• چهارشنبه ۱۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 965-4391-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

جیره‌بندی آب در 14 روستای شهرستان ماه‌نشان


رئیس آبفار ماه‌نشان از جیره‌بندی آب در 14 روستای این شهرستان خبر داد.

 

محمدرضا لطفی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با بیان اینکه متاسفانه تا پایان مردادماه، آب در ۴۰ درصد روستاهای ماه‌نشان جیره‌بندی خواهد شد، اظهار کرد: آب در روستاهای قره‌گل، طورمارخانلو، ارزه‌خوران، انگوران، وهران، مغانلوی انگوران ویزمک، گلابلو، تک‌آغاج، میراخور، چتز و چناق بلاغ جیره‌بندی شده است. علاوه بر این به مردم پیشنهاد کرده‌ایم که با استفاده از تانکر آب، الگوی مصرف آب را رعایت کنند.

 

این مسئول ادامه داد: اگر روند کمبود آب شرب و عدم تأمین اعتبار به همین منوال پیش رود، جیره‌بندی آب در روستاها همچنان ادامه داشته و پیش‌بینی می‌شود که تا پایان شهریورماه به ۵۰ درصد روستاها برسد؛ چرا که اوضاع آب‌شرب برخی از روستاها واقعا بحرانی شده است.

 

وی افزود: تامین آب شرب ۵۳ روستای شهرستان ماه‌نشان از طریق چشمه و قنات است ولی متاسفانه با افزایش مصارف غیرشرب، خشکسالی‌های گذشته، فقدان بارندگی‌ها، تغییر اقلیم، افزایش جمعیت مهاجر معکوس و افزایش مهمان در فصل تابستان، در این فصول از سال با کمبود آب مواجه می‌شویم.

 

لطفی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مشکلات آب، فرسودگی تاسیسات و شبکه‌های انتقال آب و انشعابات غیرمجاز در روستاها است. با گذشت چندین سال از احداث تاسیسات روستایی، این شبکه‌ها عمر مفید خود را از دست داده‌اند و در حال حاضر روستاها با هدر رفت آب مواجه‌اند. البته همه این مشکلات و کمبودها با تامین اعتبارات به موقع، بررسی و رفع می‌شود.

 

رئیس آبفار شهرستان ماه‌نشان یادآور شد: احداث منابع تاسیسات آبرسانی کمکی و اصلاح شبکه‌های فرسوده، حفر قنات‌ها، همچنین خرید دستگاه‌های تصفیه و نصب آن‌ها در برخی از روستاهای دارای آب شرب لب شور نیازمند تامین اعتبار است. ولی متاسفانه این اعتبارها به صورت جامع و کامل و در اسرع وقت تخصیص نمی‌یابد و اگر این تاسیسات در برخی از روستاها ایجاد نشود مشکلات همچنان ادامه خواهد داشت.

 

وی تصریح کرد: بیش از ۱۶ میلیارد تومان اعتبار جهت بازسازی، نگه‌داری، اصلاح شبکه‌های فرسوده، حفر قنات و آبرسانی سیار نیاز است. این در حالی است که سال‌های گذشته تقریبا ۶۲ درصد اعتبارات تخصیص نیافت. امسال نیز ۵۴۰ میلیون تومان اعتبار برای این اداره تخصیص داده‌اند اما تا به حال تخصیص صد درصدی نیافته و این مقدار فقط روی برگه عنوان شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: