• یکشنبه ۵ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-1784-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان زنجان:

200 نفر از چاقوسازان تحت پوشش بیمه قرار دارند


مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان گفت: در راستای حمایت از هنرمندان و صنعت‌گران چاقوساز، تاكنون 200 نفر از صنعتگران تحت پوشش بیمه ویژه صنعتگران صنایع‌دستی درآمده‌اند.

 

یحیی رحمتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به تولید 3 میلیون قبضه چاقو طی پارسال در استان زنجان، اظهار کرد: سال 94، حدود 2 میلیون و 700 هزار قبضه چاقو در استان زنجان تولید شد و این میزان طی پارسال به 3 میلیون قبضه افزایش یافت. این در حالی است که 350 كارگاه چاقوسازی در استان زنجان وجود دارد و در میان آن‌ها 10 كارگاه بزرگ به فعالیت مشغول‌اند.

 

این مسئول با اشاره به این‌که پارسال تولید چاقو در استان زنجان 30 میلیارد تومان آورده داشته است، ادامه داد: پرداخت تسهیلات كم‌بهره با همکاری صندوق كارآفرینی امید و معرفی به نمایشگاه‌های صنایع‌دستی در سراسر كشور از جمله اقدامات حمایتی از چاقوسازان استان به شمار می‌رود. البته در حال حاضر تنها پنج درصد چاقوی موجود در بازار ایران تولید داخل است و ۹۵ درصد مابقی وارداتی است و این در حالی است که از ۵ درصد چاقوی تولیدی در کشور، 3.5 درصد در استان زنجان تولید می‌شود.

 

وی افزود: چاقوی زنجان مهم‌ترین هنر صادرات است و باید برای صنایع‌دستی در سبد کالای خانوار ایرانی به عنوان یک کالای کاربردی و مصرفی جایگاه مناسبی تعریف کرد. همچنین پنج نمونه چاقو با طرح جدید در راستای کسب سهم بیشتری از بازار چاقوی زنجان تولید شده است و باید برای بازاریابی آن‌ها راهکار مناسبی اندیشید.

 

به گزارش ایسنا، چاقوی زنجان، صنعتی ریشه‌دار و باستانی است و قدمتی ۲۳۵۰ ساله دارد. همچنین در حال حاضر ۱۵ هزار نفر در رشته چاقوسازی اشتغال دارند و صنعت چاقوسازی در زنجان به‌طور قطع ماحصل عواملی چون موقعیت جغرافیایی و نقش زنجان در جنگ‌های مختلف تاریخی (قبل از اسلام و بعد از اسلام)، موقعیت سوق‌الجیشی زنجان نسبت به استان‌های هم‌جوار، قرار گرفتن بر سر تمدن‌های شرقی، غربی و نزدیکی به فلات مرکزی، فراهم بودن مواد اولیه و معادن غنی آهن و مس است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: