• شنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-7884-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

استاندار زنجان:

معادن در تقویت راه‌های مواصلاتی مشارکت کنند


استاندار زنجان گفت: بهره‌برداران معادن به دلیل تخریبی که در استفاده از راه‌های مواصلاتی ایجاد می‌کنند باید در تقویت این راه‌ها مشارکت کنند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، اسدالله درویش‌امیری در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، اظهار کرد: فعال بودن معادن استان، بهره‌مندی روستاها از این ظرفیت و توجه به شرکت‌های حمل و نقل از مهم‌ترین خواسته‌ها در استان زنجان است و باید مشکلات همه این بخش‌ها با هم دیده شود.

 

این مسئول ادامه داد: محورهای دسترسی بین بخش‌ها و روستاها بیشتر شامل راه‌های درجه 2 است و این راه‌ها برای استفاده مردم روستاها احداث شده و اگر معدنی در صدد فعالیت باشد باید در تقویت و بالا بردن کیفیت این جاده‌ها مشارکت کنند و یا اینکه معادن راه‌های دسترسی مجزا برای خود احداث کنند که احداث راه مجزا در شرایط فعلی امکان نداشته و از سویی به صرفه نیست.

 

وی افزود: باید با تشکیل جلسات و کمیته‌هایی تکلیف معادن در راستای استفاده از محورهای روستایی روشن شود؛ چرا که اعتراضات زیادی در این راستا دریافت شده است و باید یک فکر اساسی شود.

 

درویش‌امیری خاطرنشان کرد: عدم شکایت اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در زمینه تخریب جاده‌ها توسط معادن، مشکلی را حل نخواهد کرد؛ چرا که روزانه خودروهای سنگین زیادی از محور دندی عبور می‌کنند، در حالی که سهمی در نگه‌داری جاده‌ها ندارند باید توجه داشت که جاده‌ها نیازمند نگه‌داری هستند و تاکنون هم استان زنجان در این زمینه با نجابت برخورد کرده است.

 

استاندار زنجان در ادامه در زمینه مشکل واحد «اطلس جین» نیز تصریح کرد: با رعایت حداکثر ضوابط زیست‌محیطی باید پروانه بهره‌برداری این واحد صادر شود. همچنین باید به حفظ اشتغال موجود و اشتغال‌زایی جدید توسط این شرکت‌ها توجه کرد و قوانین باید درست تفسیر شود.

 

وی افزود: زمانی که شرکت «پرجین» در استان زنجان مستقر شد، شهر زنجان توسعه آنچنانی نداشته و بر این اساس، این منطقه در رده چهار زیست‌محیطی قرار ندارد و نیز نباید اراضی مستعد کشاورزی در استان زنجان بی‌رویه و بی‌دلیل تبدیل شود و در رابطه با شرکت پارس‌حیات نیز باید ضمن طی مراحل قانونی و رعایت ضوابط با طرح توسعه این شرکت در استان زنجان موافقت شود؛ چرا که اشتغالزایی این واحد برای استان مهم است.

 

در ادامه این جلسه، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار زنجان گفت: انتظار داریم که اگر مشکلی که بین دو دستگاه پیش آمد در ابتدا با دستگاه‌های بالادستی مشکلات را بررسی کنند و پس از آن در صورت عدم حل مشکلات، از طریق قضایی پیگیر شوند.

 

فرامرز نیک‌سرشت ادامه داد: هدف از برگزاری چنین جلساتی نیز ایجاد تعامل بیشتر بین دستگاه‌ها است و در این جلسات به دنبال شکستن قانون نیستیم.

 

در ادامه این جلسه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: تعدادی از معادن فعال استان زنجان از جمله سنگ‌آهن ریحان، گوزل‌دره، مروارید، علم‌کندی، سرخه‌دیزج و ... در زمینه تامین هزینه‌های نگهداری راه دچار مشکل شده‌اند.

 

ناصر فغفوری یادآور شد: واحدهای معدنی با پرداخت حقوق دولتی سهم منابع‌طبیعی، هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند که باید در زمینه تعطیل کردن واحدهای معدنی بر سر مسائلی چون نگهداری از راه و ... تجدید نظر شده و راهکاری ارائه شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: