• سه شنبه ۳ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-1814-5
  • خبرنگار : 28002
  • منبع خبر : ----

در جشن «آب را دریاب» عنوان شد؛

دسترسی به منابع آب با هزینه کمتر منطقی نیست


منتخب اول پنجمین دوره شورای اسلامی شهر زنجان گفت: دسترسی به منابع آب با هزینه کمتر منطقی نیست.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، سجاد خدایی در مراسم جشن «آب را دریاب» که به میزبانی کارخانه کبریت سابق زنجان برگزار شد، با بیان اینکه آب تجدیدپذیر دائما در حال تولید است ولی میزان تولید آن ثابت نیست، افزود: با توجه به اینکه جمعیت کشور هر سال در حال افزایش است، لذا با این روند و با توجه به تولید ثابت آب، نیاز به این مایه حیاتی هر سال در حال افزایش است.

 

وی با بیان اینکه عدم توجه به مبانی مدیریت منابع آب و نداشتن برنامه مدون در راستای مصارف بهینه این مایه حیاتی باعث از بین رفتن این موهبت الهی خواهد شد، تصریح کرد: در حال حاضر منطقه خاورمیانه در اولویت دچار شدن به بحث خشکسالی و تنش آبی است و ایران نیز جزو این کشورها به‌شمار می‌رود.

 

خدایی با تاکید بر اینکه اولویت امروز در حوزه آب، بحث مدیریت آن است، ادامه داد: باید در این زمینه برنامه‌ریزی و سیاست‌های کلان کشوری اتخاذ کنیم اما متاسفانه هنوز با وجود برگزاری برنامه‌های متعدد فرهنگی در این زمینه، مردم به این باور نرسیده‌اند که با بحران آب مواجه هستیم.

 

منتخب اول پنجمین دوره شورای اسلامی شهر زنجان با بیان اینکه دسترسی به منابع آب در شرایط کنونی، آن هم با هزینه کمتر منطقی نیست، خاطرنشان کرد: شرایط امروز ایجاب می‌کند که هیچ‌کدام از شهروندان نسبت به استفاده غیرمجاز از آب بی‌تفاوت نبوده و به سادگی از کنار آن عبور نکنند؛ چرا که تداوم این چالش، نسل آینده را به خطر خواهد انداخت.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان نیز در ادامه این مراسم با یادآوری اینکه چند سالی است که شرایط خشکسالی را تجربه می‌کنیم، افزود: آمار حاکی از آن است که بارندگی‌ها نسبت به سال گذشته در حدود 24 درصد و این میزان نسبت به میانگین بلندمدت 23 درصد کاهش داشته است که این خود ایجاب می‌کند در مصرف آب تغییر رویه دهیم.

 

علیرضا جزء‌قاسمی با اشاره به اینکه ایران یک‌سوم میانگین بارندگی‌های جهان را به خود اختصاص داده اما دو برابر نرم جهانی آب مصرف می‌کند، ادامه داد: بی‌تردید هیچ‌کدام از ما تحمل چند لحظه قطعی آب را به‌ویژه در فصول گرم سال نداریم، لذا می‌طلبد تا دست در دست یکدیگر داده و تلاش کنیم تا حداقل 10 درصد در میانگین مصرف اب صرفه‌جویی کنیم.

 

وی با بیان اینکه بانوان خانه‌دار نقش اساسی در مدیریت مصرف آب داشته و این مدیریت را می‌توانند به سایر اعضای خانواده نیز تعمیم دهند، خاطرنشان کرد: صرفه‌جویی در آب به این معنی است که از امروز به فکر آیندگان هستیم که امیدواریم شاهد تحقق این مهم باشیم.

 

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم سوگندنامه آب در حضور جمعی از مسئولان استان و مدعوین قرائت شد.


عکس‌ها از: مصطفی شاکری


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: