• شنبه ۱۴ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-6084-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

تشکیل صنایع پایین‌دستی برای استفاده حداکثری از روی


رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: با تشکیل صنایع پایین‌دستی به دنبال استفاده از حداکثر ارزش‌افزوده شمش روی هستیم.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، ناصر فغفوری ظهر امروز در میزگرد تخصصی گمرک، اظهار کرد: پارسال 92 واحد صادراتی در استان وجود داشت که 14 واحد ان برای اولین‌بار در استان اقدام به صادرات انجام داده‌اند و 354 میلیون دلار ارزش کالاهای صادراتی استان بود که نسبت به سال 94 رشد داشته است.

 

این مسئول ادامه داد: بر اساس برنامه‌های پیش‌بینی شده میزان صادرات استان 330 میلیون دلار بوده که 350 میلیون دلار آن محقق شده است که میزان تحقق آن 107 درصد است. همچنین در بخش کشاورزی 35.5 میلیون دلار صادرات انجام شده که پیش‌بینی‌ها 18 میلیون دلار بود و نیز در بحث فروش و صادرات فرش با توجه به گشایش‌هایی که در صادرات به آمریکا به وجود آمد صادرات این محصول در سال گذشته به 12 میلیون دلار رسیده است.

 

وی افزود: در بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی در استان در سال گذشته صادرات بسیار کمی بوده و نیز در بخش گردشگری پیش‌بینی انجام شده برای پارسال 990 هزار دلار بود که فقط 708 هزار دلار آن محقق شد که تقریبا تحقق 71 درصدی را نشان می‌دهد.

 

فغفوری یادآور شد: مهم‌ترین کالای صادراتی استان زنجان، شمش روی است که با تشکیل صنایع پایین‌دستی به دنبال استفاده از حداکثر ارزش‌افزوده این کالا هستیم. همچنین صد درصد کالاهای وارداتی به استان یا مواد اولیه خطوط تولید هستند و یا ماشین‌آلات هستند که هر دو نشان از افزایش سرمایه‌گذاری و رونق شرکت‌ها و صنایع در استان است.

 

در ادامه این جلسه، مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری زنجان، اظهار کرد: گمرک متولی بسیاری از امور اقتصاد مقاومتی است و هرچه تولید می‌شود و یا صادر و وارد می‌شود از گمرک آغاز می‌شود و گمرک خط مقدم بسیاری از امور اقتصادی است و گمرک باید ضمن تشریح قوانین در امور گمرکی ارباب‌رجوع را نیز تکریم کنند.

 

کریم حسین‌خانی ادامه داد: برخی از محصولات صنایع‌دستی استان از جمله از لحاظ قوانین گمرکی ستادره‌دار هستند که با بررسی کمیسیون اقتصادی دولت این محصول دیگر جزو کالاهای صادراتی ستاره‌دار نیست و برای صادرات دیگر نیازی به تاییدیه وزارت دفاع ندارد.

 

در ادامه این جلسه، مدیرکل گمرک استان زنجان گفت: مسیر توسعه اقتصادی از توسعه تجاری می‌گذرد و هرچه تجارت بیشتر شود، رونق کسب و کار نیز افزایش می‌یابد و گمرک نقش محوری را در تجارت دارد.

 

حمید احمدی ادامه داد: در چهار ماهه ابتدایی امسال صادرات استان 80 درصد افزایش یافته است که میزان قابل توجهی است. همچنین میزان واردات استان نیز در چهار ماهه امسال نیز 26 درصد افزایش یافته است که همه در حیطه کار تولید است که بخشی در حوزه مصرف و بخشی برای صادرات است.

 

وی افزود: اداره‌کل گمرک استان زنجان با کمبود شدید نیروی کارشناس متخصص مواجه است هر چند که سامانه جامع تجارت راه‌اندازی شده ولی برای ایجاد توسعه در تجارت نیاز به نیروی متخصص کارشناس داریم.

 

در ادامه این جلسه، داوود کارگرزاده مدیرکل استاندارد استان زنجان، اظهار کرد: استاندارد بر حسب وظایف ذاتی خود با گمرک همکاری و همراهی دارد که از جمله این موارد می‌توان به صدور گواهی کالاهای صادراتی، صدور گواهی کالاهای وارداتی، تعیین ماهیت کالاهای وارداتی و صادراتی و ... اشاره کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: