بداخلاقی‌های انتخاباتی نسبت به ارائه خدمت به مردم تلاش کنند.

 

استاندار زنجان ضمن قدردانی از رهنمودهای مقام معظم رهبری در ایجاد زمینه حضور همه سلائق سیاسی و تحقق مشارکت حداکثری در انتخابات، خاطرنشان کرد: حضور طیف‌های مختلف سیاسی در انتخابات و رهنمودهای رهبر انقلاب موجب حضور حداکثری مردم در انتخابات و مشارکت 75 درصدی در انتخابات محقق شد.

 

وی تحقق شعار سال را نیازمند همدلی و وفاق در کشور برشمرد و تاکید کرد: آنچه امروز توقع داریم، کنار گذاشتن بداخلاقی‌های زمان انتخابات و کمک به منتخب مردم برای تحقق اهداف توسعه‌ای کشور و تحقق همدلی، وحدت و هماهنگی برای تحقق شعار سال است.

 

این مسئول با بیان اینکه در فضای هیاهوهای غیرمنطقی سیاسی و اجتماعی نمی‌توان مقاوم‌سازی اقتصاد، ایجاد اشتغال و افزایش تولید و صادرات را محقق نمود، خاطرنشان کرد: تنها با انسجام و وحدت زمینه توسعه و رشد کشور فراهم می‌شود که باید اهتمام جدی بر این موضوع داشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: