• چهارشنبه ۸ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-1687-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

نماینده عالی دولت در استان زنجان:

حضور اقوام از 31 استان در جشنواره ملی آش ایرانی، نشانه وفاق است


استاندار زنجان گفت: حضور مردان و زنان از 31 استان در جشنواره ملی آش ایرانی نشانه وفاق، همدلی و صمیمیت است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، اسدالله درویش‌امیری امشب در آیین افتتاحیه دوازدهمین جشنواره ملی آش ایرانی با تاکید بر اینکه زنجان میزبانی مهربان بوده و شهری فرهنگی و مذهبی با مشارکت های اجتماعی بالا است، اظهار کرد: خوشبختانه زنجان از هر فرصتی برای تشکیل اجتماعات بزرگ، شادی‌آفرین و تاثیرگزار استفاده می‌کند. طی جشنواره آش نیز میزبان چندین هزار نفر سایر استان‌ها است و مهمانان می‌توانند از هنرهای سنتی بازدید کنند.

 

استاندار زنجان با اشاره به اینکه جشنواره آش یکی از شاخص‌های مهم صنایع‌ فرهنگی استان است، ادامه داد: رخدادهای فرهنگی بیشترین سهم را در هویت هر کشور و استان دارند و موجب توسعه مناطق می‌شوند؛ در واقع ملت ایران از گذشته تاریخی درخشان، سنت‌های ریشه‌دار فرهنگی و هنری و ادبی، همچنین اقوام متعدد اصیل ایرانی و تنوع غذا برخوردارند و غذاها می‌توانند به منزله سبک زندگی مردم هر منطقه و زبان مشترک بین انسان‌ها باشند.

 

وی افزود: چنین ویژگی‌هایی به خاطر تمدن گذشته ما است از این رو می‌توانیم به هر بهانه جشنواره‌های متعدد برگزار کنیم. هر کدام از این جشنواره‌ها در گوشه و کنار کشور نقشی اساسی در آشنایی مردم علی‌الخصوص نسل جوان با سنت‌های گذشته ایفا می‌کند و منتج به احیا و حفظ سنت‌ها می‌شود.

 

درویش‌امیری یادآور شد: این جشنواره‌ها موجب گسترش فرهنگ گردشگری در اقصی نقاط کشور می‌شود و خوشبختانه همه اقوام ایرانی حضور پررنگی در جشنواره ملی آش ایرانی دارند و همگی می‌توانند هنرهای خود را به معرض نمایش بگذارند.

 

استاندار زنجان با بیان اینکه اقوام با حضور در جشنواره ملی آش ایرانی می‌توانند رسوم و فرهنگ، قابلیت‌ها و توانمندی‌ها و سنت‌های استان خود را در کنار یکدیگر به نمایش بگذارند، تصریح کرد: صنایع‌دستی نشان‌دهنده ذوق ما ایرانیان است و استان‌ها در چنین جشنواره‌ای می‌توانند با ذوق هم آشنا شوند. همچنین فرصتی برای گردهمایی اقوام ایرانی فراهم می‌شود.

 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان نیز در ادامه گفت: جشنواره ملی آش ایرانی قدیمی‌ترین جشنواره در حوزه غذای کشور به‌شمار می‌رود و هر ساله از رشد خوبی برخوردار است.

 

یحیی رحمتی افزود: جشنواره ملی آش ایرانی پارسال روزانه 120 هزار نفر بازدید کننده داشت و امسال مقرر است که هر روز یک قطار گردشگری با ظرفیت 320 نفر، از تهران به مقصد زنجان حرکت کرده و علاقه‌مندان را برای بازدید از جشنواره به زنجان بیاورد.

 

این مسئول ادامه داد: امسال 127 غرفه صنایع‌دستی از 32 استان و 50 غرفه آشپزی از 26 استان راه‌اندازی شده و مقرر است که روزانه برای 45 هزار نفر آش پخته شود.

 

وی یادآور شد: از دل جشنواره آش، جشنواره غذای کشورهای اکو بیرون آمده است که اردیبهشت پارسال برگزار شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: