• سه شنبه ۳ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۴
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 965-585-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

کارشناس دینی:

رعایت منطقی و عقلی، نشانه خودشناسی است


کارشناس دینی گفت: کسی که خودشناسی نداشته باشد ارزش خود و خوب و بد خود را نمی‌داند. رعایت منطقی و عقلی نشانه زیبایی شناسی، اراده، ‌درک و خودشناسی است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، حجت‌الاسلام محمد غفرانی شامگاه امروز در مراسم بزرگداشت روز دختر و ولادت کریمه اهل‌بیت (ع) حضرت معصومه (س) در حسینیه اعظم زنجان، اظهار کرد: امروز حجاب به یکی از مهم‌ترین موضوعات روز دنیا تبدیل شده است و در این راستا نظریات مختلفی از سوی منتقدان و یا موافقان حجاب مطرح می‌شود اما به‌‌‌راستی فلسفه و اصل حجاب به چه چیزی باز می‌گردد که امروز این موضوع مورد اهمیت و چالش قرار گرفته است.

 

وی افزود: نخست باید تعریفی از زیبایی عرضه شود تا به مفهموم درست حجاب دست یافت. زیبایی یعنی ابراز عقلانیت، یعنی انسان هر اندازه از میزان عقل، هوشیاری‌ منطق و عقلانیت برخوردار باشد به همان اندازه درک درستی از زیبایی خواهد داشت. به طور مثال انسان‌هایی هستند که با نداشتن توانی جسمی و حرکتی دست به کارهایی می‌زنند که موجب شگفتی سایر انسان‌ها می‌شوند، در ظاهر شاید ناتوانی و معولیت ناخوشایند باشد اما شخص معلول با تلاش و کوشش از مرز معلولیت و محدویت گذشته توانایی‌اش را به رخ دیگران می‌کشد و این توانایی زیبا است. باید گفت درک ما از زشتی و زیبایی یکسان است.

 

غفرانی تصریح کرد: نجابت، تواضع، ادب و بسیاری از خصایص رفتاری در همه کشورها زیبا است و جزو اشتراکات بین انسان‌ها ست. مثل اینکه انسان از صرف لذیذترین غذاها لذت می‌برد اما اطعام دادن به دیگران نیز عمل زیبایی است و در مقابل خسیس بودن پیرو هوای نفس بودن قرار دارد که انسان را سوق به زشتی می‌دهد.

 

وی یادآور شد: تربیت درست امری بسیار مهم و ضروری است که نخست مادر در این راستا نقش مهم و کلیدی را ایفا می‌کند و باید با رفتار نادرست نیاز کودک‌شان را سرکوب نکنند، زیرا در ادامه دچار آسیب‌های مخرب خواهند شد.

 

غفرانی تصریح کرد: به خاطر درک و تشخیص عقلی، بلافاصله بعد رجعت آدم و حوا از بهشت به دنبال این داستان مردم در طول تاریخ سوی به پارچه‌بافی آوردند. باید گفت همه اقوام و ملیت‌های مختلف در دنیا از هر نژادی روی به لباس و داشتن پوشش آوردند که این کار نشان از تشخیص عقلی جهت انتخاب پوشیدگی دارد.

 

این کارشناس گفت: طی تحقیقات صورت گرفته این نتیجه به دست آمد که دختران بیشتر از پسران خواهان پوشش هستند، که در همین راستا باید گفت درک عقلی ربطی به مذهب، ملیت و نژاد ندارد. در همه جای دنیا زن محجبه حرمت دارد. در همه زنان دنیا پوشیدگی نشانه زیبایی و خودباوری است.

 

وی در ادامه به روی آوردن برخی از افراد مشهور به موضوع حجاب اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در حال حاضر پوشیدگی و انتخاب حجاب در غرب رو به افزایش است و این در روی آوردن خوانندگان و بازیگران غربی بسیار مشهود است، زیرا به فلسفه و اهمیت حجاب پی برده‌اند.

 

غفرانی خاطرنشان کرد: طلا و جواهرات به دلیل ارزشمندی، همواره دارای خواهان زیادی است، در نتیجه در معرض دزدی نیز قرار دارد. هر چیز ارزشمندی نیازمند حفاظت و حراست است و این کار یک واجب عقلی است نه واجب شرعی؛ متاسفانه در دانشگاه و مدرسه همه چیز را به افراد یاد می‌دهند جز یک درس را که آن خودشناسی است.

 

این کارشناس یادآور شد: کسی که خودشناسی نداشته باشد ارزش خود و خوب و بد خود را نمی‌داند. رعایت منطقی و عقلی نشانه زیبایی شناسی، اراده، ‌درک و خودشناسی است. کسی که زیبایی اندیشه داشته باشد با پوشاندگی خود مقابل دیدگان هوسران و هرزه را می‌گیرند.

 

وی خاطرنشان کرد: دلیل تاکید عفاف و حجاب برای زنان چیست. ‌خانم‌ها بیشتر از آقایان به زیبایی خود اهمیت می‌دهند که نتیجه آن حرمت، اراده، بندگی و بالندگی است. مسلئه حجاب یکی از موضوعات روز جامعه است، ولی این در حالی است که جامعه ما مشکل سیاسی دارد. ما انواع مختلف مشکلات را در جامعه داریم ولی گیر دادن به حجاب به این شدت طبیعی نیست، برای درک حجاب، نخست مادران باید روی به عقالانیت دختران خود تاکید داشته باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: