• دوشنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-3086-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

16 مرداد؛ رویت ماه‌گرفتگی جزیی در زنجان


دبیر یک کانون علمی پژوهشی اظهار کرد: 16 مردادماه، ماه‌گرفتگی جزیی توسط کانون آوای کیهان رویت می‌شود.

 

محمد‌رضا اسدی در گفت‌وگو با خبر‌نگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه امشب 16 مردادماه ماه‌گرفتگی جزیی به وقوع خواهد پیوست، گفت: این خسوف بسیار جزئی است و تنها بخشی از ماه درون سایه زمین قرار می‌گیرد.

 

وی با اشاره به اینکه خسوف زمانی رخ می‌دهد که زمین بین ماه و خورشید قرار گرفته و سایه آن بر روی ماه بیافتد، ادامه داد: ماه ساعتی قبل و بعد از ماه‌گرفتگی در نیم‌سایه زمین قرار دارد اما تغییر روند ماه برای انسان قابل مشاهد نیست و این تغییرات با چشم غیرمسلح در شرایط نیمه سایه به سختی دیده می‌شود.

 

دبیر کانون علمی پژوهشی آوای کیهان با اشاره به اینکه ماه‌گرفتگی جزئی در سراسر ایران قابل مشاهده است، اظهار کرد: ماه‌گرفتگی 16 مرداد از ساعت 21.52.55 ثانیه به وقت ایران آغاز و در ساعت 23.48.10 ثانیه به پایان می‌رسد.

 

وی ادامه داد: این ماه‌گرفتگی اولین ماه‌گرفتگی امسال است و ماه‌گرفتگی کامل بعدی در 11 بهمن‌ماه امسال رخ می‌دهد.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: بیشترین تاریکی ماه که جزیی است، حدود ساعت 22.50 دقیقه اتفاق می‌افتد. بعد از آن ماه دوباره از سمت جنوب روشن می‌شود و ساعت 1.20 بامداد 17 مرداد نیم سایه زمین به طور کامل از روی ماه کنار می‌رود.

 

اسدی با اشاره به اینکه کانون آوای کیهان از این رویداد استفاده کرده است و برنامه‌ای را جهت رصد ماه و توضیح این پدیده با استفاده از ماکت‌ها و رصد مشتری و زحل را تدارک دیده است، گفت: این برنامه با حضور فرماندار خرم‌دره و مسئولان این شهرستان برگزار می‌شود.

 

وی اظهار کرد: مکان مشخص شده برای این رصد ضلع جنوبی کمربندی دانشگاه کار واحد خرم‌دره است و علاقه‌مندان جهت مشاهده این ماه‌گرفتگی می‌توانند به این مکان مراجعه کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: