• پنجشنبه ۱۹ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-6584-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

یک مسئول در اداره‌کل امور مالیاتی استان زنجان:

۳ درصد مالیات بر ارزش‌افزوده به شهرداری‌ها پرداخت می‌شود


مدیر روابط‌عمومی اداره‌کل امور مالیاتی استان زنجان گفت: ۳ درصد مالیات بر ارزش‌افزوده به شهرداری‌ها پرداخت می‌شود.

 

هاشم دینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: ارزش‌افزوده در ماده 3 قانون مالیات بر ارزش‌افزوده اینگونه تعریف شده است «تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری یا تحصیل شده در یک دوره معین» لکن مالیات بر ارزش‌افزوده با در نظر گرفتن مواد 17، 20 و 21 قانون مالیات بر ارزش‌افزوده، عبارت است از مالیات‌های متعلق به فروش پس از کسر مالیات‌های پرداختی قابل کسر در زمان خرید.

 

این مسئول در خصوص هدف قانون‌گذار از وضع مالیات بر ارزش‌افزوده در کشور، خاطرنشان کرد: تا قبل از اجرای قانون مالیات بر ارزش‌افزوده، قانون موسوم به تجمیع عوارض ناظر بر وضع مالیات و عوارض به نرخ 3 درصد بر همه کالاهایی که امکان استفاده نهایی برای آن‌ها متصور بوده است. همچنین برخی محصولات نظیر بنزین با نرخ 20 درصد، نفت‌سفید و نفت‌گاز با نرخ 10 درصد، محصولات دخانی با نرخ ۱۵ درصد و برخی خدمات نظیر خدمات مخابراتی با نرخ 6 درصد، برق با نرخ 3 درصد، گاز مصرفی مشترکین با نرخ 3 درصد و خدمات هتل‌داری با نرخ 2 درصد بوده است.

 

وی افزود: لیکن به دلیل وجود برخی خلاء‌های قانونی و اجرایی از جمله عدم وضع مالیات و عوارض مذکور بر واردات و شائبه اخذ مالیات و عوارض مضاعف و سایر مشکلات مرتبط بر قانون مذکور و مطالعات انجام شده در کشورهای مجری قانون مالیات بر ارزش افزوده (در حال حاضر در 160 کشور مالیات بر ارزش افزوده عملیاتی شده است) قانون مالیات بر ارزش‌افزوده جایگزین قانون موسوم به تجمیع عوارض می‌شود.

 

دینی در رابطه با مواردی که در مورد اخذ مالیات و عوارض مضاعف، بیان می‌شود، یادآور شد: برای مثال فعالان اقتصادی (تولیدکننده یخچال) مکلف بوده‌اند در زمان عرضه کالای خود 3 درصداز مصرف‌کنندگان دریافت کنند، لیکن بعضاً بر روی نهاده‌های تولید محصول خود نظیر ورق، سیم و کابل، موتور، آب، برق و ... نیز مالیات و عوارض پرداخت می‌کرده‌اند اما امکان تهاتر آن نبوده است.

 

مدیر روابط‌عمومی اداره‌کل امور مالیاتی استان زنجان، ادامه داد: در قالب قانون مالیات بر ارزش افزوده مالیات و عوارض پرداختی همه فعالان اقتصادی برای تولید کالا و ارائه خدمات آن‌ها به عنوان اعتبار مالیاتی (طلب از دولت) محسوب و قابل کسر از مالیات و عوارض دریافتی در زمان عرضه کالا و ارائه خدمات خود خواهد بود.

 

وی تصریح کرد: قانون مالیات بر ارزش‌افزوده یک قانون ملی - محلی است، به گونه‌ای که از نرخ 9 درصد مالیات بر ارزش‌افزوده، 3 درصد آن تحت عنوان عوارض ارزش‌افزوده صرف هزینه‌های عمران شهرها و روستاهای محل فعالیت فعالان اقتصادی می‌شود و یک درصد آن تحت عنوان مالیات سلامت به پوشش کامل درمان افراد ساکن در روستاها و شهرها و جامعه عشایری، تکمیل و تأمین تجهیزات بیمارستانی و مراکز بهداشتی و درمانی با اولویت بیمارستان‌های مناطق توسعه‌نیافته، ارتقای سطح بیمه بیماران صعب‌العلاج و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی خارج از روستاها و شهرها به وزارت بهداشت و درمان تخصیص می‌یابد که نقش موثری در طرح تحول سلامت ایفا کرده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: