• پنجشنبه ۵ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-1387-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

همه مقدمات برای اعزام حجاج فراهم شده است


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امسال شاهد اعزام همه حجاج به حج خواهیم بود که در همین راستا همه مقدمات لازم جهت اعزام حجاج فراهم شده است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، عصر امروز سیدرضا صالحی‌امیری در نشست خبری اظهار کرد: در فضای فعلی ۲۳ هزار کانون فعال در سطح کشور داریم که بر اساس برنامه ششم تعداد این کانون‌ها به تعداد مساجد کشور به ۸۰ هزار کانون افزایش خواهد بافت. آنچه که ما در کانون مساجد دنبال می‌کنیم تبدیل مساجد به قطب‌های فرهنگی است، زیرا معتقدیم مسجد باید در هر کوچه و محله، قطب مرکز فرهنگی باشد.

 

وی افزود: یادآور شد: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های سازمان، توسعه کتابخانه‌های عمومی در سطح کشور است که در این عرصه بیش از 3300 کتابخانه عمومی فعال در سطح کشور فعال داریم که با بیش از شش‌هزار کارمند در این حوزه فعالیت می‌کنند اما نیازهای کشور بسیار بیشتر از این میزان است، از این رو تصیم گرفته شد تا پیرامون این موضوع تفاهم‌نامه‌ای را با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد و مرکز امور مساجد منعقد شود تا در همه ۸۰ هزار مسجد، کتابخانه‌ای ایجاد کنیم، به نحوی که هر مسجد کتابخانه‌ای جهت دسترس عمومی داشته باشد که این کار بر اساس تفاهم نامه‌ای آغاز شده است.

 

این مسئول در ادامه به وضعیت اعزام حجاج جهت شرکت در حج ابراهیمی اشاره کرد و گفت: طبق ارزیابی‌های صورت گرفته، امسال شاهد اعزام همه حجاج به حج خواهیم بود که در همین راستا همه مقدمات لازم جهت اعزام حجاج فراهم شده است که هم‌اکنون تعدادی از همکاران در مکه و مدینه جهت زمینه‌سازی برای حضور حجاج کشورمان مستقر شده‌اند که این تمهیدات در قالب 14 محور پیش‌بینی شده است.

 

صالحی‌امیری خاطرنشان کرد: در حج امسال تاکنون 43 هزار ویزا به صورت الکترونیکی دریافت شده که اعزام حجاج از 20 فرودگاه بین‌المللی کشور انجام خواهد شد که در ادامه 540 کاروان در این زمینه سازماندهی شده‌اند و همین طور تیم‌های پزشکی که باید مراسم حج امسال را مدیریت کنند، در حال اعزام به عربستان هستند.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: در سطح ملی در دولت و در نهادهای ملی جلسات مستمر در حوزه بررسی مسائل حج به صورت دائم برگزار می‌شود که اراده نظام جمهوری اسلامی به برگزاری حج با عزت و با امنیت است.

 

وی در پاسخ به سئوالی درباره کمپین فیلم‌های توقیفی، اظهار کرد: دولت تدبیر و امید پرچم‌دار دسترسی به اطلاعات آزاد است که هر گونه ایجاد کمپین برای رساندن پیام به مسؤلان فاقد مشکل است. در همین راستا سه فیلم پس از اصلاح، حائز اخذ مجوز شده‌اند که این فیلم‌ها می‌توانند پس از اصلاح، مجوزهای لازم را جهت اکران دریافت کنند.

 

صالحی‌امیری در ادامه به برنامه‌های دهه کرامت اشاره کرد و افزود: امسال به مناسبت دهه کرامت شاهد برگزاری 2700 در 700 شهر، 23 هزار کانون فرهنگی و هنری مساجد، 40 هزار پایگاه بسیج و در قالب هزاران مؤسسه فرهنگی و قرآنی در کشور خواهیم بود.

 

وی خاطرنشان کرد: ما باور داریم که توسعه فرهنگ رضوی در ایران به‌عنوان نیاز و ضرورت قطعی محسوب می‌شود؛ چراکه همه ما عاشقان اهل‌بیت (ع) هستیم که باید توسعه فرهنگ رضوی، توسعه معرفت و اخلاق قرار گیرد.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: مجموعه خیریه مهرانه پیام‌های روشن دارد که می‌توان به دو پیام اشاره کرد. نخست پیام انسانی است که هر کس مبتلا به سرطان است می‌تواند بدون دغدغه مالی در این مرکز درمان شود و دوم حاکی از جایگاه استان زنجان در تحقق نماد همدلی و همبستگی دارد که آمار موجود در این انجمن خیریه نشان‌دهنده توجه مردم زنجان به خیراندیشی و دگراندیشی است که در همایش کرامت رضوی که در استان برگزار می‌شود با درس گرفتن از آموزه‌های رضوی می‌ توانیم بگوییم زنجان دیار کریمان است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: