• دوشنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-2986-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

/هویت جهادی، 37 سال خودباوری و بالندگی/

پتانسیل‌ بالقوه‌ جهاددانشگاهی برای فعالیت در زمینه گیاهان دارویی


معاون پژوهشی مرکز تحقیقات کشاورزی استان زنجان تاکید کرد: جهاددانشگاهی پتانسیل‌های بالقوه‌ای در زمینه توسعه کشت و فرآوری گیاهان دارویی دارد.

 

پرویز مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: با توجه به بحران منابع آبی کشور، با رونق در کشت گیاهان دارویی می‌توان اقتصاد مقاومتی را عملی کرد؛ در واقع کشت گیاهان دارویی به اقلیم، ذخایر ژنتیکی، تاریخچه کهن طب سنتی ایران و از همه مهم‌تر دانش بومی متکی است و از فناوری‌های روز دنیا محسوب می‌شود. این اقتصاد درون‌زا بوده و با فعالیت حداکثر مردم این سرزمین در دورترین نقاط کشور مرتبط است. از این‌رو باید بیش از پیش مورد توجه دولت و بخش خصوصی قرار گیرد.

 

وی ادامه داد: متاسفانه جهاددانشگاهی استان زنجان هنوز در حوزه کشاورزی ورود پیدا نکرده است، در حالی که از ظرفیت قابل قبولی در این زمینه برخوردار است. مثلا آزمایشگاه مرکزی جهاددانشگاهی استان زنجان دارای امکانات پیشرفته‌ای نظیر دستگاه HPLC است که همین موضوع می‌تواند نقش پررنگی در ارتقای فعالیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه کشاورزی داشته باشد.

 

مرادی خاطرنشان کرد: توسعه کشت گیاهان دارویی و فرآورده‌های طبیعی، کمک به بخش خصوصی، تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان و برندسازی مستلزم انجام پژوهش‌هایی است که منطبق با علم روز دنیا باشد. این در حالی است که نهادهایی از جمله جهاددانشگاهی می‌توانند چنین فضایی را برای دانش‌آموختگان رشته‌های کشاورزی فراهم کنند و شرایط کشور را به سمت نهادینه‌سازی اصول اقتصادی مقاومتی پیش ببرند.

 

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات کشاورزی استان زنجان تصریح کرد: جهاددانشگاهی می‌تواند سرآمد پژوهشکده‌های مربوط به حوزه کشاورزی و مرکزی برای تجاری‌سازی علوم جدید باشد مشروط بر این‌که بین مرکز تحقیقات جهادکشاورزی و جهاددانشگاهی ارتباط مستمر و تنگاتنگی برقرار شود و هر دو ارگان بتوانند از امکانات یکدیگر بهره‌مند باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: