• سه شنبه ۳۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-5286-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

عضو هیئت علمی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران:

تدوین سیاست‌های ضعیف، نتیجه کم‌توجهی به آمار است


عضو هیئت علمی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران گفت: کم‌توجهی به آمار و تضعیف مراکز آماری و نظرسنجی، باعث می‌‌شود تدوین سیاست‌های ضعیف اتفاق بیافتد.

 

به گزارش ایسنا،‌ منطقه زنجان، معصوم آقا‌زاده ظهر امروز در سمینار آموزشی آشنایی با افکار عمومی که با مشارکت روابط‌عمومی و امور بین‌الملل استانداری زنجان، مرکز آموزش و پژوهش توسعه و آینده‌نگری استان زنجان و جهاددانشگاهی استان برگزار شد، اظهار کرد: سیاست‌ها مبتنی بر ارزش‌ها، علایق و منافعی است که داریم؛ در واقع، همین ارزش‌ها و علایق و منافع هستند که تعیین می‌کنند در یک شرایط مشخص چه تصمیمی در رابطه با اقدامات پیش‌رو گرفته شود و باید بدانیم که افراد، خانواده‌ها، مسئولان، سازمان‌ها و دولت‌ها دارای سیاست‌هایی هستند.

 

وی با اشاره به مفهوم سیاست‌گذاری، خاطرنشان کرد: اتخاذ تصمیم‌ها بر اساس ارزش‌ها و منافع عمومی جامعه و اجرای آن‌ها در دوره‌های زمانی مشخص و نامشخص، تعریفی از مفهوم سیاست‌گذاری است.

 

آقازاده با اشاره به سیاست‌گذاری مبتنی بر شواهد، خاطرنشان کرد: یکی از رویکردهای جدید در حوزه سیاست‌گذاری، سیاست‌گذاری مبتنی بر شواهد است که با قرار دادن بهترین شواهد و مدارک موجود در قالب توسعه و اجرای سیاست کمک می‌کند که تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد سیاست‌ها، برنامه‌ها و پروژه‌ها اخذ شود.

 

وی یادآور شد: به‌عنوان یک تعریف می‌توان گفت که سیاست‌گذاری مبتنی بر شواهد یعنی اینکه در کنار تجربه‌ها، تخصص‌ها و قضاوت‌های فردی و جمعی، از شواهد حاصل از پژوهش نظام‌مند نیز برای سیاست‌گذاری استفاده شود. پیش‌فرض مبتنی بر شواهد این است که اگر بتوان در مورد موضوع و مسئله، اطلاعات گسترده و با کیفیتی جمع‌آوری کرده و آن را به دانش معنادار تبدیل کرد و در بین افراد ذی‌نفع که قدرت عمل دارند، منتشر کرد تا در مورد مسائل عمومی تصمیمات بهتری اتخاذ شود.

 

عضو هیئت علمی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، تصریح کرد: کم‌توجهی به آمار سبب می‌شود که تضعیف مراکز آماری و نظرسنجی، تدوین سیاست‌های ضعیف، اتخاذ تصمیم‌های ناآگاهانه، ناتوانی در نظارت بر اجرای سیاست‌ها، ناتوانی در ارزیابی موفقیت یا عدم موفقیت سیاست‌های ملی، اتفاق بیافتد.

 

وی در رابطه با رابطه سیاست‌گذاری و آینده‌پژوهی، اظهار کرد: علم آمار و مراکز پژوهشی و نظرسنجی، درگیر حل مسائل و مشکلات پیچیده‌ای می‌شود که تصمیم‌سازان و سیاست‌گذاران با آن مواجه خواهند شد و با توجه به این مسائل و تغییرات سریع که در جنبه‌های مختلف زندگی انسان‌های امروز، تمرکززدایی جوامع و نهادهای موجود که انجام شده است، لزوم درک بیشتر از تغییرات و آینده را برای دولت‌ها و سازمان‌ها و مردم ایجاب می‌کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: