• دوشنبه ۹ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-1186-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

توسط دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی زنجان محقق شد؛

کسب جایزه ویژه جهانی مسابقه اختراعات کره‌جنوبی


دانشجوی کار‌شناسی ارشد میکروبیولوژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان در نهمین دوره جشنواره جهانی بانوان مخترع و کارآفرین در کره‌جنوبی خوش درخشید.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، در این دوره از جشنواره که به مدت چهار روز در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی شهر سئول برگزار شد، زهرا علیخانی با ارایه نتایج به دست آمده از پایان‌نامه کار‌شناسی خود که در زمینه طراحی نانو واکسن علیه بیماری‌های ناشی از باکتری سودوموناس آیروژینوزا به راهنمایی دکتر مجتبی صلوتی و مشاوره دکتر رضا شاپوری و دکتر مهدی شفیعی اردستانی بود در سطح بین‌المللی موفق به کسب جایزه ویژه جشنواره برای اولین‌بار به نام ایران، مدال طلا و دیپلم همکاری‌های بین‌المللی علمی و فناوری از روسیه شد.

 

مسابقات بین‌المللی اختراعات همه ساله زیر نظر مستقیم سازمان مالکیت فکری ملل متحد و حمایت فدراسیون جهانی مخترعان در کشورهای مختلف برگزار می‌شود که در نهمین دوره این رقابت‌ها که وزارت زنان و خانواده کره‌جنوبی نظارت مستقیم بر آن داشت،۱۲۰ اختراع و نوآوری از کشورهای مختلف جهان، به معرض نمایش و داوری گذاشته شد.

 

‌این اختراع درباره بررسی طراحی و ساخت نانو واکسن علیه بیماری‌های ناشی از سودوموناس آیروژینوزا است که در اداره ثبت اختراعات ایران ثبت شده است و منتظر بررسی برای ثبت در اداره ثبت اختراعات کشور آمریکا است.

 

سودموناس آیروژینوزا یکی از عوامل مهم ایجاد کننده عفونت‌های بیمارستانی و مرگ و میر در افراد دچار بیماری سیستیک فیبروزیس، افراد دچار نقص در سیستم ایمنی، افراد دچار سوختگی‌های شدید است. سال‌های اخیر به‌علت مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک‌ها و ایجاد مقاومت آنتی بیوتیکی در برابر عفونت‌های ناشی از این باکتری لزوم ساخت واکسن درباره این باکتری بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند.

 

با توجه به نتایج جالب توجه به دست آمده از کارآیی واکسن طراحی شده در مدل موشی، تحقیقات برای انسانی کردن این واکسن ادامه خواهد داشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: