• سه شنبه ۷ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-586-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

آیا متقاضیان وام عقد مرابحه را می‌شناسند؟


یک کارشناس اقتصاد گفت: عقد مرابحه به عقود مجاز قانون عملیات بانکی بدون ربا برای پرداخت تسهیلات بانکی مشروع به سایر عقود اضافه شده است.

 

یاشا سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه نجان، اظهار کرد: در حال حاضر اوراق بهادار اسلامی موسوم به صکوک که اوراق مرابحه یکی از انواع آن به‌شمار می‌رود از جمله ابزارهای مهم تامین مالی در بازار مالی اسلامی به‌شمار می‌رود.

 

وی در رابطه با اوراق مرابحه، خاطرنشان کرد: اوراق مرابحه، اوراق بهاداری هستند که دارندگان آن‌ها به صورت مشاع و به میزان ارزش آن اوراق، مالک دارایی مالی (دینی) هستند که بر اساس قرارداد مرابحه حاصل شده است.

 

این کارشناس مسائل اقتصادی، یادآور شد: این اوراق بازدهی ثابت داشته و قابل فروش در بازار ثانوی است اما به هر حال صرف نظر از نقش مرابحه در بازار سرمایه، مرا بحه از نظر مبانی حقوق اسلامی یکی از انواع عقد بیع به‌شمار می‌رود که علی‌رغم مشروع بودن، عقد مرابحه در کنار سایر عقود بانکی (نظیر مشارکت مدنی، انواع معاملات مبتنی بر فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مضاربه، مزارعه، مساقات، سلف، جعاله و قرض‌الحسنه) در قانون عملیات بانکی بدون ربا به عنوان یکی از عقود مشروع و مجاز برای پرداخت تسهیلات بانکی معرفی نشده، همچنین در قانون مدنی هم مقررات خاصی در مورد آن وضع نشده است.

 

سلیمانی تصریح کرد: نهایتا در سال گذشته سه عقد جدید از جمله مرابحه به عقود مجاز قانون عملیات بانکی بدون ربا برای پرداخت تسهیلات بانکی مشروع به سایر عقود اضافه شده است.

 

وی اظهار کرد: در سال 1390 به پیشنهاد بانک مرکزی و به استناد ماده 98 قانون برنامه پنجم توسعه با تصویب دولت عقد مرابحه به همراه دو عقد خرید دین و استصناع به‌عنوان عقود بانکی به آیین‌نامه فصل سوم قانون عملیات بانکی بدون ربا الحاق شد.

 

به گزارش ایسنا، مرابحه قراردادی است که به موجب آن عرضه‌کننده بهای تمام‌شده اموال و خدمات را به اطلاع متقاضی می‌رساند، سپس با افزودن مبلغ يا درصدی اضافی به‌عنوان سود، آن را به‌صورت نقدی، نسيه دفعی يا اقساطی، به اقساط مساوی يا غيرمساوی در سررسيد يا سررسيدهای معين به متقاضی واگذار می‌کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: