• پنجشنبه ۱۹ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 965-5591-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

افزایش 626 درصدی جمع‌آوری زکات در شهر هیدج


مدیرکل کمیته امداد استان زنجان گفت: 651 میلیون ریال زکات از ابتدای امسال در شهر هیدج جمع‌آوری ‌شده است که میزان زکات جمع‌آوری ‌شده در این شهر نسبت به مدت مشابه سال قبل 626درصد افزایش داشته است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، هدایت صفری شامگاه دیروز در جلسه شورای زکات شهر هیدج اظهار کرد: باید عزم و اراده همگانی برای توسعه و ترویج فرهنگ پرداخت زکات در جامعه به‌منظور بهره‌گیری از این ظرفیت دینی در حوزه رسیدگی به نیازمندان وجود داشته باشد.

 

این مسئول، رسالت شورای زکات را گفتمان‌سازی و جریان‌سازی در حوزه ترویج و فرهنگ‌سازی پرداخت زکات در جامعه دانست و افزود: با جمع‌آوری زکات می‌توان از منابع عظیم این فریضه دینی در حوزه رسیدگی به وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیازمندان به نحو مطلوب استفاده کرد.

 

صفری با بیان اینکه ترویج، نشر، فرهنگ‌سازی و جمع‌آوری زکات از مصادیق اقتصاد مقاومتی در جامعه اسلامی است، تصریح کرد: پرداخت زکات موجب می‌شود در کنار رفع مشکلات و نیازهای فقرا و نیازمندان در بخش‌های مختلف، برکت نیز در جامعه جاری شود.

 

مدیرکل کمیته امداد استان زنجان به آثار پرداخت زکات نیز اشاره و عنوان کرد: پرداخت زکات موجب به وجود آمدن تکافل و همبستگی اجتماعی در حوزه کمک به نیازمندان و کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه و افزایش سرمایه اجتماعی نظام می‌شود.

 

وی با تأکید بر اینکه توسعه فرهنگ پرداخت زکات و ترویج این فریضه دینی نیازمند عزم و همت همگانی است، گفت: چهار پایه نظام‌ساز دین از نظر مقام معظم رهبری نماز، زکات، امر به ‌معروف و نهی از منکر است و وظیفه مدیران اسلامی نقش‌آفرینی مؤثر در این بخش‌ها است.

 

صفری با اشاره به اینکه ظرفیت بالقوه زکات در مناطق مختلف استان بسیار بالا است و با تعامل و همکاری اثربخش در این حوزه می‌توان از این ظرفیت در مسیر خدمت‌رسانی به نیازمندان جامعه بیشترین بهره را برد، تأکید کرد: اولویت هزینه‌کرد زکات بر اساس احکام فقهی با فقرا است و افزایش سهم نیازمندان از ظرفیت زکات نیازمند گفتمان‌سازی در این بخش با رویکرد تبیینی و اقناعی است.

 

صفری با بیان اینکه بر اساس الزامات موجود 60 درصد زکات جمع‌آوری ‌شده باید برای نیازمندان و 40 درصد آن برای امور عام‌المنفعه هزینه شود، گفت: سهم نیازمندان از محل زکات جمع‌آوری ‌شده در استان بر اساس آمارهای موجود در سال گذشته 39 درصد بوده و نیاز است با فعالیت اثربخش در این حوزه الزامات موجود در هزینه‌کرد وجوه زکات جمع‌آوری‌ شده رعایت شود.

 

مدیرکل کمیته امداد استان زنجان در ادامه به جمع‌آوری نزدیک به 85 میلیارد ریال زکات در سال گذشته در سطح استان اشاره کرد و افزود: میزان زکات جمع‌آوری‌ شده در سال 94 در استان زنجان نزدیک به 57 میلیارد ریال بوده است و بر اساس ارزیابی‌های انجام‌ شده زکات جمع‌آوری‌ شده در استان در سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن 49درصد افزایش داشته است.

 

وی از برنامه‌ریزی برای جمع‌آوری 94 میلیارد ریال زکات تا پایان امسال خبر داد و گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون 41 میلیارد ریال زکات در سطح استان جمع‌آوری ‌شده است که امیدواریم با فعالیت اثربخش در زمینه ترویج، توسعه و جمع‌آوری زکات برنامه هدف‌گذاری شده استان در این بخش تا پایان سال‌جاری محقق شود.

 

صفری همچنین میزان زکات جمع‌آوری ‌شده در شهر هیدج را از ابتدای امسال 651 میلیون ریال اعلام کرد و افزود: میزان زکات جمع‌آوری ‌شده در شهر هیدج در چهار ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 626 درصد افزایش دارد.

 

وی با اشاره به اینکه بیش از 22 هزار و 700 خانوار با جمعیت 39 هزار نفر از خدمات کمیته امداد استان زنجان بهره‌مند هستند، افزود: منابع کمیته امداد به ‌تنهایی پاسخ‌گوی نیازهای مددجویان تحت حمایت این نهاد نبوده و نیاز است هم‌افزایی لازم برای استفاده از ظرفیت زکات به‌منظور رسیدگی موثر به خانواده‌های تحت حمایت کمیته امداد در بخش‌های مختلف انجام شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: