• چهارشنبه ۴ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-3314-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

یک مسئول در سازمان امور جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور:

38 درصد اراضی استان زنجان، ریسک بیابانی شدن دارد


مدیرکل دفتر امور بیابان‌های سازمان امور جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: 38 درصد اراضی استان زنجان ریسک بیابانی شدن دارد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، فرهاد سرداری صبح امروز در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: شرایط اقلیمی دهه گذشته کشور و استفاده نادرست از منابع آب سبب شده است که استان‌هایی که در گذشته جزو استان‌های بیابانی نبودند، کم‌کم شرایط بیابانی شدن پیدا می‌کنند.

 

این مسئول ادامه داد: اگر به بیابانی شدن از جنبه تولید گرد و غبار توجه شود بسیاری از استان‌ها به خصوص استان‌های غربی کشور، مانند استان‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان‌شرقی شرایط بیابانی پیدا می‌کنند.

 

وی با اشاره به جلسه‌ای که در استان زنجان برگزار شد، افزود: در استان زنجان طرحی تهیه شده که در آن مناطق و قلمروهای بیابانی استان توسط مرکز تحقیقات، مشخص شده است و در حال حاضر استان زنجان در مرحله ریسک قرار گرفته است.

 

سرداری خاطرنشان کرد: در مدیریت بیابان دو نوع مدیریت وجود دارد که یکی مدیریت بحران است و دیگری مدیریت ریسک که در بهترین حالت در زمانی که ریسک بیابان‌زایی شدن است، مدیریت ریسک کرده و از بیابان‌زایی جلوگیری کرد که اتفاقا این مهم در استان زنجان عملی و بررسی اولیه با همکاری منابع‌طبیعی و مرکز تحقیقات، انجام شده است.

 

مدیرکل دفتر امور بیابان‌های سازمان امور جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، خاطرنشان کرد: بر اساس تحقیقات انجام شده در استان زنجان 38 درصد از اراضی استان زنجان در ریسک بیابانی شدن هستند و راه‌های پیشگیری از بیابان‌زایی در استان زنجان آغاز خواهد شد، افزود: پیشنهاد ما به اداره‌کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان، استفاده از مدل ترسیب کربن است تا منابع مدیریت شده و شرایط بدتری پیش نیاید لازم به ذکر است که مدل ترسیب کربن در 20 استان بیابانی کشور انجام می‌شود و بیشترین میزان رسیک بیابانی شدن در استان زنجان در شهرستان زنجان است.

 

این مسئول، بیابان‌زایی را کاهش توان تولید بیولوژیک دانست، گفت: این اتفاق در اکثر نقاط کشور ما به ویژه در عرصه‌های منابع‌طبیعی رخ می‌دهد از کیفیت مراتع بسیاری از مناطق کشور کاسته شده و این مناطق به سوی بیابانی شدن می‌روند که البته تاثیر شرایط اقلیمی هم در این زمینه نقش مهمی دارد.

 

وی با اشاره به اینکه همه مناطق جنوب البرز و شرق زاگرس مستعد بیابانی شدن هستند، اظهار کرد: استان‌هایی چون سیستان و بلوچستان، تهران، بوشهر، اصفهان، یزد، کرمان، هرمزگان و قزوین از همان ابتدا جزو بیابان‌های اولیه هستند و استان‌هایی که نزدیک کوه‌های البرز و زاگرس هستند، حالت اکوتن بیابانی دارند و با شرایطی که در اقلیم رخ می‌دهد این استان‌ها به سوی بیابانی شدن می‌روند و برخی از قسمت‌ها در بیابان‌های قدیمی وجود دارند که قابل احیا نیست.

 

سرداری تصریح کرد: ایران از نظر بیابان‌زایی در وضعیت بحرانی قرار دارد و کشورهای بین عرض‌های 30 تا 60 درجه شمالی کره زمین که شامل کشورهایی چون عراق، سوریه، چین، مغولستان و افغانستان که کمربند خشک نامیده می‌شود با مشکل بیابان‌زایی مواجه هستند.

 

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور یادآور شد: گرد و غبار از معضلات اصلی محیط زیست به‌شمار می‌رود که از مصادیق بارز این معضل، بیابان‌زایی است و بسیاری از کشورها از جمله عراق و سوریه به دلیل شرایطی که دارند، اقدام کمتری برای پیشگیری نمی‌کنند و با توجه به اینکه بیابان‌زایی و گرد و غبار مرز نمی‌شناسد و به همین دلیل کشور ایران هم از آن متاثر می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: